Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Salih
· Sahîfe
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Nâvelenî
· Ravav Anhu
· Sadûkun İn-şâ'allah
· Sahâbî
· Tarahûhu
· Enne Fulânen Kale
· Esahh
· Kad Du'ife
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Maklûbu'l-İsnâd
· Merâtibu'l-Cerh
· Mutekaribu’l-Hadîs

Son Okunanlar
· İbdâl-i Âlî
· Mecâlis
· Ve Bihi
· Vasatun
· Te'nîn
· Ehlu'l-Hevâ
· Vahiy
· Mat'ûnun Fîhi
· Karin
· Kizbu'r-Râvî
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » BÂBU BED`İ`L-EZÂN

BÂBU BED`İ`L-EZÂN


BÂBU BED`İ`L-EZÂN faslinda 12 sayfada 120 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12    ileri »

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Ezan
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : EZÂNIN MEŞRÛİYYETİ HAKKINDA İBN-İ ÖMER HADÎSİ
Hadis : Şöyle der idi: Müslümanlar (Muhâcir olarak) Medîne`ye geldikleri zaman bir araya toplanıp namaz (vaktin)i gözetlerlerdi. Namaz için nidâ edilmezdi. Bir gün bu husus hakkında konuşuldu. Bâzıları Nasârânın çanı gibi çan kullanılsın, diğer bâzıları da çan olmasın da Yahûdilerin nefîri gibi boru olsun dediler. Ömer (radiya`llâhu anh): "Öyle amma namaza (halkı) çağırmak için niye bir adam göndermiyorsunuz?" dedi. Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem, bunun üzerine: "Bilâl, (haydi) kalk, namaz için nidâ et (yâni ezân oku)" buyurdu.
HadisNo : 358

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Ezan;Kamet
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : EZÂNIN ELFÂZI
Hadis : Şöyle demiştir: Bilâl`e (elfâz-ı) ezânı ikişer ikişer, (elfâz-ı) ikâmeti de birer birer söylemesi emr olundu. Yalnız kad kâmeti`s-salâtü (lâfzı) müstesnâ (ki onu iki def`a söylemekle me`mûr oldu).
HadisNo : 359

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu :
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : ŞEYTANIN EZANDAN ÜRKÜP KAÇMASI HAKKINDA EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Namaza nidâ edildiği vakit şeytan ezânı işitmemek için (yâhud ezan sesini duymıyacak yere kadar, yâhud duymıyayım diye) yüz-geri edip (kemâl-i telâş ile) yellene yellene kaçar. Nidâ bitince yine (vesvese etmek üzere döner) gelir. Namaz için tesvîb (yâni ikâmet) edilince yine (evvelki gibi) yüz-geri edip kaçar. Tesvîb de bitince yine (vesvese için) gelip insan ile nefsi arasına sokulur. Falan şeyi hatırla, falan şeyi hatırla diyerek (namazdan evvel insanın) hiç de aklında olmayan şeyleri yâdettirir (durur). Tâ (insan) kaç rek`at kıldığını bilmez oluncaya kadar (kendisiyle uğraşır)
HadisNo : 360

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Müezzinlerin fazîleti;Namazda şeytan vesvesesi
Ravi : Ebû Saîd-i Hudrî
Baslik : EZÂN OKUMANIN FAZÎLETİ HAKKINDA EBÛ SAÎD-İ HUDRÎ HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`den işittim, buyuruyordu ki: Müezzin sesinin yetiştiği yere kadar ins, cin, (hattâ) hiçbir şey yoktur ki (ezânı) duymuş olsun da kıyâmet gününde müezzin için (hüsn-i) şahâdette bulunmasın.
HadisNo : 361

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Ezan
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : EZÂNIN, İSLÂM DÎNİ`NİN ŞİÂRI OLDUĞUNA DÂİR ENES HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem bir kavmin üzerine bizi gazâya götürdüğü vakitlerde sabah olmadıkca bize hücûm ettirmezdi. (Sabah olunca) beklerdi: Ezan (sesi) işitirse (harpten) vazgeçerdi. Ezan (sesi) işitmezse kendilerine baskın ederdi.
HadisNo : 362

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Müezzinin söylediklerini tekrar
Ravi : Ebû Saîd-i Hudrî
Baslik : EZAN SESİNİ DUYAN KİMSELERİN NE ŞEKİLDE HAREKET EDECEKLERİNE DÂİR RİVÂYETLER
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: (Müezzinin) nidâsını işittiğinizde, (siz de) onun dediği gibi deyiniz.
HadisNo : 363

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Müezzinin söylediklerini tekrar
Ravi : Muâviye b. Ebî Süfyân
Baslik : EZAN SESİNİ DUYAN KİMSELERİN NE ŞEKİLDE HAREKET EDECEKLERİNE DÂİR RİVÂYETLER
Hadis : Müşârün-ileyhin (birgün ezan okunurken) müezzinin dediklerini ... ye kadar tekrâr etmiş, (müezzin) ... dediği vakit ... demiş, (ondan sonra da): "Peygamberiniz salla`llâhu aleyhi ve sellem`in işte böyle söylediğini işittim." dediği (sened-i muttasıl ile) rivâyet olunuyor.
HadisNo : 364

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Ezan sonunda okunacak duâ;Hz. Peygamber`in şefâati
Ravi : Câbir b. Abdullâh
Baslik : EZÂN İŞİTİLDİĞİ ZAMAN YAPILACAK DUÂ VE PEYGAMBERİMİZİN ŞEFÂATİ HAKKINDA CÂBİR HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Her kim ezânı işittiği zaman ... derse kıyâmet gününde benim şefâatim ona râygân olur.
HadisNo : 365

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Cemâatle kılınan namazın fazîleti;İlk safta bulunmanın fazîleti;Müezzinlerin fazîleti
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : EZÂN OKUMANIN, İLK SAFDA, NAMAZLARIN İLK VAKTİNDEKİ CEMÂATLERDE VE YATSI İLE SABAH CEMÂATLERİNDE BULUNMANIN FAZÎLETİ HAKKINDA EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Nâs, ezan (okumak) da ve saff-ı evvelde (bulunmakta) ne (bereketler, hayır)lar olduğunu bilseler de (onlara nâil olmak için) kur`a atmaktan başka çâre bulamasalar kur`a atarlar. (Her namazın) ilk vaktinde (ki cemaatler) de olan (fazîlet)i bilseler (onlara yetişmek için) yarış ederler. Yatsı ile sabah (cemâatlerin) deki Eltâf-ı İlâhiyyeyi bilseler emekliye emekliye, (yâhud sürtüne sürtüne) de olsa onlara gider (terketmez)ler.
HadisNo : 366

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Sâhur yemeği
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : BİLÂL`İN SAHÛR VAKTİ SONUNDA EZÂN OKUDUĞUNA DÂİR İBN-İ ÖMER HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Bilâl, ezânını gece okuyor. İbn-i Ümmi Mektûm ezân okuyuncaya kadar yiyip içiniz. (İbn-i Ömer radiya`llâhu anhümâ, yâhud aradaki râvîleriden biri) der ki: İbn-i Ümmi Mektûm a`mâ bir kimse idi. Kendisine: "Sabah oluyor." denmedikce ezan okumazdı.
HadisNo : 367

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Zekera · Sahih Li-Aynihî · Lafzı Tevatür · Mu'cem · Muhâlefetu's-Sikât · Ensâb · Şâz · Müzâkere · Merfû' Hükmen · Kesretu'l-Galat · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Sahih-i Buhârî · Ravi · Meşhur · Alâ Yedey Adlin · Fîhi Halfun · Mahalluhu's-Sıdk · Hadis · Lahak · El-Erba'a · Sebtun-Hafizun · Subâ'iyyât · Mu'dal · Muztarib · Dârimî · Rîvâyetu'd-Darîr · Hasen-Sahîh-Garîb · Musned · Âlî İsnad · Rumuz · Muhtalak · Haddesenâ Sâhibun Lenâ · Ecvedu'l-Esânîd · Yervîhi · Tıbb-ı Nebevî · Zayıf · Makbul Âhad · Lem Ekıf Lehu Alâ Asl · Leyse Bi-Şey · Ahberanâ · İcâze Li'l Mu'ayyen Fi'l-Mu'ayyen · Metrûku'l-Hadîs · İcaze Li’l-Mıtayyen Bıl-Mechûl · Muda'af · Kunna Nef'alu Ala Ahdi'n-Nebî (s.a.s) · Âbâ Ve Ebnâ · Ma’mûl Bih · Ecâze Lî · Garîbun Metnen Ve İsnâden · Etbâ'u't-Tâbi'în
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Tusâ'iyyât · Ev Nahvehû · Mutaba'a Nâkısa · Muhâlefetu's-Sikât · Men Mislu Fulân · Rumiye Bi'l-Ahaveyn · Telakkub · Reka'ik · Kutub-i Mevdu’at · Ercahu'l-Esânîd · Ka-Senâ · Esbâbu'l-Vaz’ · Tesviye Tedlisi · Lâ Yuktebu Hadîsuhû · Lâ Yuhteccu Bihî · Kâdiha · İle's-Sıdkı Ma Huve · İlmu'l-Hadîs Rivâyeten · Ravâ Anhu · Lem Ekıf Lehu Alâ Asl · İcâze Mâ Lem Yetehammelhu'l-Mucîz · Vasl · İlm · Eceztu Leke (Li-Fulân) Me'şte-Melet Aleyhi Fihristî Hâzihî · Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât · Eceztuke İn Şi'te · Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî · Ehlu's-Suffe · Kas · Makbul Âhad · Müselsel Bi'l-Evveliyye · Da'îfun Vahin · Mukarebu'l-Hadîs · Lem Yesıhh · İrvi Hazâ Annî · Da'îfun Cidden · Şekke Fulân

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber