Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Lem Yutâbâ Aleyhi
· Mudevvenât
· Sîğatu't-Temrîz
· Tabâkutu's-Sahâbe
· Ta'dîl Mertebeleri
· Te'nîn
· Cehaletu't-Ta'yîn
· Evlâdu's-Sahâbe
· Fihris
· Hasâ'is
· Huddistu An Fulân
· İntikâd-ı Esânîd

Son Okunanlar
· Lehû Menâkîr
· Sahihi Müslim
· Ale'r-Ricâl
· Cüz
· Efrâd
· Garîbu'l-İsnâd
· Cezm Lafızları
· Bâb
· Lehû Evham
· Leyse Bihî Be'sun
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Raviler » Ebû Hüreyre

Ebû Hüreyre

Ebû Hüreyre ravisine ait 40 sayfada 395 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40    ileri »

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Hayâ
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : ÎMÂNIN ŞU`BELERİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Îmân altmış bu kadar şu`bedir. Hayâ da îmânın bir şu`besidir.
HadisNo : 9

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Hz. Peygamber`i sevmek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : PEYGAMBER (S.A. VE S.) E SEVGİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Nefsim yed-i kudretinde olan Allâhu Zü`l-Celâl`e kasem ederim ki hiç biriniz ben ona pederinden de, evlâdından da daha sevgili olmadıkca îmân etmiş olmaz.
HadisNo : 14

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Allah yolunda savaş;Allâh`a îman;Amellerin efdâli;cihat;Hacc-ı Mebrûr
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : AMELLERİN EN FAZÎLETLİSİNİ BEYÂNA DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh sall`llâhu aleyhi ve sellem`e: "Amelin hangisi efdâldir?" diye sordular. "Allâha ve Resûlüne îmân." buyurdu. "Ondan sonra hangisi?" dediler. "Allah yolunda cihâd." buyurdu. "Ondan sonra da hangisi?" diye sordular. "Makbûl (olmuş, içine günah ve riyâ karışmamış) Hac." cevâbını verdi.
HadisNo : 25

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Ahdi bozmak (ahde vefâsızlık);Emânete hıyânet;Münâfığın alâmetleri;Verdiği sözü tutmamak;Yalancılar
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : MÜNÂFIK`IN ALÂMETLERİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE VE ABDULLÂH İBN-İ AMR HADÎSLERİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Münâfık`ın alâmetleri üçtür. Söz söylerken yalan söyler. Va`d ettiği vakit sözünde durmaz. Kendisine bir şey emniyet edildiği zaman hıyânet eder.
HadisNo : 31

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Kadir gecesi
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : KADİR GECESİ`NİN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Îmânından dolayı ve (yalnız Allâh`dan ecrini umarak) li-vechi`llâh her kim Kadir Gecesi`ni tâatla geçirirse geçmiş günahları mağfûr olur.
HadisNo : 33

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu :
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : CİHÂD`IN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Allâhu Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri kendi yolunda (cihâda) çıkan kimseye: "Onu (evinden) çıkaran şey yalnız bana îmân ve Peygamberlerimi tasdîk ise nâil olduğu ecir veya ganîmetle (sâlimen yurduna) geri getireyim, yâhud da Cennet`e ithâl edeyim." diye tekeffül etmiştir. Ümmetime meşakkate bâis olacağını bilmesem hiç bir seriyye (yâni cihad müfrezesine refâkat etmek) den geri kalmazdım. Allah bilir ki Allah yolunda katlolunup dirilmeyi, ondan sonra katlolunup dirilmeyi, ondan sonra katlolunmayı ne kadar isterdim!
HadisNo : 34

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Ramazan ibâdeti
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : RAMAZAN`IN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSLERİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Her kim Ramazan`da îmânı sebebiyle ve (ecrini yalnız Allah`dan umarak) li-vechi`llâh (Terâvih ve sâire gibi) namaz kılarsa geçmiş günahları mağfûr olur.
HadisNo : 35

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Oruç
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : RAMAZAN`IN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSLERİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Her kim Ramazan orucunu îmânı sebebiyle ve (yalnız Fazl-ı İlâhî`yi umarak) li-vechi`llâh tutarsa geçmiş günahları mağfûr olur.
HadisNo : 36

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Îtidâlli hareket;Kolaylık göstermek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : İSLÂM KOLAYLIK DÎNİDİR
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Bu din (ayni) yüsürdür. Hiçbir kimse yoktur ki (bu) din hususunda (amellerim eksiksiz olsun diye) kendini zorlasın da din, ona galebe etmesin (ve ezilip büsbütün amelden kesilmesin). Öyle olunca ortalama gidin. (Matlûbunuz olan ameli tamam îfâ edemediğiniz vakit de O`na şükretmekle kanâat ediniz. Böyle yaparsanız) size müjde olsun (amelin azına da pek çok ecir verilir.) (Yola çıkarken) sabah, akşam seferinden, biraz da gece yürüyüşünden istiâne ed(iniz de kendinizi yokmay)iniz.
HadisNo : 37

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-ÎMÂN
Konu : Cenâze namazı;Cenâzeye gitmek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : CENÂZE TÖRENİNE KATILMANIN VE NAMAZINI KILMANIN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Her kim îmânı sebebiyle ve (ecrini yalnız Allah`dan umarak) li-vechi`llâh bir müslümân cenâzesi arkasından gider ve üzerine namaz kılıp defninden ferâgat edilinceye kadar berâber bulunursa iki kîrât ecir ile döner ki kîrâtların her biri Uhud (dağı) gibidir, her kim o cenâze üzerine namaz kılar da defnolunmadan evvel dönerse (yalnız) bir kîrât ecir ile dönmüş olur.
HadisNo : 44

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Sahîh Li-Zâtihi · Sahîhu'l-İsnâd · Kizbu'r-Râvî · Ecâzenî · Tashîf · Sahih Muhtelef Fîhi · Merdûd Şaz · Muztarib · Âlî Hadis · Ahvâlu'r-Ruvât · İndenâ · Taz'îf · Vahy-i Gayr-ı Metluv · Dabtu'l-Kitâb · Şeyhun · Sebtun-Huccetun · Fısk Bi'l-Ma'siye · Gayru Sika Ve La Me’mûn · Mu'telif Ve Muhtelif · Muhaddis · Ahbâr · Makbul Âhad · Telkin · Ahfaz · Telfîk · Sahîh Muttefak Aleyh · Muttefekun Alâ Terkihî · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Sünnet · Kale · Lâ A'rifu Lehu Aslen · Aşera -yi Mübeşşere · Emsâlu'l-Hadîs · Yukalu · Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî · Câ'e Ani'n-Nebî · Darb · Mucevved · Buldâniyye · Nuhinâ An Keza · Cerh-i Gayrı Müfesser · Sudâsî · Merfû · Gayruhû Evsak Minhu · Lika · Hadara · Ulûm-u Hadîs · Mu’en’en · Haddesenâ İcazeten · Sahîhun Înşa'allah
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Teşdîd · Meşayih · Tedvin · Lem A'rifhu · La Yesbut · Kaviyyu'l-Hadîs · Avâlî · Da'îf · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Sikatun-Huccetun · Şâz Merdûd · Kara’tu Bi-Hatti Fulân · Î'tidâd · Mudevvenât · Muttasıl · Haddesenî's-Sika · Ferd-i Nisbî · Lakab · Enkeru Mâ Ravâhu Fulân Keza · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh · Da'îfun Cidden · Lâ Şey' · İcâze Âmme Mukayyede · Vahin · Lâ A'rifuhu Bi-Hâze'l-Lafz · Sahâbî · Tusâ'iyyât · Ev Karîben Minhu · Sâhîb · Subâ'î · Takvâ · Mudric · Tahammul · Hasen Li-Aynihî · el-Kutubu's-Sitte · Sahîh Li-Zâtihi · Vasl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber