Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Rudde Hadîsuhû
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs
· Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu
· Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ
· Sikatun
· Ta'lîku'l-İcâze
· Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Hafîtyu'l-İrsâl
· İlle Gâmıda
· Merâtibu'l-Cerh
· Merdûd Âhad
· Subâ'î

Son Okunanlar
· Sadûkun Lâkınnehû Mubtedi'
· Da'îfu’l-Hadis
· Sadûkun Yuhti'u
· Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât
· Kat’ Tedlisi
· Tahvîl
· Sâdıka
· Esmâ'u'l-Muhaddisîn
· Kesîru'l-Rıhle
· Da'îf
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Raviler » Ümmü`l-mü`minîn Âişe

Ümmü`l-mü`minîn Âişe

Ümmü`l-mü`minîn Âişe ravisine ait 24 sayfada 234 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24    ileri »

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Telbine bulamaca
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : HAZRET-İ ÂİŞE VE HAZRET-İ HUZEYFE HADÎSLERİ
Hadis : Rivâyete göre bir ev halkından birisinin vefâtı üzerine ta`ziye için kadınlar toplanıp sonra dağılarak yalnız hâne halkı ve hısımları kaldıklarında emrettim: Bir çömlek içinde telbîne bulamacı pişirildi. Sonra tiridi yapılıp telbîne onu üzerine döküldü. Sonra: Haydi bu tiritten yiyiniz, Çünkü ben Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem`den: «Telbîne; hastanın kalbine rahat verir. Bir kısım hüzün ve kederi giderir,» diye işittim.
HadisNo : 1858

 
Fasil : KİTABÜ`L-EŞRİBE
Konu : İçki
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : "SEKİR VEREN HER İÇKİ HARAMDIR" HADÎSİ HAKKINDA HAZRET-İ ÂİŞE RADİYA`LLÂHU ANH RİVÂYETİ
Hadis : Rivâyete göre şöyle demiştir: Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem`den Biti` (içkisinin hükmü) sorulmuştu -ki bu Biti`, Yemen halkının içtikleri baldan ma`mûl içki idi- Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem: Sekir veren her içki haramdır, diye cevab verdi.
HadisNo : 1891

 
Fasil : KİTABÜ`L-MERZÂ
Konu : Hz. Peygamber`in hastalığı
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : HAZRET-İ ÂİŞE`NİN (RESÛL-İ EKREM`DEN ZİYÂDE HASTALIĞI ŞİDDETLİ KİMSE GÖRMEDİM) HADÎSİ
Hadis : "Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem`den ziyâde hastalığı şiddetli olan hiç bir kimse görmedim" dediği rivâyet olunmuştur.
HadisNo : 1910

 
Fasil : KİTABÜ`L-MERZÂ
Konu : Hz. Ebûbekr`in halifeliği;Hilâfet;Kadın kıskançlığı
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : HASTANIN HASTA A`ZÂSINDAN ŞİKÂYET EDEREK MESELÂ: VAH BAŞIM, DEMESİNDE MAHZUR OLMADIĞINA DÂİR HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : (Kardeşi oğlu Kasim İbn-i Muhammed`in) rivâyetine göre, Hazret-i `Âişe (bir kere şiddetli baş ağrısına tutularak:) Vay başım, (ölüyorum!) Demişti. Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem de: Eğer sen ölür de ben hayatta kalırsam senin için istiğfâr eder ve senin için du`â eylerim! Buyurdu. Bunun üzerine Âişe: Vay başıma gelen musîbete! Vallahi öyle sanıyorum ki, muhakkak sen benim ölümümü istiyorsun. Eğer ben ölürsem muhakkak sen o son günün gecesinde kadınlarının birisiyle gerdek olup yaşayacaksın, dedi. Âişe`nin bu sözü üzerine Resûlu`llah şöyle buyurdu: Yâ Âişe! (endişelenme) belki ben "Vay başım!" demeliyim (çünkü senden önce öleceğim). Yâ Âişe! (hattâ) şimdi Ebû Bekr`e ve oğluna haber göndermek ve -Hilâfet dedikoducularının sözlerinden ve hilâfet umanların temennîlerinden nefret ederek- Hilâfeti Ebû Bekr`e vâsıyyet etmek arzu ettim. Fakat sonra düşündüm ki, Allah (Hilâfeti Ebû Bekir`den başkasına müyesser kılmaktan) imtinâ eder. Mü`minler de Ebû Bekir`den başkasının halîfe olmasını men` ederler. Yâhud Allahu Teâlâ (Ebû Bekir`den başkasının halîfe olmasını) men` eder. Mü`minler de (Ebû Bekir`den başkasına bî`at ve mutâba`attan) imtinâ` ederler.
HadisNo : 1915

 
Fasil : KİTABÜ`L-MERZÂ
Konu : Hz. Peygamber`in hastaya duâsı
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN HASTA ZİYÂRETİNDE HASTA HAKKINDA ŞİFÂ VE ÂFİYET DU`ÂSI
Hadis : Rivâyete göre, Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem bir hasta ziyâretine vardığında yâhut bir hasta Resûlu`llah`a getirildiğinde şöyle du`â buyururdu: Ey nâsın Rabbi! Şu hastanın hastalığını gider, şifâ ihsan buyur. Rabbim, ancak Sen sağlık verirsin. Sen`in şifândan başka hiç bir şifâ yoktur. Rabbim bu hastaya öyle şifâ ver ki, o şifâ, hasta üzerinde hastalık izi ve eseri bırakmasın!
HadisNo : 1919

 
Fasil : KİTÂBÜ`T-TIB
Konu : Çörekotu
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : HAZRET-İ ÂİŞE`NİN HABBETÜ`S-SEVDÂ` HER HASTALIĞINA ŞİFÂDIR, HADÎSİ. VE HABBETÜ`S-SEVDÂ`IN ÇÖREKOTU VE KİMYON İLE TEFSÎRİ
Hadis : Rivâyete göre, `Âişe (Hazretleri) Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in: "Şu kara dâne (çörekotu) samdan başka (tıbban mücerreb olan) her hastalığa şifâdır" dediğini işittim. Ben de: Sam nedir? diye sordum. Resûl-i Ekrem: Ölümdür! buyurdu.
HadisNo : 1923

 
Fasil : KİTÂBÜ`T-TIB
Konu : Nazar değmesine okumak
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : HAZRET-İ ÂİŞE`NİN: RESÛLU`LLÂH BANA GÖZ DEĞMESİNE OKUMAKLIĞIMI EMRETTİ, MEÂLİNDEKİ HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Âişe (Hazretleri): "Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem göz değmesine okunmasını bana emretti, yâhut (mutlak olarak) emretti", demiştir.
HadisNo : 1932

 
Fasil : KİTÂBÜ`T-TIB
Konu : Ağılı hayvanlar;Zehir
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : NEFES HAKKINDA ÜMM-İ SELEME VE ÂİŞE RADİYA`LLÂHU ANHÂ`NIN RİVÂYETLERİ
Hadis : Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in, her ağılı hayvanın zehirinden nefes edilerek şifâ dileğine müsâ`ade buyurdu, dediği rivâyet olunmuştur.
HadisNo : 1934

 
Fasil : KİTÂBÜ`T-TIB
Konu : Hastaya şifa temenni etmek
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : PEYGAMBER EFENDİMİZ`İN HASTA HAKKINDA ŞİFÂ DU`ÂSI
Hadis : Rivâyete göre, Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem hastaya (şifâ temmenî ederken) şöyle buyururdu: Allah`ın ismiyle (şifâ temennî ederim), şu bizim bâzımızın tükrüğü ile yurdumuzun toprağıdır. Bundan Rabbimizin izniyle hastamız şifâlanır.
HadisNo : 1935

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Hz. Peygamber`in elbisesi
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN EN SEVDİĞİ LİBÂS, HİBER YÂNİ BÜRD-İ YEMÂNÎ DENİLEN PAMUKTAN VEYÂ KETENDEN NESC OLUNAN KUMAŞTAN İDİ, MEÂLİNDEKİ ENES İBN-İ MÂLİK HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem vefât ettiğinde (beyaz) bürd-i yemânî ile örtülmüş (kefenlenmiş) di.
HadisNo : 1944

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Cezm Sîğası · Î'tidâd · Fîhi Ednâ Mekal · Lem Yesbut · Fiilî Sünnet · Ale'l-Ahruf · Vakf · Sahâbî · Meclis · Ashâb · Fısk Bi'l-Bid'a · İlm · Lâ A'rifu Lehu Nazîrun Fid-Dünyâ · Tahvîl · Zarurî İlim · Enne Fulânen Haddesehu · Kesîru’l-Galat · Şartu’l-Buhârî · Mat'ûnun Fîhi · Mutkin · Sarih Merfû · Eczâ'u'l-Hadîs · Efrâd · Vicâde · Ferd-i Nisbî · Buhârî · Kara'tu Alâ Fulân · Eceztu Li'l-Muslimîn · Leyse Bi-Ba'îd Mine's-Savâb · İsnad Tedlisi · Mu'telif Ve Muhtelif · Ahbâr · Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî · Semi'a · Mudevvenât · Atraf · Şurûtu’r-Rivâye · Fısk Bi'l-Ma'siye · Haddesenâ Sâhibun Lenâ · Mürsel-i Zahir · İ'câm · Sahibu'r-Resul · Menşe'u's-Sened · Munâvele Mücerrede Ani'l-İcâze · Leyse Bi's-Sika · Ahvâlu'r-Ruvât · Hâlu'r-Ruvât · Adâletu's-Sahâbe · İttisal · İksar-ı Hadis
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Kalb-i Mürekkeb · İttihâmu'r-Râvî Bil-Kizb · Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz · İcâze Li'l-Mechûl · Buhârî · Ruvînâ · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Mubhemât · Garîbi'l- Mutlak · Ka-Senî · Cehaletu't-Ta'yîn · Haber-i Mütevâtir · Zekera Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Müselsel Bi'l-Evveliyye · Semi'tu Fulânen · Es-Sunnetu'n-Nebeviyye · İcaze Li'l-Mu'ayyen Fî Gayrı Mu'ayyen · Esahhu’l-Ahâdîs · Tahammulu'l-İlm · Bâtılun · Dirâyetu'l-Hadîs İlmi · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Nakale-i Hadîs · Yurvâ · Esbetu'l-Esânîd · Sikatun · Emânet · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · Ahfaz · Fukahâ-Yı Seb'a · Gayru Sâbit · Dabt · Semi'tu Fulânen Bi-Kırâ'atî Aleyh · Alâmâtu’l-Vaz · Lafzı Tevatür · Rumiye Bi'l-Ahaveyn · İstinbâtu'l-Ahkâm

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber