Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Sahâbiye
· Ecvedu'l-Esânîd
· Sâhîb
· Sevveğa Lî
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Enne Fulânen Kale
· Esahhu Mâ Câ'e Fi'l-Bâb
· Lehû Ahâdîs Menâkîr
· Mâ Alâ Şarti'l-Buhârî
· Mustahrecât
· Mutarrahu'l-Hadîs
· Şurûtu’r-Rivâye

Son Okunanlar
· Ahz
· Ziyâdâtu's-Sikât
· Mumlî
· Fuhşu'l-Ğalat
· Ashâbu'l-Ulûf
· Yuda'afu
· Yervi'l-Menâkîr
· Yeda'u'l-Hadîse
· Ye'ti Bi'l-Acâ'ib
· Yu'teberu Bi-Hadîsihî
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » FEZAİL BÖLÜMÜ

FEZAİL BÖLÜMÜ


FEZAİL BÖLÜMÜ faslinda 37 sayfada 370 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37    ileri »

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Aişe (ra)
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) bana: "Ey Aişe! İşte Cebrail! Sana selam ediyor" dedi. Ben de: "Ve aleyhisselamu ve rahmetullahi ve berakatuhu!" dedim. Resulullah benim görmediğimi görürdü.
HadisNo : 4486

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Aişe (ra)
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Resulullah (sav)`ın Ashabı olan bizlere her ne zaman bir hadis müşkilat arzedecek olsa, hemen Hz. Aişe`ye sorardık, o bize bu hususta mutlaka bir bilgi sunardı.
HadisNo : 4487

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Aişe (ra)
Ravi : Ebu Vail
Hadis : Hz. Ali (ra), asker toplamak için Ammar İbnu Yasir ve Hasan İbnu Ali (ra)`yi Kufe`ye gönderince, Ammar halka şöyle hitab etti: "Ben de biliyorum. O (Hz. Aişe), dünyada da ahirette de Peygamberimiz (sav)`in zevcesidir. Velakin Allah sizleri imtihan ediyor. Kendisine mi, yoksa, Aişe`ye mi tabi olacaksınız?"
HadisNo : 4488

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Safiyye Bintu Huyey (ra)
Ravi : Enes
Hadis : Hz. Safiyye`ye, Hz. Hafsa (ra)`ya "Yahudi kızı" deyip (istiskal ettiği) ulaşıyor. Bu sözü işiten Safiyye ağlıyor. Tam o ağlarken Aleyhissalatu vesselam yanına giriyor ve: "Niye ağlıyorsun?" diye soruyor. Safiyye: "Hafsa bana "Sen Yahudi kızısın!" dedi" der. Resulullah (sav): "Sen bir peygamber kızısın. Senin amcan da bir peygamberdir, ayrıca bir peygamerin de nikahı altındasın. Öyleyse o sana karşı neyi ile iftihar ediyor ki?" diyerek onu teselli etti. Sonra da öbürüne: "Ey Hafsa! Allah`tan kork!" dedi. [Nesai`de bulunamamıştır. Belki de Nesai`nin es-Sünenü`l-Kübra`sında mevcuttur. Hadise Tirmizi "sahih" demiştir.]
HadisNo : 4489

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Sevde Bintu Zeme`a (ra)
Ravi : İkrime
Hadis : (Bir gün) Sabah namazından sonra, İbnu Abbas (ra)`a, Hz. Sevde`nin vefat ettiği söylenmişte hemen secdeye kapandı. Niye böyle davrandığı sorulunca şu cevabı verdi: "Resulullah (sav): "(Allah`ın ayetlerinden) bir ayet gördüğünüz vakit secde edin" buyurmuştu. İmdi Resulullah (sav)`ın zevcelerinin gitmesinden daha büyük bir ayet var mıdır?" [Ebu Davud ve Tirmizi, hadisi kaydederler, ancak Resulullah`ın zevcelerinden hangisinin vefat haberinin geldiğini zikretmezler. Sevde diye tesmiye, Rezin`in ilavesinde gelmiştir.]
HadisNo : 4490

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Ümmü Eymen (ra)
Ravi : Enes
Hadis : Hz. Ömer, Resulullah (sav)`ın vefatından sonra, Hz. Ebu Bekr (ra)`e: "Gel beraber Ümmü Eymen (ra)`e gidip ziyaret edelim, tıpkı Aleyhissalatu vesselam`ın onu ziyaret ettiği gibi" dedi ve gittiler. Ümmü Eymen onları görünce ağladı. "Niye ağlıyorsun? Resulullah`ın Allah nezdinde bulacağı (mükafaatlar)ın daha hayırlı olduğunu bilmiyor musun?" dediler. Ümmü Eymen: "Evet bilmez olur muyum? Allah indinde olan, Resulullah için elbette daha hayırlıdır. Velakin beni ağlatan, semadan gelen vahyin kesilmiş olmasıdır" dedi. Bu sözleri onları da hüzünlendirdi. Ümmü Eymer`le birlikte onlar da ağladılar.
HadisNo : 4491

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Ehl-i Beyt`in Fazileti
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nimetleriyle sizi beslediği için Allah`ı sevin. Beni de Allah sevgisi için sevin. Ehl-i Beytimi de benim sevgim için sevin."
HadisNo : 4492

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Ehl-i Beyt`in Fazileti
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Şu ayet indiği zaman, (mealen): "Sana bu ilim geldikten sonra, kim seninle bu hususta mücadele edecek olursa de ki: "Gelin, çocuklarımızı ve çocuklarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendinizi ve kendimizi çağırıp toplanalım, sonra niyaz edelim ki, Allah`ın laneti yalancılar üzerine olsun!" (Al-i İmran 61), Resulullah (sav) Ali`yi, Fatıma`yı, Hasan ve Hüseyn (ra)`i çağırdı ve: "Allah`ım, bunlar da benim ehlim (ailem)" buyurdu.
HadisNo : 4493

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Ehl-i Beyt`in Fazileti
Ravi : Ümmü Seleme
Hadis : Ben Resulullah (sav)`ın evinin kapısında iken şu ayet nazil oldu: "...Ey peygamber ailesi! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor..." (Ahzab 33). Evde Resulullah (sav), Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin vardı. Onlara bir örtü bürüdü ve: "Allahım, işte bunlar benim ehl-i beytimdir, bunlardan günahı gider ve bunları kirlerden tertemiz kıl" buyurdu. Ben atılıp: "Ey Allah`ın Resulü! Ben ehl-i beytten değil miyim?" dedim. Bana: "Sen (yerinde dur, sen zaten) hayırdasın, sen Resulullah`ın zevcesisin" diye cevap verdi.
HadisNo : 4494

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Ehl-i Beyt`in Fazileti
Ravi : Enes
Hadis : Şu ayet indiği zaman (mealen): "...Ey peygamber ailesi! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor" (Ahzab 33), Resulullah (sav) sabah namazına giderken, altı aya yakın bir müddette, Hz. Fatıma (ra)`nın kapısına uğrayıp: "Namaz(a halkın) ey Ehl`i Beyt "Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor!" buyurdu.
HadisNo : 4495

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber