Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Tashîhu'l-Kutub
· Fî Hadîsihî Da'fun
· Mensûh
· Mukâtebe Makrûne Bi'l-İcâze
· Sikatun-Hâfizun
· Enbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi
· Haddesenî's-Sika
· İcâze Mu'allaka
· Kale Fulân
· Kara'tu Alâ Fulân
· Meratibu's-Sahîh
· Merdûd Şaz

Son Okunanlar
· Ferd-i Mutlak
· Vahin
· Semâ
· Ulûmu'l-Hadîs
· Fulân Yus'elu Anhu
· Haddesenî's-Sika
· Tedlîs
· İlm-i Âsâr
· Yuzkeru
· Mucevved
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » CİHAD BÖLÜMÜ » Ganimetler Ve Fey

Ganimetler Ve Fey

Ganimetler Ve Fey konusunda 5 sayfada 48 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5    ileri »

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Mücemm`i İbnu Cariye el-Ensari
Hadis : Resulullah (sav) ile birlikte Hudeybiye sulhünde hazır bulunduk. (Sulh yapılıp) oradan döndüğümüz zaman, halk, develerini hızlandırarak (bir yere birikmeye) başladılar. Biz hayretle: "Bu insanlara ne oluyor, (niçin hayvanlarını hızlandırıp bir yere üşüşüyorlar?)" diye sorduk. "Resulullah (sav)`a vahiy gelmiş" dediler. Biz de, halkla birlikte harekete geçip develeri hızlandırdık, ilerleyince Resulullah (sav)`ı Kura`u`l-Gamim denen (Mekke ile Medine arasında Usfan`ın önünde bulanan) yerde bulduk. Devesinin üzerinde duruyordu. Halk toplanınca bize Fetih süresini tilavet buyurdular. Askerlerden biri: "Yani bu sulh bir fetih midir?" dedi. Resulullah (sav): "Evet!" deyip ilaveten: "Muhammed`in nefsini kudret elinde tutan Zat`a yemin ederim bu bir fetihtir" buyurdu. Süre-i celileyi okumaya devam eden Resulullah (sav): "Allah size, ele geçireceğiniz bol bol ganimetler vaadetmiştir. İman edenler için bir delil olması ve sizi doğru yola ulaştırması için bunları size hemen vermiş ve insanların size uzanan ellerini önlemiştir" mealindeki ayete kadar (Fetih 20) okudu. (Ayet`i kerimede işaret edilen acil ganimetle) Hayber kastediliyordu. Buradan ayrılınca Hayber`e gazveye çıktık. (Elde edilen ganimet) Hudeybiye`ye katılanlara taksim edildi. Bunlar bin beş yüz kişi idi. Bunlardan üç yüzü süvari idi. Ganimet on sekiz hisseye ayrıldı. Süvari olana iki, yaya olana bir hisse verildi."
HadisNo : 1101

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Sehl İbnu Ebi Hasme
Hadis : Resulullah (sav) Hayberi iki kısma ayırdı: Biri vukua gelecek hadiseler ve kendi ihtiyacı içindi, öbür kısmı da Müslümanlar arasında taksim etti. Bu kısmı on sekiz hisseye ayırdı.
HadisNo : 1102

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : İbnu Şihab
Hadis : Resulullah (sav) Hayber`i beşe taksim edip beşte birini aldıktan sonra geri kalanı, Hudeybiye Seferi`ne katılanlardan Hayber`e iştirak eden ve etmeyenler arasında taksim etti.
HadisNo : 1103

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : İbnu`z Zübeyr
Hadis : Resulullah (sav) Hayber (fethedildiği) sene, (babam) Zübeyr`e dört hisse ayırdı. Bir hisse Zübeyr için, bir hisse zilkurba [(ya giren Abdulmuttalib`in kızı ve Zübeyr`in annesi olan Safiyye (ra)] için, iki hisse de atı için.
HadisNo : 1104

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Haşrec İbnu Ziyad
Hadis : Haşrec İbnu Ziyad`ın babaannesinden (ra) anlattığına göre, babaannesi (Ümmü Ziyad el-Eşceiyye) Resullulah (sav) ile birlikte altı kadından biri olarak Hayber Gazvesine katılır. Kadın der ki: "Bizim de iştirak ettiğimiz Resulullah (aleyhissalatu vesselam)`a ulaşınca Hz. Peygamber (sav) bizi yanına çağırttı. Gittik. Yüzünde öfke okunuyordu. Bize: "Kiminle çıktınız, kimin izniyle çıktınız?" diye çıkıştı. Biz: "Yün eğirip onunla Allah yolunda yardımcı oluruz. Okları (toplar gazilere) veririz, diye çıktık. Ayrıca yanımızda yaralıları tedavi için ilaç var, yemek de yaparız" dedik. Bunun üzerine: "Öyleyse kalın!" buyurdu. Cenab-ı Hakk Hayber`in fethini müyesser kılınca, bize de ganimetten, tıpkı erkeklere olduğu gibi pay ayırdı." Haşrec der ki: "Ey babaanneciğim, bu verilen ne idi?" diye sordum. "Hurma idi" diye cevap verdi.
HadisNo : 1105

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Umeyr Mevla Abil-Lahm
Hadis : Efendilerimle birlikte Hayber Gazvesi`ne katıldım. Resulullah (sav)`a benden bahsettiler ve benim köle olduğumu söylediler. Resulullah (sav) da bana kılıç kuşatmalarını emretti. Bana kılıç kuşatıldı. (Ancak yaşça küçük olmam ve boyumun kısalığı sebebiyle) kılıcı yerde sürüyordum. Sonra Hz. Peygamber (sav) bana ev eşyası verilmesini emretti. Delileri tedavi için okuduğum bir rukyeyi (afsunlama duası) (kontrol ettirmek için) Resulullah (sav)`a arzettim. Bir kısmını atıp, diğer bir kısmını muhafaza etmemi emretti."
HadisNo : 1106

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Zühri
Hadis : Resulullah (sav), kendisiyle birlikte savaşmış olan Yahudilerden bir gruba, ganimetten pay ayırdı.
HadisNo : 1107

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Hayber`in fethinden sona bir grup Eş`ari ile Resulullah (sav)`ın yanına geldik. Ganimetten bize de pay vardı. Halbuki (Habeşistan`dan dönmüş olan) gemi arkadaşlarımız Ca`fer (ra) ve arkadaşları hariç, Hayber Gazvesi`ne fiilen iştirak etmeyen kimseye pay ayırmamıştır.
HadisNo : 1108

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav) bir gün -yani Bedir Savaşı günü- kalkıp şöyle buyurdu: "Muhakkak ki Osman Allah`ın ve Resulü (sav)`nün rızasına uygun bir hizmet sebebiyle gelmiştir. Ben onun adına bey`at akdediyorum." Sonra Resulullah (sav) ganimetten hisse ayırdı, Savaşa katılmayan onun dışında kimseye hisse vermedi."
HadisNo : 1109

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hangi bir köye varır da orada ikamet ederseniz, hisseniz oradadır. Hangi bir belde de Allah ve Resulü`ne isyan ederse o beldenin beşte biri Allah ve Resulüne aittir ve o (geri) kalan) da sizindir."
HadisNo : 1110

« geri 1 2 3 4 5    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber