Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Rudde Hadîsuhû
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs
· Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu
· Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ
· Sikatun
· Ta'lîku'l-İcâze
· Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Hafîtyu'l-İrsâl
· İlle Gâmıda
· Merâtibu'l-Cerh
· Merdûd Âhad
· Subâ'î

Son Okunanlar
· Ashâb-ı Sünen
· Zahirî İnkıta’
· Vehim
· Merfû'an
· Sevk
· Refe'ahû
· Şekkun Mine'r-Râvî
· Kara’tu Bi-Hatti Fulân
· Nebbe'enâ Fulan Kıra'aten Aleyh
· İdâl
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Raviler » Ebû Hüreyre

Ebû Hüreyre

Ebû Hüreyre ravisine ait 40 sayfada 395 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40    ileri »

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-EYMÂN
Konu : Yemin keffâreti
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : BİR HUTBESİNDE RESÛL-İ EKREM: VALLÂHİ SİZİN BİRİNİZİN ÂİLESİ ALEYHİNDE ETTİĞİ YEMÎNİNDE ISRÂR ETMESİ, YEMÎNİNİ BOZUP ALLÂH`IN EMRETTİĞİ KEFFÂRETİ VERMESİNDEN DAHA GÜNAHTIR, BUYURMUŞTUR
Hadis : Rivâyete göre, Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem: (Biz Müslümanlar dünyâdaki ümmetlerin) sonuyuz, kıyâmet gününde önüyüz, buyurmuştur: Vallahi, sizin biriniz âilesi aleyhinde (yemîn edib de) yemîninde inad ve isrâr etmesi (yemînini bozub) Allah`ın farz kıldığı keffâreti vermesinden günahkârdır.
HadisNo : 2068

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-EYMÂN
Konu : Çocuğu kendinden önce ölenler
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : ÜÇ ÇOCUĞU ÖLEN BİRİNE CEHENNEM ATEŞİ İSABET ETMEZ HAKKINDA EBÛ HÜREYRE RADİYA`LLÂHU ANH HADÎSİ
Hadis : Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğu rivâyet olunmuştur: Müslümanlardan üç çocuğu ölen bir kişiye Cehennem ateşi isâbet etmez; meğer ki Allah`ın andı yerini bulacak kadar ola, (bu sûrette hafif isâbet eder).
HadisNo : 2071

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-EYMÂN
Konu : Mü`minlerin içlerinden geçirdiklerinden sorumlu tutulmayacakları
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : ÜMMETİMİN GÖNLÜNE GELEN NEFSÂNÎ TEMÂYÜLLERİ İŞLEMEDİKÇE VEYA SÖYLEMEDİKÇE ALLAH AFFEDECEKTİR, HAKKINDA EBÛ HÜREYRE RADİYA`LLÂHU ANH HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Ümmetimin gönlüne gelen (nefsânî) temâyülleri -(fi`ilen) işlemedikçe, yâhut (diliyle) söylemedikçe- Allah affedecektir.
HadisNo : 2072

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-FARÂİZ
Konu : Babadan başkasına intisap
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : EY MÜ`MİNLER, SAKIN BABALARINIZDAN YÜZ ÇEVİRMEYİNİZ. HER KİM YÜZ ÇEVİRİRSE, ÂİLE Nİ`METİNE KÜFRETMİŞ OLUR, MEÂLİNDEKİ EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in: "(Ey mü`minler!) Sakın babalarınızdan i`râz edib yüz çevirmeyiniz! Her kim babasından yüz çevirirse (âile ni`metine) küfretmiş olur." buyurduğu rivâyet olunmuştur.
HadisNo : 2083

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-HUDÛD
Konu : İçki içene hâd tatbiki
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : ŞARAB İÇMENİN ŞER`Î HADDİ VE ADEDİ HAKKINDA EBÛ HÜREYRE RADİYA`LLÂHU ANH HADÎSİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Bir kere Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in huzûruna şarab içmiş bir kişi getirmişlerdi. Resûl-i Ekrem (orada bulunanlara): "Şu adama vurunuz!" buyurdu. Ebû Hüreyre der ki: Biz de kimimiz eliyle, kimimiz ayakkabiyle, ihrâmiyle vurdu. Bu adam dayaktan kurtulduktan sonra Ashâb`dan bâzı kimseler bu adam: "Allah seni kahretsin, rezîl etsin!" demişlerdi. Resûl-i Ekrem: "Hayır öyle söylemeyiniz, bu adamın aleyhinde söylenib de şeytana yardım etmeyiniz!" buyurdu.
HadisNo : 2084

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-HUDÛD
Konu : Hırsızın elinin kesilmesi
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : HADD-İ SİRKATİN TATBÎKI HAKKINDA ÇALINAN MALIN MİKDÂR VE MİKYÂSI HAKKINDA HAKKINDA EBÛ HÜREYRE RADİYA`LLÂHU ANH VE HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : Rivâyete göre, Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: Allah şu (hasis) hırsıza lâ`net etsin ki, o, bir yumurta çalar da eli kesilir, bir ip çalar da o hasis şey ile eli kesilir.
HadisNo : 2087

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-MUHÂRİBÎN
Konu : Zinâ isnâdı
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : TA`ZÎRÂT-I ŞER`İYYENİN A`ZAMÎ HADDİ HAKKINDA EBÛ BÜRDE VE EBÛ HÜREYRE RADİYA`LLÂHU ANH HADÎSİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur. Ebu`l-Kasim Salla`llahu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğunu işittim: Her kim kölesine ve câriyesine zinâ isnâd eder, memlûki de o isnâddan uzak bulunursa, o kimse kıyâmet gününde döğülür. Meğer ki, memlûk, efendisinin dediği gibi ola.
HadisNo : 2092

 
Fasil : KİTÂBÜ`D-DİYYÂT
Konu : Evleri gözetlemek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : MÜ`MİN`İN EVİNE VE MAHREMİNE GÖZ KOYANIN GÖZÜNÜN ÇIKARILMASI DURUMUNDA ÇIKARANA BİR GÜNAH OLMAYACAĞINA DAİR HADİS
Hadis : Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğunu işittim, dediği rivâyet olunmuştur: Ey mü`min! Evine girmesine izin vermediğin bir kişi senin evine bakar ve mahârimine muttali` olup sen de (iki parmağınla) bir çakıl taşı atarak gözünü çıkarırsan artık sana bir günâh terettüb etmez.
HadisNo : 2098

 
Fasil : RÜ`YÂ TA`BÎRİ BAHSİ
Konu : Rüyâ
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : MÜBEŞŞİRÂT RÜ`YÂ-YI SÂLİHADIR, MEÂLİNDEKİ EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğunu işittim, dediği rivâyet olunmuştur: - Mübeşşirâttan başka nübüvvetten (ilhâm alacak) bir şey kalmadı, buyurdu. Ashâb: - Mübeşşirât nedir? Diye sorduklarında Resûl-i Ekrem: - Rü`yâ-yı sâlihadır, buyurdu.
HadisNo : 2103

 
Fasil : RÜ`YÂ TA`BÎRİ BAHSİ
Konu : Hz. Peygamber`i rüyâda görmek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : HER KİM BENİ RÜ`YÂSINDA GÖRÜRSE, UYANIK HALDE DE GÖRÜR. ÇÜNKÜ ŞEYTAN BANA BENZER BİR SÛRETE GİREMEZ, HADÎSİ
Hadis : Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in: "Her kim beni rü`yâsında görürse muhakkak o, uyanık bir halde de beni görecektir. Çünkü şeytan bana benzer bir sûrete giremez" buyurduğunu işittim, dediği rivâyet olunmuştur.
HadisNo : 2104

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Kesret-i Galat · Kalb Fi's-Sened · Fısk Bi'l-Bid'a · Ref · Ferd · Haddesenî's-Sika · Murû’et · Lehû Mâ Yunker · Lâ A'rifu Lehu Aslen · 0. Sözlük Hakkinda · Me'sûr · Eser · Kad Du'ife · Hadîs Usulü · Min Belâyâhu · El-Hadîse Bi-Tûlihî · Ma’mûl Bih · Mürsel-i Hafî · Nuzûl · Sahîh Muttefak Aleyh · Kurie Aleyhi Ve Huve Yesme'u · Sünen Tirmizî · Adlun Dâbitun · Kara'tu Alâ Fulân · İrsâl-i Celi · Ahberanâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi · Tevâtür-ü Manevî · Meşkûk · Tedlîsu's-Sukût · Avâlî · Munâvele Makrûne Bi'l-İcâze · Zabt-ı Sadr · Arz-ı Semâ · Ashâbu'l-Bıd'a · Ekseru's-Sahâbe Hadisen · Zekera · Vahy-i Metluv · Eceztu Li-Men Yûledu Lı-Fulân · Ahberanâ Kitâbeten · Hasenu’l-İsnâd · Hasâ'is · Ye'ti Bi'l-Acâ'ib · Terâcum · Ashabu's-Sunen · Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Musned · Kutub-i Sitte · Sirkatu'l-Hadîs · Sulâsiyyât · Mu’addil
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Kalb-i Mürekkeb · İttihâmu'r-Râvî Bil-Kizb · Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz · İcâze Li'l-Mechûl · Buhârî · Ruvînâ · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Mubhemât · Garîbi'l- Mutlak · Ka-Senî · Cehaletu't-Ta'yîn · Haber-i Mütevâtir · Zekera Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Müselsel Bi'l-Evveliyye · Semi'tu Fulânen · Es-Sunnetu'n-Nebeviyye · İcaze Li'l-Mu'ayyen Fî Gayrı Mu'ayyen · Esahhu’l-Ahâdîs · Tahammulu'l-İlm · Bâtılun · Dirâyetu'l-Hadîs İlmi · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Nakale-i Hadîs · Yurvâ · Esbetu'l-Esânîd · Sikatun · Emânet · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · Ahfaz · Fukahâ-Yı Seb'a · Gayru Sâbit · Dabt · Semi'tu Fulânen Bi-Kırâ'atî Aleyh · Alâmâtu’l-Vaz · Lafzı Tevatür · Rumiye Bi'l-Ahaveyn · İstinbâtu'l-Ahkâm

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber