Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Yuhkâ
· Merdûd Âhad
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Sahâbiye
· Sâhîb
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Ye'ti Bi'l-Acâ'ib
· Kalîlu't-Tahdîs
· Sadûkun Yehimu
· Şurûtu’r-Rivâye
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî

Son Okunanlar
· Belağ Kaydı
· Sahîh Li-Zâtihi
· Mucâzât
· Musannef
· Eser
· Kale Resûlullah
· İfrâd
· Azîz
· Li'd-Da'fi Ma Huve
· Ev Mâ Eşbehe Hazâ Mine'l-Elfâz
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » KİTÂBÜ`L-LİBÂS

KİTÂBÜ`L-LİBÂS


KİTÂBÜ`L-LİBÂS faslinda 3 sayfada 22 kayitli hadis var

« geri 1 2 3    ileri »

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Hz. Peygamber`in elbisesi
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : LİBÂS HAKKINDAKİ EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem, izâr (denilen libâs) ın iki topuktan aşağı sarkanı ateştedir, buyurmuştur.
HadisNo : 1942

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Hz. Peygamber`in elbisesi
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN EN SEVDİĞİ LİBÂS, HİBER YÂNİ BÜRD-İ YEMÂNÎ DENİLEN PAMUKTAN VEYÂ KETENDEN NESC OLUNAN KUMAŞTAN İDİ, MEÂLİNDEKİ ENES İBN-İ MÂLİK HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem vefât ettiğinde (beyaz) bürd-i yemânî ile örtülmüş (kefenlenmiş) di.
HadisNo : 1944

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Kadınlaşan erkekler;Mü`min Cennete girer
Ravi : Ebû Zerr-i Gıfârî
Baslik : EBÛ ZERR-İ GIFÂRÎ RADİYA`LLÂHU ANH`İN RESÛL-İ EKREM`İ BİR ZİYÂRETİNDE BEYAZ BİR LİBÂS ÖRTÜNEREK UYUR BULDUĞUNA DÂİR RİVÂYETİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Bir kere Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem (i ziyâret)e gelmiştim Resûlu`llah, üzerinde beyaz bir örtü bulunduğu halde uyuyordu. (Döndüm) sonra yine geldim. Bu def`a uyanmıştı. (Müsâhabet esnâsında) Resûl-i Ekrem : - Lâ ilâhe illa`llah, deyip sonra bu ikrâr ve îmân üzerine vefât eden hiç bir kul yoktur, muhakkak o kul, Cennet`e dâhil olacaktır, buyurdu . Ben : - O kul zinâ etse, sirkat etse de mi? Diye sordum. O : - Zinâ etse de, sirkat etse de (tevbe ve nedâmet ederse), buyurdu. Ben (hayret ederek): - Zinâ etse de, sirkat etmiş olsa da mı? Diye (tekrar) sordum. O: - Zinâ etse de, sirkat etse de, buyurdu. Ben (üçüncü def`a): - Zinâ etse de, sirkat etse de mi? Diye sordum. Resûl-i Ekrem: - Evet, Ebû Zerr`in burnu toprakta sürtülmesine rağmen o kul zinâ etse de, sirkat etmiş olsa da (Cennet`e girecektir) buyurdu. Râvî (Ebu`l-Esved der ki): Ebû Zerr bu hadîsi her rivâyet ettiğinde: Ebû Zerr`in burnu toprakta sürtülmesine rağmen, der idi.
HadisNo : 1945

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : İpekli elbise giymek
Ravi : Ömer b. el-Hattâb
Baslik : İPEKLİ KUMAŞTAN MA`MÛL ELBÎSE GİYMEKTEN RESÛL-İ EKREM`İN NEHYETTİĞİNE DÂİR HAZRET-İ ÖMER HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem Harirden (hâlis ipek elbîse geymekten) nehyetmiştir. Yalnız -paş parmağı yanındaki iki parmağiyle (şahâdet ve orta parmaklariyle) işâret ederek- şu kadarı müstesnâ demiştir. (Râvî Ebû Osmân Nehdî der ki:) Resûlu`llah bu işâretiyle (libâsının iki parmak mikdârı ipek) alâmetlerini (ve bu mikdârın menhî olmadığını) kasdetmiştir.
HadisNo : 1946

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : İpekli elbise giymek
Ravi : Ömer b. el-Hattâb
Baslik : HAZRET-İ ÖMER`İN RİVÂYET ETTİĞİ "DÜNYÂDA İPEKLİ ELBÎSE GİYEN ÂHÎRETTE GİYEMEZ" HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem: Her kim dünyâda harîr libâs giyerse, âhirette giyemez, buyurmuştur:
HadisNo : 1947

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Altın ve gümüş kap kullanmak;İpekli elbise giymek
Ravi : Huzeyfe b. el-Yemânî
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN -ALTIN, GÜMÜŞ KAPTAN SU İÇMEK VE YEMEK YEMEDEN, İPEKLİ ELBÎSE GİYMEKTEN VE ÜZERİNE OTURMAKTAN- MEN` ETTİĞİNE DÂİR HUZEYFE RADİYA`LLÂHU ANH HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, müşârün-ileyh şöyle demiştir: Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem bizi şunlardan nehyetti: Altın, gümüş kap içinde su ve meşrûbat içmekten ve böyle kap içinde yemek yemekten, harîr ve dîbâc elbîse giymekten, ve böyle ikpekli kumaş üzerine oturmaktan.
HadisNo : 1948

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Süslenmek için boyanmak
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN: KİŞİNİN SÜSLENMEK İÇİN YÜZÜNE BOYA SÜRMESİNİ, MENETTİĞİNE DÂİR ENES İBN-İ MALİK HADİSİ
Hadis : Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem: "Kişinin (süslenmek ve neş`elenmek için vücûdüne) zâ`ferân (safran) sürünmesini nehyetti" dediği rivâyet olunmuştur.
HadisNo : 1949

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Hz. Peygamber`in pabuçları
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : RESÛL-İ EKREM TEK AYAKKABI GİYMEKTEN MEN` EDERDİ. İPTİDÂ SAĞ AYAKKABI GİYİLMESİNİ EMREDERDİ
Hadis : Rivâyete göre, (Râvî Ebû Mesleme Sa`îd tarafından) Enes İbn-i Mâlik`e: - Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem ayağındaki iki ayakkabı ile namaz kılar mı idi? Diye soruldu. O da: - Evet, diye tasdik etmiştir.
HadisNo : 1950

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Tek ayakkabı ile gezmek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : RESÛL-İ EKREM TEK AYAKKABI GİYMEKTEN MEN` EDERDİ. İPTİDÂ SAĞ AYAKKABI GİYİLMESİNİ EMREDERDİ
Hadis : Rivâyete göre, Resûlu`lalh Salla`llahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Sakın sizin biriniz bir ayakkabı ile (herkesin gözü önünde) gezmesin. Yâ ikisini birden çıkarsın (çıplak gezsin), yâhut ikisini de giysin (giyimli gezsin).
HadisNo : 1951

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-LİBÂS
Konu : Ayakkabı giyerken sağdan başlamak;Sağdan başlamak
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : RESÛL-İ EKREM TEK AYAKKABI GİYMEKTEN MEN` EDERDİ. İPTİDÂ SAĞ AYAKKABI GİYİLMESİNİ EMREDERDİ
Hadis : Rivâyete göre, Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Sizin biriniz ayakkabısını giyeceği zaman, sağ ayağı ile başlasın, çıkaracağı zaman da sol ayağıyle çıkarmağa başlasın. Bu sûretle sağ ayak, giyilen iki ayağın önü, çıkarılan iki ayağın da sonu olsun.
HadisNo : 1952

« geri 1 2 3    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· İlmu Mustalahi'l-Hadîs · Istılah · Semi'tu Fulânen · Sîğatu't-Temrîz · Silsiletu’z-Zeheb · Kutub-i Mevdu’at · Galat · Da'îfun Bi-Hâze'l-İsnad · Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi · A'delu'n-Nâs · Rakş · Şedîdu'd-Da'f · Fîhi Ednâ Mekal · Maktu · Kavlu Abâdile · Yenmîhi · Yuda'afu · İlâhî Hadis · Leyse Bi-Sâbit · Mevâlî · Telfîku'r-Rivâyâ · Fısku’r-Râvî · Karin · Taktî'u'l-Hadîs · Keza · Sikatun · Sünen · İttisal · Sudâsî · Yerfau'l-Hadîse · Sakîm · Ta'dîl · İleyhi’l-Munteha Fi'l-Vad' · Asar · Aşere-i Mübeşşere Ashabı · Es-Sahîfetu's-Sahîha · Hasen Li-Zâtihî · Mustemlî · Sadûkun İn-şâ'allah · Ed'afu'l-Esânîd · Cemâ'at · Tedlîsu's-Sukût · Akva'l-Esânîd · Lem Yerid Fîhi Şey · Sahibu'l-Bid'a · Tevhid Ve Sıfat · Elfâz-ı Câzime · Sıhhat · İlhak · Terâcum
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · İbtidâ-yı Sened · Lâ Be’se Bihî · Elfâzu't-Ta'dil · 3. Dipnotlar · İstimla · Rumiye · Mütevâtir · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Es-Sunne · Silsiletu’z-Zeheb · el-Kutubu's-Selâse · Şuyuh Tedlîsi · Mudelles · Tusâ’î · 0. Sözlük Hakkinda · Vasalehu · Ashâb-ı Suffe · Müselsel Bi'l-Kavl · Meratibu's-Sahîh · Garîbul-Metn · Âdâbu'l-Muhaddis · Ta'dil Lafızları · Semi'tu Fulânen Yekûlu · Sıhâh · Mu'âsarat · Mudellis · Mu'telif Ve Muhtelif · Esbetu'n-Nâs · Ahsenu Şey'in Fi'l-Bâb · Gayru Sâbit · Musâ Leh · Kaviyyu'l-Hadîs · Zevâ’id · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Sıfatu Rivâyeti'l-Hadîs · Sumâniyyât · Zabıt

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber