Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hafî İnkıta
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Tahammulu'l-İlm
· Telfîku'l-Hadîs
· Te'nîn
· Yervi'l-Menâkîr
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Bâtılun
· Buldâniyye
· Da'îfu’l-Metn
· Garîbi'l-Meşhûr

Son Okunanlar
· Keşt
· Muttefekun Alâ Terkihî
· Lem Ekıf Lehu Alâ Asl
· Ve'l-Lafzu Lehu
· Teğayyera Bi-Âhirih
· Musannif
· Remiz
· Eceztuke İn Ahbabte
· Asar
· Cerh Ve Ta'dil Kaideleri
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » HACC VE UMRE BÖLÜMÜ

HACC VE UMRE BÖLÜMÜ


HACC VE UMRE BÖLÜMÜ faslinda 43 sayfada 421 kayitli hadis var

« geri 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Veda Tavafı
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav)`ın zevcelerinden Safiyye Bintu Huyey (ra) hayız oldu. Durum Resulullah (sav)`a haber verilmişti. "O bizi burada hapis mi edecek!" dedi. Kendisine, Safiyye`nin tavaf-ı ifazayı yapmış olduğu söylenince: "Öyleyse hayır, (beklemenize gerek yok, yola çıkınız)" açıklamasında bulundu." (Bu metin Şeyheyn (Buhari ve Müslim) metnidir)
HadisNo : 1383

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Veda Tavafı
Ravi : Amre
Hadis : Hz. Aişe (ra) beraberinde kadınlar olduğu halde haccetse, kadınların hayız oluvermelerinden korkardı: Bu sebeple yevm-i nahirde (kurbanın birinci günü) hemen onlara öncelik tanır ve derhal ifaza tavaflarını yaptınrdı. İfaza tavaflarını yaptılar mı, artık onları (temizlensinler de veda tavafı da yapsınlar diye) beklemez, kadınlar hayızlı iken hemen (Medine`ye dönmek üzere) yola çıkardı.
HadisNo : 1384

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Erkeklerin Kadınlarla Karışık Tavafları
Ravi : İbnu Cüreyc
Hadis : Ata, bana İbnu Hişam`ın kadınları erkeklerle karışık olarak tavaftan yasakladığı zaman dedi ki: "O bunu nasıl yasaklar, Resulullah (sav)`ın zevceleri bile erkeklerle birlikte haccettiler!" Ben Ata`ya sordum: "Onların beraber hacdan örtünme emrinden önce miydi, sonra mıydı?" "(Evet, kasem olsun) buna, ben örtünme emrinden sonra şahid oldum!" diye cevap verdi. Ben tekrar sordum: "Pekala erkeklere nasıl karışırlardı?" Şu cevabı verdi: "Erkeklere karışmazlardı, Hz. Aişe (ra) erkeklerden ayrı olarak tavaf ederdi, onlara karışmazdı." Hatta bir kadın kendisine: "Ey mü`minlerin annesi, yürü (Hacerü`l-Esved`e elimizi değerek) istilam edelim!" demişti de Hz. Aişe ona: "Sen dilediğin şekilde git" deyip kendisi gitmekten imtina etmişti. Onlar geceleyin kim oldukları bilinmez halde çıkarlar, (erkeklerle beraber tavaf yaparlardı.) [Beytullah`a girmek istedikleri zaman da, erkeklerin tamamen çıkarılmış olmalarına kadar durup beklerler, sonra girerlerdi.] (Ata devamla): "Ben (Mekke kadısı) Ubeyd İbnu Umeyr`le birlikte, Müzdelife`deki Sebir dağında mücavir (yani ikamet eder) olan Hz. Aişe (ra)`nin yanına giderdim" dedi. Ben hemen sordum: "Pekala Hz. Aişe`nin örtüşü ne idi?" "Keçeden yapılmış küçük bir Türk çadırının içindeydi. Çadırın bir perdesi vardı. Aişe (sav) ile bizim aramızda bu perdeden başka bir şey yoktu. Ben Hz. Aişe`nin üzerinde gül renginde bir zıbın gördüm."
HadisNo : 1385

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hıcr`ın Gerisinde Tavaf
Ravi : Ebu`s-Sefer Said İbnu Muhammed
Hadis : İbnu Abbas (ra)`ı işittim, diyordu ki: "Ey insanlar, size söyleyeceğimi benden dinleyin, (bilahare) söyleyeceklerinizi de bana dinletin. İbnu Abbas şöyle dedi, İbnu Abbas böyle dedi diye kafadan atmayın. Beytullah`ı kim tavaf edecekse Hicr`ın gerisinden tavaf etsin. Oraya "Hatim" demeyin. Zira cahiliye devrinde kişi yemin edip kamçısını veya ayakkabısını tekini yahut yayını atardı."
HadisNo : 1386

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Safa Ve Merve Arasında Sa`y
Ravi : Cabir
Hadis : Ne Resulullah (sav) ne de Ashab-ı Kiram (ra)`ı Safa ile Merve arasında birden fazla tavafda bulunmadı, bu da ilk defa yaptıkları tavaf idi.
HadisNo : 1387

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Safa Ve Merve Arasında Sa`y
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav), Kabe`yi başına yular veya başka bir şey takılmış halde tavaf eden bir adam görmüştü. Hemen yuları koparıp attı." (Bir başka rivayette şöyle denmiştir "...burnuna geçirilmiş bir halka ile birisini yeden bir adam görmüştü, derhal halkayı kopardı ve adama: "dinden tutarak yed!" diye emretti.)
HadisNo : 1388

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Safa Ve Merve Arasında Sa`y
Ravi : İbnu Ebi Müleyke
Hadis : Hz. Ömer (ra), Beytullah`ı tavaf eden cüzzamlı bir kadın görmüştü, hemen: "Ey Allah Teala`nın cariyesi, insanlara eza verme, sen evinde otursan kendin için daha hayırlı olurdu!" dedi. Kadın (söz tutup) evinde oturdu. Hz. Ömer (ra)`in vefatından sonra bir adam kadına uğrayarak: "Seni haccdan yasaklayan kimse artık vefat etti, çık evinden!" dedi. Kadın adama şöyle cevap verdi: "Allah`a yemin olsun, ben ona sağken itaat edip, ölünce isyan edecek kimse değilim."
HadisNo : 1389

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Safa Ve Merve Arasında Sa`y
Ravi : Abdullah İbnu`s-Saib
Hadis : Abdullah İbnu`s-Saib`in anlattığına göre, (yaşlanıp gözlerini kaybettiği vakit) İbnu Abbas (ra)`a (tavaf sırasında) refakat edip, Haceru`l-Esved`i takip eden (Haceru`l-Esved ile) kapı arasındaki kısımda (mültezem) durdurmuş bu sırada İbnu Abbas (ra) kendisine: "Bana söylendiğine göre, Resulullah (sav) işte burada namaz kılarmış" demiştir. Abdullah İbnu Saib de "evet" demiş, bunun üzerine İbnu Abbas, kalkıp orada namaz kılmıştır.
HadisNo : 1390

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Safa Ve Merve Arasında Sa`y
Ravi :
Hadis : İmam Malik`e ulaştığına göre, Sa`d İbnu Ebi Vakkas (ra), mürahık (yani zaman bakımından daralmış, vakfeyi kaçırma endişesine düşmüş) olarak Mekke`ye gelince, Beytullah`la Safa ve Merve`yi tavaftan önce, Arafat`a çıkar, Arafat`tan döndükten sonra tavafını ifa ederdi.
HadisNo : 1391

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Safa Ve Merve Arasında Sa`y
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Beytullah`ı tavaf etmek, Safa ve Merve arasında sa`yetmek ve şeytan taşlamak Allah`ı zikretmek için emredilmiştir."
HadisNo : 1392

« geri 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber