Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ
· Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen
· Kad Du'ife
· Matrûhu'l-Hadîs
· İnteha'l-Lahak
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Nâvelenî
· Sadûkun Lehû Evhâm
· Yerfau'l-Hadîse
· Câ'e Ani'n-Nebî
· Cehâletu'l-Vasf

Son Okunanlar
· Tahvîk
· Takyîdu'l-İlm
· Mustemlî
· Enne
· İcâze Mâ Lem Yesmahu'l-Mucîz
· Merdûd Âhad
· Ahkâm
· Sohbet
· Hafîtyu'l-İrsâl
· Ashâb-ı KiramTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Tahvîk

“Sözlükte bir kimse hakkında yakışıksız ve karışık söz söylemek manasına gelir. 1142Bir şeyi çevirmek ve kuşatmak anlamında kullanılır.

Hadis ilminde tahvik, hadislerin yazılışı sırasında yanlışlıkla yazılan kısmın başına ve sonuna paranteze benzeyen yanm daireler konularak iptal edilmesine denir. Bu manada darb şekillerinden biridir.

Hadis metninde olmayan, ancak yanlışlıkla fazladan yazıldığı için iptal edilmesi gereken kısım tahvik yapılıp adeta parantez içine alınınca asıl ibarelerden ayırdedilmiş olur. Mesela, ibaresinde yanlış yazıldığı için paranteze benzeyen iki işaret arasına alınan “el-amelu” kelimesi tahvik edilmiş demektir.

Darb, aslında yanlış yazılan kısmın silinip kazınması yerine bazı işaretlerle belirlenerek okunur şekilde kalması esasına dayandığından takvikde bu esasa da riayet edilmiş olur. Bu itibarla eski metinlerde böyle işaretlenmiş ibarelere çok rastlanır. Yazma eserleri doğru olarak okuyabilmek veya metinlerini yanlışsız olarak tesbit edebilmek için tahvik işaretine dikkat ederek aradaki kısmın asıl metinle ilgisi olmadığım gözden uzak tutmamak gerekir.


13.02.2009 tarihinden beri 4078 defa okundu. Son takip: 04.04.2020 - 07:37


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Vaz · Sahîhu'l-İsnâd · Udûl · Ahrece Lehû · Munkatı’ · Mutarrahu'l-Hadîs · Rava'n-Nâs Anhu · Hadîsi Kudsî · İcâzetu'l-Mu'ayyen Li'l-Muayyen Fî'l-Mu'ayyen · Eceztu Li-Men Yûledu Lı-Fulân · Ahz Ve Tahammül · Muksirûn · Şâhid · Cerh Mertebeleri · Meğâzî · Eceztu Leke (Li-Fulân) Me'şte-Melet Aleyhi Fihristî Hâzihî · Akâ'id · Muttehem · Âfetuhû Fulân · Ahvâlu'r-Ruvât · Evsaku'n-Nâs · Vuhdân · Tevâtür-ü Lafzı · Mutaba'a Nâkısa · Ve Tekarebâ Fı'l-Manâ · An · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · İlâhî Hadis · Hadis Tarihi · Vahin · Ve Bihi · Silsiletu’z-Zeheb · Fihris · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Belağanâ Ani'n-Nebî · Tevâtür-ü Manevî · İcâze Mücerrede Ani'l-Munâvele · Huddistu An Fulân · Ta'n · Tedlîsu's-Sukût · Sıhhat Şartları · Dâ'î · Ahberanâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Muhtalak · Haddesenâ · Süneni Erba'a · Ta'anû Fîhi · Müfesser Cerh · Ta'lîku'l-İcâze · İcâze Mechule
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Matrûhu'l-Hadîs · Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ · Tekaddum-u Sem⒠· Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Yesrıku'l-Hadîs · Hazâ Semâ'î · Tedlîsu'l-Bilâd · Garîbul-Metn · Ve Âharu · Ahberanî Fulân Mukâtebeten · Hıfzı Kezâ · Mukaribu'l-Hadîs · Sikatun · Î'tidâd · Lem Ekıf Aleyhi · Leyse Bi-Sika · Eceztu Li-Kulli Vahidin (Ahadin) · Ma'nen Rivayet · Dâ'î · Mutaba'a Nâkısa · Ev Şibhehû · Atıf Tedlisi · Tebe'u't-Tâbi'în · Tekaddum-u Vefat · İntihâ · Ahâdîs · Ta'lîkât · Zahirî İnkıta’ · Sudâsî · De-Se-Nâ · Rumiye Bi'l-Kader · Elfâz-ı Câzime · Me’mûn · Fî Hadîsihî Da'fun · İbdâl-i Nazil · İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen · Muntezihu'l-İsnad

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber