Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· İlle Gâmıda
· Sadûkun Yehimu
· Ta'lîku'l-İcâze
· Subâ'iyyât
· Fe'ale Fulân
· İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen
· İttefekâ Aleyh
· Kalîlu't-Tahdîs
· Merdûd Âhad
· Murselu's-Sahâbî
· Tarahûhu
· Yebluğu Bihi

Son Okunanlar
· Sünen
· Asar
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· Esma-Yı Müfrede
· Sîğatu't-Temrîz
· Hasen-Sahîh-Garîb
· İntihâ
· Cerh-i Gayrı Müfesser
· Metâ'in-i Aşere
· İtkan
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » NAMAZ BÖLÜMÜ » Ezanın Fazileti

Ezanın Fazileti

Ezanın Fazileti konusunda 2 sayfada 19 kayitli hadis var

« geri 1 2    ileri »

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "İnsanlar, eğer ezan okumak ile namazın ilk safında yer almada ne (gibi bir hayır ve bereket) olduğunu bilseler, sonra da bunu elde etmek için kur`a çekmekten başka çare kalmasaydı, mutlaka kur aya başvururlardı."
HadisNo : 2432

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan oradan sesli sesli yellenerek uzaklaşır, ezanı duyamayacağı yere kadar kaçar. Ezan bitince geri gelir. İkamete başlanınca yine uzaklaşır, ikamet bitince geri donüp kişi ile kalbinin arasına girer ve şunu hatırla, bunun düşün diye aklında daha önce hiç olmayan şeylerle vesvese verir, öyle ki (buna kapılan) kişi kaç rekat kıldığını bilemeyecek hale gelir."
HadisNo : 2433

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi :
Hadis : Müslim`in diğer bir rivayetinde şöyle denmiştir: "Şeytan namaz için okunan ezanı işitti mi kaçar. Müezzinin sesini işitmemek için sesli sesli yellenir. (Ezan bitip müezzin) susunca geri döner ve vesvese verir. İkameti işittiği zaman, müezzini duymamak için gider, susunca geri döner ve vesvese verir."
HadisNo : 2434

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini işittim: "Şeytan namaz için okunan ezanı işitince Ravha nam yere kadar gider."
HadisNo : 2435

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) ile beraberdik. Bilal (ra) kalkıp ezan okudu. (Ezanı bitirip) susunca, Aleyhissalatu Vesselam: "Kim bunun mislini kesin bir inançla söylerse cennete girer" buyurdu.
HadisNo : 2436

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Abdullah İbnu Amr İbni`l`As
Hadis : Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini işitmiştir: "Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediğini aynen (kelime kelime) tekrar edin. Sonra bana salat u selam okuyun. Zira kim bana salat u selam okursa Allah da ona on misliyle rahmet eder. Sonra benim için el Vesile`yi taleb edin. Zira o, cennette bir makamdır ki mutlaka Allah`ın kullarından birinin olacaktır. Ona sahip olacak kimsenin ben olmamı ümid ediyorum. Kim benim için Allah`tan el-Vesile`yi taleb ederse, şefaat kendisine vacib olur." [(Hadisin ilk cümlesi Buhari`de de rivayet edilmiştir (Ezan 7)]
HadisNo : 2437

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ezanı işittiği zaman kim: "Allahümme Rabbe hazihi`d-da`veti`t-tamme ve`s-salati`l`kaime ati Muhammedeni`l-Vesilete ve`l`fadilete veb`ashu makamen mahmudenillezi va`adtehu. (Ey bu eksiksiz davetin ve kılınan namazın sahibi! Muhammede Vesile`yi ve fazileti ver. O`nu, va`adettiğin -bir rivayette va`adettiğin üzere- makam`ı Mahmud üzere ba`s et (dirilt)" derse, ona Kıyamet günü mutlaka şefaatim helal olur."
HadisNo : 2438

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Ömer
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Müezzin, "Allahu ekber Allahu ekber" deyince sizden kim samimiyetle, "Allahu ekber Allahu ekber" derse; sonra müezzin: "Eşhedu en la ilahe illallah" deyince, "Eşhedu en la ilahe illallah" derse; sonra müezzin: "Eşhedü enne Muhammeden Resulullah" deyince, "Eşhedü enne Muhammeden Resulullah" derse; sonra müezzin; "Hayye ala`s-salat" deyince "La havle vela kuvvete illa billah" derse; sonra müezzin: "hayye ala`l-felah" deyince, "La havle vela kuvvete illa billah" derse; sonra müezzin: "Allahu ekber Allahu ekber" deyince, "Allahu ekber Allahu ekber" derse; sonra müezzin: "Lailahe illallah" deyince "Lailahe illallah" derse cennete girer."
HadisNo : 2439

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Müezzini işittiği zaman, kim: "Ben şehadet ederim ki, bir olan Allah`tan başka ilah yoktur, O`na şerik de yoktur, Muhammed O`nun kulu ve Resulüdür. Rabb olarak Allah`tan Resul olarak Muhammed`den -bir rivayette "...nebi = peygamber olarak Muhammed`den din olan İslam`dan- razıyım" derse günahı affedilir."
HadisNo : 2440

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Ezanın Fazileti
Ravi : Ebu Ümame Es`ad İbnu Sehl
Hadis : Mu`aviye İbnu Ebi Süfyan (ra)`ı minberde oturmuş (hutbe vermek üzere bekliyorken) dinliyordum. (Ezan başladı.) Müezzin: "Allahu ekber Allahu ekber" deyince, Mu`aviye de: "Allahu ekber Allahu ekber" dedi; Müezzin: "Eşhedu en la ilahe illallah!" dedi. Mu`aviye: "Ben de!" dedi; Müezzin: "Eşhedu en la ilahe illallah!" dedi. Mu`aviye: "Ben de!" dedi. Müezzin: "Eşhedu enne Muhammeden Resulullah!" dedi. Mu`aviye: "Ben de!" dedi. Müezzin: "Eşhedu enne Muhammeden Resulullah!" dedi. Mu`aviye: "Ben de!" dedi. Ezan okuma işi bitince dedi ki: "Ey insanlar! Ben Resulullah (sav)`ı minberde iken işittim, O da, müezzin ezan okurken tıpkı sizin benden işittiğinizi söylüyordu (bizzat işittim)."
HadisNo : 2441

« geri 1 2    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber