Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Yuhkâ
· Merdûd Âhad
· Sahâbiye
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Sâhîb
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî
· Sadûkun Lehû Evhâm
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· Ye'ti Bi'l-Acâ'ib
· Kalîlu't-Tahdîs
· Sadûkun Yehimu

Son Okunanlar
· Bâb
· Matrûh
· Eceztuke İn Ahbabte
· El-Erba'a
· İdrâc
· Silsiletu’z-Zeheb
· İcâze Li’l-Ma'dûm
· Semi'tu Fulânen
· İhtisâr-ı Hadis
· Es-Sunne
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » KİTÂBÜ`L-VUDÛ`

KİTÂBÜ`L-VUDÛ`


KİTÂBÜ`L-VUDÛ` faslinda 8 sayfada 74 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8    ileri »

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Abdestsiz namaz olmaz;Hades
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : YEL`İN ABDESTİ BOZDUĞUNA DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Kendisinde hades vâkı` olan kimsenin namazı (o kimse) abdest almadıkça kabûl olunmaz." buyurdu. -Hadramevt ahâlîsinden biri: "Yâ Ebâ Hüreyre, hades nedir?" diye sordu. "Sessiz veya sesli yel." cevâbını verdi.
HadisNo : 110

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Abdestin fazîleti
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : ABDESTİN FAZÎLETİ HAKKINDA EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`den işitdim, buyuruyordu ki "Benim ümmetim Kıyâmet gününde (bedenlerindeki) abdest âsârından dolayı yüzü nurlular, elleri, ayakları segililer diye (mevkıf-i hesâba veya mîzan başına) çağrılacaklardır." Ebû Hüreyre: "Artık bu parlaklığını daha ziyâde uzatmak herhanginizin elinden gelirse yapsın." demiş.
HadisNo : 111

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Namazda hades vâki` olmak
Ravi : Abdullâh b. Zeyd
Baslik : ABDESTİNİN BOZULDUĞUNU VEHMEDEN KİMSENİN HÂLİ
Hadis : Müşârün-ileyh namazda iken kendisinde bir şey (yâni hades) vukûunu hayâl eden kimsenin hâlini Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`e arzetmiş. (Resûlu`llâl salla`llâhu aleyhi ve sellem de): "Bir ses veya bir koku duymadıkca (namazdan) çıkmasın." buyurmuş.
HadisNo : 112

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Uyku
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : ABDESTİNİN BOZULDUĞUNU VEHMEDEN KİMSENİN HÂLİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem (bir gece) uyudu, hattâ horladı bile. Ondan sonra abdest almaksızın namaz kıldı. (Bu sözü) İbn-i Abbâs radiya`llâhu anhümâ`nın: "Uzanıp horla(yacak kadar uyu)dı. Ondan sonra kalkıp namaz kıldı." tarzında söylediği de rivâyet olunuyor.
HadisNo : 113

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Abdest alış şekli;Namaza hazırlık
Ravi : Üsâme b. Zeyd b. Hârise
Baslik : PEYGAMBER (S.A. VE S.) EFENDİMİZ`İN AKŞAM VE YATSI NAMAZLARINI MÜZDELİFE`DE BİR ARADA KILDIĞINA DÂİR İBN-İ ABBÂS HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem Arefeden döndü. Caddeye girince inip su döktü. Ondan sonra abdest aldı. Şu kadar ki, bu abdesti hafif aldı. "Namaz mı kılacaksın? Yâ Resûlâ`llâh" diye sordum. "Namaz ileride (kılınacak)." buyurdu. Yine bindi. Müzdelife`ye varınca inip abdest aldı. Lâkin (bu sefer) abdesti (daha) uzunca tuttu. Sonra namaz ikâme edildi de Akşam namazını kıldırdı. Ondan sonra herkes devesini kendi durağında çökertti. Sonra Yatsı namazı ikâme edildi. (Yine) namazı kıldırdı. Ve iki namaz arasında (hiçbir namaz) kılmadı.
HadisNo : 114

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu :
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : PEYGAMBER (S.A. VE S.) İN NASIL ABDEST ALDIĞINA DÂİR İBN-İ ABBÂS HADÎSİ
Hadis : Müşârün-ileyh (bir def`a) abdest aldı da yüzünü yıkadı. Şöyle ki, bir avuç su alıp ağzını çalkaladı ve burnuna çekti. Sonra bir avuç su alıp onunla ve şöylece (yâni sağ avucunu) diğer avucu ile birleştirip yüzün yıkadı. Yine bir avuç su alıp sağ elini (yâni kolunu) yıkadı. Yine bir avuç su alıp sol elini (yâni kolunu) yıkadı. Sonra başını meshetti. Sonra bir avuç su alıp sağ ayağına tâ yıkayıncaya azar azar döktü. Yine bir avuç su alıp ayağını, yâni sol ayağını (yine öylece) yıkadı. Ondan sonra: "Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`i gördüm, böyle abdest alıyordu." dedi.
HadisNo : 115

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Helâya giderken okunacak duâ
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : RESÛL-İ EKREM (S.A. VE S.)İN HELÂYA GİRECEĞİ ZAMAN OKUDUĞU DUÂ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem, helâya gir(mek iste)diği zaman ... diye duâ buyurdu.
HadisNo : 116

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu :
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : PEYGAMBER (S.A. VE S.)İN ABDEST SUYUNU HAZIRLAYAN İBN-İ ABBÂS`A DUÂSI
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem (bir kere) helâya girdi. Kendisine (yıkanacak ve abdest alacak) su (götürüp) bıraktım. "Bunu (buraya) kim koydu?" diye sordu. Haber verdiler. "İlâhî, onun dindeki anlayışını artır." diye duâ buyurdu.
HadisNo : 117

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Abdest bozarken kıbleye dönmemek
Ravi : Ebû Eyyûb-i Ensârî
Baslik : KIBLE İSTİKÂMETİNDE KAZÂ-YI EHÂCET ETMENİN KERÂHETİNE DÂİR EBÛ EYYÛB-İ ENSÂRÎ HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki, biriniz, kazâ-yı hâcet etmek istediği vaktide Kıble`yi ne karşısına alsın, ne arkasına. (Medîne`nin) şarkına veya garbına doğru dönünüz.
HadisNo : 118

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Abdest bozarken kıbleye dönmemek
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : KIBLE İSTİKÂMETİNDE KAZÂ-YI EHÂCET ETMENİN KERÂHETİNE DÂİR EBÛ EYYÛB-İ ENSÂRÎ HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Bir takım kimseler "(kazâ-yı) hâcete oturduğun zaman ne Kıble`yi karşına al, ne de Beytü`l-makdis`i." diyor. Ben (ise) bir gün bizim evin damı üstüne çıkmıştım. Resulu`llâl salla`llahu aleyhi ve sellem`in (kazâ-yı) hâcet için Beytü`l-Makdis`e karşı iki kerpiç üzerine oturduğunu (gözümle) gördüm.
HadisNo : 119

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Eceztu Ehle Zemânî · Nesh · Fîhi Mekalun · Darîr · Men'ferede Bihi'l-Buhârî · Rumiye Bi'l-Ahaveyn · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Temrîz · Humâsî · İtkan · Ale'l-Ahruf · Hafî Mursel · İhtisâr-ı Hadis · Sebtun-Sebtun · Mudric · Nebbe'enâ · Ev Şibhehû · Cerh-i Gayrı Müfesser · Usûlu'l-Hadîs · Munâvele Makrûne Bi'l-İcâze · Temrîz Sigası · Istılah · Belağanî · Tarahûhu · Arz-ı Kırâ'at · Yuzkeru · Zevâ’id · el-Kutubu'l-Erba'a · Eceztu Li-Men Yeşâ'u'l-İcâze · Ahberanâ Münâveleten · Tevâtür-ü Manevî · Emsâlu'l-Hadîs · İstifada · Du'afâ · Muztarıbu'l-Hadîs · Mustahrecât · Lem Yerid Fîhi Şey · İbtidâ-yı Sened · Tahammulu'l-Hadîs · Vasatun · Fısk · Hasen-Sahîh-Garîb · Rabbani Hadis · Tefsir · Lâ A'rifuhu · Lem Yuced Lehu Asl · El-Mezîd Fi Muttasıli’l-Esânîd · Min...İlâ · Bâtıl · Sadûkun Yuhti'u · Mutarrahu'l-Hadîs
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Tusâ’î · Hafî İnkıta · Cemâ'at · Zekera Lî Fulân · Cehâlet-i Ayniyye · Meşhur Âhad · Sahâbî · Lakab · Meclis · Ziyadetu's-Sika · Enâ · Musâ Leh · Tashîhu'l-Kutub · Sâlihu'l-Hadis · Dirâyetu'l-Hadîs İlmi · Ev Mâ Eşbehe Hazâ Mine'l-Elfâz · Yervîhi · Verede Ani'n-Nebî · Mürsel-i Zahir · Fîhi Da'fun · Humasiyyât · Makbul Âhad · El-Hadîse Bi-Tûlihî · Şart · E'imme Sitte · İlmu'l-Hadîs Dirâyeten · Harm · Sâlih Li'l-İ'tibâr · Hadîsi İlâhî · Belağahû · Zekera Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Efrâdu'l-Buldân · Belağanâ Ani'n-Nebî · Tecvîd · Mechûlu'z-Zât · Hakk · Hadîs-i Rabbanî

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber