Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Yuhkâ
· Merdûd Âhad
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Sahâbiye
· Sâhîb
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Ye'ti Bi'l-Acâ'ib
· Kalîlu't-Tahdîs
· Sadûkun Yehimu
· Şurûtu’r-Rivâye
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî

Son Okunanlar
· Zındık
· Sadûkun
· Belağanî
· Tahammul
· Udûl
· Nese'î
· Hazâ Semâ'î Fe'rvihî Annî
· Hâkim
· Leyse Bi-Hucce
· Sakîm
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » TAÂM BAHSİ

TAÂM BAHSİ


TAÂM BAHSİ faslinda 3 sayfada 24 kayitli hadis var

« geri 1 2 3    ileri »

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Açları doyurmak
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN EBÛ HÜREYRE`NİN KARNINI DOYURMASI
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Bir gün son derece acıkmıştım. Yolda Ömer İbn-i Hattâb radiya`llahu anh`e kavuşdum. Azîz ve Celîl olan Allah`ın kitâbında (ve Âl-i İmrân Sûresi`nden) bir âyeti bana okumasını (ve istifâde etmemi) ricâ ettim. Ömer evine girdi. Ve o âyeti bana okudu. (Halbuki maksadım okumak değildi, karnımı doyurmakdı. Ömer bunu anlamamışdı, evden ayrılıp) uzak gitmeden (şiddetli açlıkdan) yüz üstü düştüm. Bu baygınlık sırasında Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem`in baş ucumda dikilerek bana: Yâ Ebâ Hüreyre diye seslendiğini duydum. Hemen ben: Buyur yâ Resûla`llah, emrine hazırım, her saâdet senindir, dedim. Resûlullah elimi tuttu, beni kaldırdı. Ve bu düşkün vaziyetimi anladı. Beni evine götürdü. Hemen büyük bir bardak süt içmemi emretti. Onu içdim. Sonra: Tekrak iç yâ Ebâ Hüreyre, buyurdu. Bir bardak daha içdim. Sonra bir daha süt emretti. Ben de tekrar içdim. Artık karnımın vaziyeti düzeldi, bir ok gibi dümdüz oldu. Ebû Hüreyre (rivâyetine devâm ederek) der ki: Bir müddet sonra Ömer`e kavuşmuştum. Ve başımdan geçen bu vâkıayı anlatarak: "Yâ Ömer, Allah benim karnımı doyurmağa senden daha lâyık bir zâtı, (Resûl-i Ekrem`i) me`mûr etti. Vallahi ben senden bana bir âyet okuyup öğretmeni ricâ etmişdim. Halbuki ben o âyeti senden daha düzgün okurdum!" dedim. Bunun üzerine Ömer, "Vallahi yâ Ebâ Hüreyre, seni evime koyup doyurmak benim için kızıl develer misâli kıymetli dünyâlığa mâlik olmakdan daha sevimlidir!" dedi.
HadisNo : 1845

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Yemek âdâbı
Ravi : Ömer b. el-Hattâb
Baslik : PEYGAMBER EFENDİMİZ`İN ÖMER RADİYA`LLÂHU ANH`E YEMEK ÂDÂBI VE BESMELE ÇEKMENİN FAZÎLETİ HAKKINDAKİ ÖĞÜTLERİ
Hadis : Ebû Seleme`nin oğlu (ve Peygamberimizin oğulluğu) Ömer radiya`llahu anh`den rivâyete göre şöyle demiştir: Ben Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem`in terbiyesi altında bir oğlandım. Yemek yerken elim yemek kabının her tarafında dolaşırdı. Resûlullah bana: - "Ey oğul, (yemeğe başlarken) Allah adını an, (Bismi`llâhi`r-Rahmâni`r-Rahîm de) sağ elinle ye ve sana yakın olan tarafdan ye!" buyurdu. Bundan sonra ben her zaman Besmele ile, sağ elimle, önümden yemek yedim.
HadisNo : 1846

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Hz. Peygamber`in kanâati
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : "Biz Esvedeyn denilen - hurma ile suya doyup kandığımız zaman Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem vefât etti" dediği rivâyet olunmuştur.
HadisNo : 1847

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Hz. Peygamber`in kanâati
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN YEMEK HUSÛSUNDA NE DERECE KANÂATKÂR OLDUĞUNU GÖSTEREN ENES İBN-İ MÂLİK HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre müşârün-ileyh: "Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem Allah`a kavuşana kadar ne hâlis buğday unundan yapılmış ince yufka ekmek, ne de kızartılmış körpe kuzu kebabı yedi" demiştir.
HadisNo : 1848

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Hz. Peygamber`in kanâati
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : AYNI MEVZÛDA ENES İBN-İ MÂLİK`İN DİĞER BİR HADÎSİ VE EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Gelen bir rivâyetete, müşârün-ileyh şöyle demiştir: Ben Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in sükürrüce (denilen küçük sofra gibi yemek teknesin) den yemek yediğini bilmiyorum. Hâlis buğday unundan yufka ekmek yapıldığını da hatırlamıyorum. Yüksek masa üstünde yemek yediğini de bilmiyorum.
HadisNo : 1849

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : İki kişinin yiyeceği üç kişiye yeter
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : AYNI MEVZÛDA ENES İBN-İ MÂLİK`İN DİĞER BİR HADÎSİ VE EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem: "İki kişinin taâmı, üç kişiye kifâyet eder (doyurur). Üç kişinin taâmı da dört kişiye kifâyet eder" buyurmuştur.
HadisNo : 1850

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Oburluk
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : İBN-İ ÖMER`İN FUKARÂYI İNFÂKI
Hadis : Rivâyete göre, İbn-i Ömer berâber yemek üzere sofrasına bir fakir getirilmedikçe yemek yemezdi. Yine böyle bir gün birisi İbn-i Ömer`in sofrasına getirildi, onunla beraber yedi. Fakat adam çok yedi. Bunun üzerine İbn-i Ömer hizmetcisine: Bu adamı bir daha yanıma koyma, Çünkü ben Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in: "Mü`min bir mi`desine koymak için yer. Kâfir ise karnındaki yedi bağırsağını doldurmak (karnını şişirmek) için yer" buyurduğunu işitdim, demiştir.
HadisNo : 1851

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Hz. Peygamber`in kanâati;Hırs;Kâfir ve münâfıkların hırsı;Kanâat;Mü`minin kanâati
Ravi : Ebû Cuhayfe
Baslik : EBÛ CUHAYFE HADÎSİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Ben bir kere Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in yanında idim. Meclisde bulunan birisine: Ben bir yere bağdaş kurup gereği gibi yerleşip çökerek yemek yiyemedim, buyurdu.
HadisNo : 1852

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu : Yemek seçmemek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : HİÇ BİR YEMEĞİN AYIBLANMAMASINA DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem hiç bir yemeği hiç bir zaman ayıblamamış, yermemiştir. O, hoşlanırsa yerdi, hoşlanmazsa bırakırdı, yemezdi, demiştir.
HadisNo : 1853

 
Fasil : TAÂM BAHSİ
Konu :
Ravi : Sehl b. Sa`d
Baslik : SEHL İBN-İ SA`D HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre (Ebû Hâzım tarafından) Sehl İbn-i Sa`d`a: - Siz, Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem zamânında (elenmiş undan yapılmış) arı beyaz ekmek gördünüz mü? diye sorulmuş. O da: - Hayır görmedik, diye cevab vermiş. Sonra: - Siz arpayı (değirmende öğütüldükden sonra) eler miydiniz? - Hayır elemezdik, fakat (kabuğu gitsin diye) üflerdik, demiştir.
HadisNo : 1854

« geri 1 2 3    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Min Belâyâhu · İşkâl · İttefekâ Aleyhi'ş-Şeyhân · Kale Lenâ Fulân · Takrîrî Sünnet · Ravâ · Ahrece Anhu · Temrîz Sigası · Bâtıl · Hâlikun · Maklûbu'l-Metn · Tirmizî · Mahfuz · Vecih · Şâz Bi-Merra · Makrûnen · Mevzu · Ruknu'l-Kizb · 2. Kaynakça · Mudrec · Lahn · Avâlî · Mûdih · Mudrecu'l-İsnad · Ve'l-Lafzu Lehu · Reddû Hadîsehû · Takvâ · Emânet · Mustahrec · Elfâz-ı Cerh Ve Ta'dîl · Abâdile · Misle Hadisin Kablehu Metnuhû Kezâ Ve Kezâ · Kıssa · Mu’allak · Tâbi · Sâmi · Sebtun · Dâru'l-Hadîs · Sahâbî Mürseli · Haddesenâ Muzâkereten · Maktu · Ashâbu'l-Ulûf · Enbe'enî · Vahy-i Gayr-ı Metluv · Cevdet · Aziz-i Meşhur · Semâ'ul-Muzakere · Tasnîf · Lehû Belâya · Lem Yesıhh
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · İbtidâ-yı Sened · Lâ Be’se Bihî · Elfâzu't-Ta'dil · 3. Dipnotlar · İstimla · Rumiye · Mütevâtir · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Es-Sunne · Silsiletu’z-Zeheb · el-Kutubu's-Selâse · Şuyuh Tedlîsi · Mudelles · Tusâ’î · 0. Sözlük Hakkinda · Vasalehu · Ashâb-ı Suffe · Müselsel Bi'l-Kavl · Meratibu's-Sahîh · Garîbul-Metn · Âdâbu'l-Muhaddis · Ta'dil Lafızları · Semi'tu Fulânen Yekûlu · Sıhâh · Mudellis · Mu'telif Ve Muhtelif · Esbetu'n-Nâs · Ahsenu Şey'in Fi'l-Bâb · Gayru Sâbit · Musâ Leh · Kaviyyu'l-Hadîs · Zevâ’id · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Sıfatu Rivâyeti'l-Hadîs · Sumâniyyât · Zabıt · Se-Nâ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber