Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hafî İnkıta
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Tahammulu'l-İlm
· Telfîku'l-Hadîs
· Te'nîn
· Yervi'l-Menâkîr
· Buldâniyye
· Da'îfu’l-Metn
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Leyse Bi-Sahîh

Son Okunanlar
· Kitâbetu’l-Hadîs
· Sulâsî
· Cerh Sebepleri
· Haber
· Kavî
· Sevvâ
· Mutâba'at-ı Tâmme
· Yuzkeru
· Kale Resûlullah
· Enbe'enâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » HACC VE UMRE BÖLÜMÜ » Hacc-ı Kıran

Hacc-ı Kıran

Hacc-ı Kıran konusunda 1 sayfada 7 kayitli hadis var

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav)`ı hacc ve umre her ikisi için de (ihrama girip) telbiye çekerken işittim. Bekr İbnu Abdillah el-Müzeni demiş ki: "Ben bunu Abdullah İbnu Ömer (ra)`e söyledim. Bana: "Resulullah (sav) sadece hacc için telbiye getirdi" diye cevap verdi. Sonra tekrar Enes (ra)`le karşılaştım ve İbnu Ömer`in sözünü kendisine aktardım. Bana (kızarak): "Galiba bizi çocuk yerine koyuyorsunuz. Ben Resulullah (sav)`ı: "Umre ve hacc için lebbeyk!" derken işittim" dedi.
HadisNo : 1282

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : Ebu Vail
Hadis : es-Subeyy İbnu Ma`bed dedi ki: "Ben Hıristiyan bir bedevi idim. Sonradan Müslüman oldum. Kabilemden Hüzeym İbnu Sürmüle adında bir kimseye gelerek: "Hey adamım, ben cihad hususunda hırslıyım. Hacc ve umre yapmayı da üzerime vecibe buldum. Ben bu ikisini nasıl birleştirebilirim?" diye sordum. Bana: "İkisini birleştir ve kolayına gelen bir kurban kes" dedi. Ben de ikisine birden (niyet edip) ihrama girdim. (Küfe`ye bir merhale mesafedeki) Uzeybe nam mevkiye geldiğim zaman Selman İbnu Rebia ve Zeyd İbnu Suhan ile karşılaştım. Ben hacc ve umre her ikisi için ihramdaydım. Biri diğerine benim hakkımda: "Bu adam devesi kadar da bilgili değil" dedi. Bunu işitince tepeme dağ yıkıldı zannettim. Doğru Ömer İbnu`l-Hattab (ra)`a gittim. Ben, hac ve umre her ikisi için de ihramımı devam ettirerek, hikayemi anlattım. Hz. Ömer bana: "Hz. Peygamber (sav) sünnetine irşad edilmişsin" dedi."
HadisNo : 1283

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : Cafer İbnu Muhammed
Hadis : Cafer İbnu Muhammed babasından naklediyor: "Mikdad İbnul-Esved, (Mekke yolu üzerindeki Sükya nam karyede) Hz. Ali (ra)`nin yanına girdi. Hz. Ali, bu sırada develerine un ve ağaç yaprağı karışımı yemlerini veriyordu. Mikdad: "Şu Osman İbnu Affan (ra) hacc ve umrenin arasını birleştirmeyi yasaklıyor" dedi. Hz. Ali (ra), ellerinde un ve yaprak bulaşığı olduğu halde dışarı çıktı. -Kollarındaki un ve yaprak bulaşığını hiç unutmayacağım- doğru Hz. Osman`ın yanına girdi. "Sen," dedi "hacda umrenin arasını birleştirmeyi yasaklıyormuşsun, doğru mu?" Hz. Osman (ra) şu cevabı verdi: "Bu benim reyimdir!" Hz. Ali: "Umre ve hacc için lebbeyk!" diyerek, öfkelenmiş olarak çıktı."
HadisNo : 1284

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav) hacc ve umreyi birleştirip, her ikisi için de tek bir tavaf yaptı.
HadisNo : 1285

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Hac ile umreyi birleştiren kimseye tek bir tavaf yeterlidir, ikisinin ihramından birlikte çıkar.
HadisNo : 1286

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Tirmizi`de şöyle gelmiştir: "Kim hacc ve umre için ihrama girerse, her ikisinin de ihramından çıkıncaya kadar, tek tavaf, tek sa`y yeterlidir.
HadisNo : 1287

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Kıran
Ravi : Nafi`
Hadis : Haccac-ı Zalim, Abdullah İbnu Zübeyr (ra)`le savaşmak üzere Mekke`ye indiği zaman, Abdullah İbnu Abdillah ile Salim İbnu Abdillah geldiler ve Abdullah İbnu Ömer (ra)`le konuştular: Kendisine: "Bu yıl haccı terketmen sana bir zarar vermez. Zira biz, halk arasında savaş çıkıp seninle Beytullah arasına girileceğinden korkmaktayız" dediler. Abdullah onlara: "Benimle Beytullah arasına girilerek engel çıkarılırsa, ben de Kureyş`in Hz. Peygamber`le Beytullah arasına girdiği zaman Resulullah`ın davrandığı şekilde davranırım. Şahid olun, şu anda umreye niyet ettim!" dedi ve derhal kalkıp Zülhuleyfe`ye gitti. Umreye niyet ederek ihram giydi, telbiye getirdi. Sonra şunu söyledi: "Yolumu serbest bırakırlarsa umremi tamamlarım. Beytullah`la aramda engel olurlarsa Resulullah (sav)`ın yaptığı gibi yaparım." Ve şu ayeti tilavet etti. (Mealen): "Resulullah`ta sizler için güzel örnek vardır" (Ahzab 21). Sonra yoluna devam etti ve Beyda sırtına kadar geldi. Orada: "Bunların ikisinin hükmü de aynı. Eğer benimle umrem arasına girip mani olurlarsa haccıma da mani olmuşlar demektir. Sizleri şahid kılıyorum, umre ile birlikte hacca da niyet ettim" dedi. Yoluna devam etti. Kadid`e geldiği zaman bir kurbanlık aldı. Sonra (Mekke`ye girip) hacc ve umre her ikisi için tek bir tavsif yaptı." Bir rivayette şöyle denmiştir: "Her ikisi için de ihrama girdi ve böylece Mekke`ye geldi. Beytulah`ı tavaf etti. Safa ve Merve arasında sa`y etti, buna bir ilavede bulunmadı, ne kurban kesti, ne traş oldu, ne taksirde bulundu, ne de ihramla haram ettiği şeylerden birini nefsine helal kıldı. Kurban gününe kadar bu hal üzere devam etti. O gün kurban kesti, traş oldu. ilk yaptığı tavafla hem haccin hem de umrenin tavafını yerine getirdiği kanaatinde idi. Sonunda: "Resulullah (sav) böyle yapmıştı" dedi.
HadisNo : 1288


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber