Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hafî İnkıta
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Tahammulu'l-İlm
· Telfîku'l-Hadîs
· Te'nîn
· Yervi'l-Menâkîr
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Bâtılun
· Buldâniyye
· Da'îfu’l-Metn
· Garîbi'l-Meşhûr

Son Okunanlar
· Eceztuke (Cemî'a) Mâ Ucîze Lî Rîvâyetuh
· Ta'anû Fîhi
· Ziyâde
· Mucîz
· Rivayet Bi'l-Lafz
· Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze
· Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî
· Sünen Ebî Dâvud
· İbhâm
· Yeda'u'l-Hadîse
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Raviler » Sa`d İbnu Ebi Vakkas

Sa`d İbnu Ebi Vakkas

Sa`d İbnu Ebi Vakkas ravisine ait 3 sayfada 22 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3    ileri »

 
Fasil : TEFSİR BÖLÜMÜ - ESBAB-I NÜZULE DAİR
Konu : En`am Suresi
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Biz altı kişi Hz. Peygamber (sav) ile birlikte oturuyorduk. Müşrikler ona: "Şunları huzurundan kov, bizimle sohbete cür`et etmesinler" dediler.Sa`d devamla diyor ki, orada ben vardım, İbnu Mes`ud, Hüzeyl kabilesinden bir kişi, Bilal ve ismini hatırlayamadığım iki kişi daha varlardı.Resulullah (sav)`ın içine Allah`ın dilediği birşeyler düşmüştü. Kendi kendine içinden mırıldandı. Bunun üzerine Cenab-ı Hakk şu ayeti inzal buyurdu: "Sabah akşam Rabblerinin rızasını isteyerek O`na yalvaranları kovma. Onların hesabından sana bir sorumluluk yoktur, senin hesabından da onlara bir sorumluluk yoktur ki onları kovarak zulmedenlerden olasın" (En`am 52)
HadisNo : 599

 
Fasil : TEFSİR BÖLÜMÜ - ESBAB-I NÜZULE DAİR
Konu : En`am Suresi
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : "(Ey Muhammed! De ki: "Üstünüzden ve altınızdan size azab göndermeye, sizi fırka fırka yapıp kiminize kiminizin hıncını tattırmaya kadir olan O`dur. Anlasınlar diye ayetleri nasıl yerli yerince açıkladığımıza bak" (En`am 65) ayeti hakkında Resulullah (sav)`ın şöyle dediğini rivayet etmiştir: "Haber verilen bu durum ilerde olacaktır, henüz olmuş değildir."
HadisNo : 600

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Resulullah (sav), ben yanında otururken, bir grub insana ihsanda bulundu. Ancak onlardan benim daha çok hoşlandığım birine hiçbir şey vermedi. Ben: "Falanca ile aranızda ne var (ona niye vermedin)? Allah`a kasem olsun, ben onu mü`min görüyorum!" dedim. Resulullah (sav): "Müslüman (görüyorum de!)" buyurdu. Sa`d (dayanamayıp) bu kanaatini üç kere söyledi. Resulullah (sav) da her seferinde aynı şekilde karşılıkta bulundu. Sonuncu sefer şunu ekledi: "Ben, nazarımda daha sevgili olana hiçbir şey vermezken, yüzü üstü ateşe düşeceğinden korktuğum insanı kurtarmak için ona ihsanda bulunurum (ihsanda bulunmam sevgime ölçü değildir)"
HadisNo : 1115

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Hacc-ı Temettu Ve Haccın Feshi
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Biz Resulullah (sav) ile hacc-ı temettü yaptığımız zaman bu adam -ki Muaviye`yi kasteder- Urş`ta -ki Urş`la cahiliye devrindeki Mekke evlerini kasteder" kafirdi.
HadisNo : 1291

 
Fasil : SUAL BÖLÜMÜ
Konu : Sual Hakkında
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Müslümanlar içinde, müslümanlara karşı en büyük cürüm işleyen kimse odur ki, haram kılınmamış olan bir şey hakkında soru sorar da bu suali sebebiyle o şey haram kılınıverir."
HadisNo : 2232

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Namazın Fazileti
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : İki erkek kardeş vardı. Bunlardan biri öbür kardeşinden kırk gün kadar önce vefat etti. Resulullah (sav)`ın yanında bunlardan birincisinin faziletleri zikredildi. Bunun üzerine Efendimiz (sav): "Diğeri müslüman değil miydi?" diye sordu. "Evet, müslümandı ve fena da değildi!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Öldükten sonra, namazının ona ne kazandırdığını biliyor musunuz? Namazın misali, sizden birinin kapısının önünde akan ve her gün için beş kere girip yıkandığı suyu bol ve tatlı bir nehir gibidir. Bu (nehrin) onun üzerinde kir bıraktığını göremezsiniz, öyleyse, siz ona namazının neler ulaştırdığını bilemezsiniz."
HadisNo : 2319

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Müezzini işittiği zaman, kim: "Ben şehadet ederim ki, bir olan Allah`tan başka ilah yoktur, O`na şerik de yoktur, Muhammed O`nun kulu ve Resulüdür. Rabb olarak Allah`tan Resul olarak Muhammed`den -bir rivayette "...nebi = peygamber olarak Muhammed`den din olan İslam`dan- razıyım" derse günahı affedilir."
HadisNo : 2440

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Secdeler Üzerine Fasıl - Şükür Secdesi
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Resulullah (sav) ile birlikte Mekke`den çıktık. Medine`ye gitmeyi arzu ediyorduk. Yolun bir yerine (Azvera`ya) ulaşınca, Aleyhissalatu vesselam ellerini kaldırıp Allah`a dua etti ve secdeye kapandı. Uzun müddet öyle kaldı. Sonra kalkıp yeniden ellerini kaldırdı, bir müddet (öyle kaldı). Sonra tekrar secdeye kapandı. Bu şekilde üç kere secde yaptı. Sonra dedi ki: "Ben Rabbimden talepte bulundum ve ümmetime şefaat ettim. Rabbim, ümmetimin üçte birini bana verdi. Ben de Rabbim için şükür secdesine kapandım. Sonra başımı yerden kaldırıp, ümmetim lehinde tekrar (mağfiret için) talepte bulundum, bana ümmetimin üçte birini daha verdi, ben de Rabbime şükür secdesinde bulundum. Sonra başımı kaldırdım ümmetim için tekrar talepte bulundum, bana ümmetimin son üçte birini de verdi, ben de Rabbime şükür secdesine kapandım."
HadisNo : 2777

 
Fasil : AV BÖLÜMÜ
Konu : Kara Avı
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Sa`d İbnu Ebi Vakkas (ra)`a öğretilmiş (muallem) bir köpek avı öldürecek olursa, yenilip yenmiyeceği sorulmuştu: "Ye!" dedi, ondan sadece bir parça da kalmış olsa."
HadisNo : 3474

 
Fasil : GAZVELER BÖLÜMÜ
Konu : Gazveler - Uhud
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Uhud günü, Resulullah (sav)`ın sağ ve sol iki tarafında beyaz elbiseli iki adam görüyordum. Bunlar şiddetli bir şekilde savaşıyorlardı. Onları ne daha önce görmüştüm ne de daha sonra gördüm. -Yani bunlar Cibril ve Mikail (as) idiler-"
HadisNo : 4251

« geri 1 2 3    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber