Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hafî İnkıta
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Tahammulu'l-İlm
· Telfîku'l-Hadîs
· Te'nîn
· Yervi'l-Menâkîr
· Buldâniyye
· Da'îfu’l-Metn
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Leyse Bi-Sahîh

Son Okunanlar
· Erba'ûn
· Bid'at
· İsnad
· Azîz
· Darb
· Ta'lîk
· Bâtılun
· Ceyyid
· Da'îfun Bi-Hâze'l-İsnad
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » HACC VE UMRE BÖLÜMÜ

HACC VE UMRE BÖLÜMÜ


HACC VE UMRE BÖLÜMÜ faslinda 43 sayfada 421 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Sayd`ın Cezası
Ravi : Cabir
Hadis : Hz. Ömer (ra) sırtlan öldüren için bir koç, geyik öldüren için bir keçi, tavşan öldüren için bir çebiş (küçük keçi), Arap tavşanı (denilen bir nevi tarla faresi) için bir kuzuya hükmetti."
HadisNo : 1273

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Sayd`ın Cezası
Ravi : Ebu`z-Zübeyr
Hadis : Mürsel (senetsiz) olarak Ebu`z-Zübeyr`den gelen rivayete göre, Hz. Ömer, çekirge hakkında: "Onu kim öldürürse -iki hakemin hükmüyle- onun karşılığını öder" diye hükmetmiştir. Şöyle ki: Zeyd İbnu Eslem`in rivayetine göre, bir adam gelerek Hz. Ömer`e: "Ey mü`minlerin emiri, ben ihramlı iken kamçımla birkaç çekirge öldürdüm, (ne yapmam gerekir?)" diye sormuş. Hz. Ömer ona bir avuç kadar taam yedir (tasadduk et) cevabını vermiştir.
HadisNo : 1274

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Sayd`ın Cezası
Ravi :
Hadis : Muvatta`nın bir başka rivayetinde şöyle gelmiştir: "Bir adam Hz. Ömer (ra)`e, ihramda iken öldürdüğü çekirge hakkında sordu. Hz. Ömer, (yanında bulunan) Ka`bul-Ahbar`a: "Gel beraber hükmedelim" dedi. Ka`b: "Bir dirhem tasadduk etmesi gerekir" diye hükmetti. Hz. Ömer ona: "Sen dirhemleri buluyorsun. Şurası muhakkak ki hurma, çekirgeden daha hayırlıdır" dedi.
HadisNo : 1275

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Sayd`ın Cezası
Ravi : İbnu Şirin
Hadis : Bir adam Hz. Ömer (ra)`e gelerek: "Ben ve arkadaşım ihramlı olduğumuz halde Akabe`deki bir tepeye doğru atlarımızla yarış yaptık ve bu esnada bir ceylan öldürdük. Bu fiilimize hükmünüz nedir?" diye sordu. Hz. Ömer (ra), yanında bulunan birine: "Gel beraber hükmedelim" dedi. (İbnu Şirin) der ki: "İkisi birlikte bir keçiye hükmettiler. Bunun üzerine adam döndü ve (yanındakilere): "Ömer`e bakın, mü`minlerin emiri ama, bir ceylan hakkında hüküm veremiyor, yardımcı olarak bir adam çağırıyor!" dedi. (Bu sözü işiten) Hz. Ömer (ra), adamı çağırtıp: "Sen Maide süresini okudun mu?" diye sordu. Adam: "Hayır!" deyince: "Pekiyi (hüküm vermede yardımını istediğim) bu adamı tanıyor musun?" dedi. Adam bu soruya da: "Hayır!" deyince Hz. Ömer: "Eğer, Maide süresini okuduğunu söyleseydin dayakla canını yakacaktım" dedi ve ilave etti: "Cenab-ı Hakk Kitab-ı Mubin`inde: "Ey iman edenler,.. İçinizden adalet sahibi iki adam hüküm (ve takdir) edecektir..." (Maide 95) buyurmuştur. Ve şu da Abdurrahman İbnu Avf`dır."
HadisNo : 1276

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Sayd`ın Cezası
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : İbnu Abbas (ra) demiştir ki, "kim, haccın nüsükünden farzları dışında bir şey unutur veya terkederse bir kan (dem) akıtsın."
HadisNo : 1277

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı İfrad
Ravi : Aişe
Hadis : Hz. Peygamber (sav) hacc-ı ifrad yapmıştır.
HadisNo : 1278

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı İfrad
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : [Babam Ömer (ra) dedi ki]: "Haccınızla umrenizin arasını ayırın. Zira böyle yapmak, sizden birinin haccının daha mükemmel olmasını sağlar. Umrenizin mükemmel olması da, onu hacc ayları dışında yapmaya bağlıdır."
HadisNo : 1279

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı İfrad
Ravi : Muaviye
Hadis : Ey Resulullah`ın ashabı! Biliyor musunuz, Resulullah (sav) şunu şunu yapmayı yasakladı, kaplan derilerine oturmayı yasakladı?" Dinleyenler: "Evet (biliyoruz!)" dediler. Hz. Muaviye (ra) tekrar sordu: "Resulullah (sav)`ın hacc ile umrenin arasını birleştirmenizi (hacc-ı kıran yapmanızı) da yasakladığını biliyor musunuz?" Yanındakiler: "Hayır, bunu bilmiyoruz!" dediler. Hz. Muaviye (ra): "Öyleyse bilin, bu da öbürleriyle birlikte (yasaklar arasında). Ne var ki, sizler unutmuşsunuz!" dedi.
HadisNo : 1280

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı İfrad
Ravi : Cabir
Hadis : Cabir ve Ebu Said el-Hudri (ra) şöyle demişlerdir: "Biz Resulullah (sav) ile birlikte hacc için avazımızın çıktığı kadar yüksek sesle telbiye getirerek (Mekke`ye) geldik."
HadisNo : 1281

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav)`ı hacc ve umre her ikisi için de (ihrama girip) telbiye çekerken işittim. Bekr İbnu Abdillah el-Müzeni demiş ki: "Ben bunu Abdullah İbnu Ömer (ra)`e söyledim. Bana: "Resulullah (sav) sadece hacc için telbiye getirdi" diye cevap verdi. Sonra tekrar Enes (ra)`le karşılaştım ve İbnu Ömer`in sözünü kendisine aktardım. Bana (kızarak): "Galiba bizi çocuk yerine koyuyorsunuz. Ben Resulullah (sav)`ı: "Umre ve hacc için lebbeyk!" derken işittim" dedi.
HadisNo : 1282

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber