Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Merdûd Âhad
· Belağahû
· De-Se-Nâ
· Kalîlu't-Tahdîs
· Subâ'î
· Şeyhun Vasatun
· Terekûhu
· Yerfau'l-Hadîse
· Zabt-ı Kitab
· Buldâniyye
· Ev Şibhehû
· Fîhi Şeyun

Son Okunanlar
· Kutub-i Sitte
· Ta'lîk
· Esbetu'l-Esânîd
· Kale Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî
· Kesîru'l-Rıhle
· İhticâc
· İcâze Âmme Mutlaka
· Humâsî
· Cehaletu't-Ta'yîn
· Gayruhû Evsak Minhu
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Raviler » Ebu Musa

Ebu Musa

Ebu Musa ravisine ait 7 sayfada 66 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7    ileri »

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : Kitabu`ul Emanet
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Emin bir Müslüman mal muhafızı olsa ve vazifesini dürüstlükle yapsa, şöyle ki, kendisine (sadaka vs. nevinden) emredileni gönül hoşluğuyla eksiksiz ve tam olarak yerine verse, sadakayı veren iki kişiden biri olur." (Nesai, hadisin başında şu ziyadeyi kaydetti: "Mü`min kişi, diğer mü`mine karşı duvar gibidir, birbirlerini takviye ederler")
HadisNo : 88

 
Fasil : İSİM VE KÜNYE BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın İsim Koyduğu Kimseler
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Bir oğlum doğmuştu. Hemen Resulullah (sav)`a getirdim, İbrahim ismini verip bir hurma ile tahnikde bulundu. Sonra da "Mübarek olsun" diye dua buyurdu ve çocuğu bana geri verdi. Bu çocuk, Ebu Musa`nın en büyük evladı idi.
HadisNo : 123

 
Fasil : BİRR (EBEVEYNE İYİLİK) BÖLÜMÜ
Konu : İyilik Üzerine Müteferrik Hadisler
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Resulullah (sav) "Her Müslümanın sadaka vermesi gerekir" buyurdu. Kendisine: "Ya bulamayan olursa?" diye soruldu. "Eliyle, çalışır, hem şahsı için harcar hem de tasadduk eder" cevabını verdi. "Ya çalışacak gücü yoksa?" diye soruldu "Bu durumda, sıkışmış bir ihtiyaç sahibine yardım eder" dedi. "Buna da gücü yetmezse?" dendi. "Ma`rufu veya hayrı emreder" dedi. "Bunu da yapmazsa?" diye tekrar sorulunca: "Kendini başkasına kötülük yapmaktan alıkor. Zira bu da bir sadakadır" buyurdu.
HadisNo : 186

 
Fasil : TEFSİR BÖLÜMÜ - TEFSİRİN HÜKMÜ HAKKINDA
Konu : Kur`an`ın Faziletine Dair
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kur`an okuyan mü`minin misali portakal gibidir. Kokusu güzel tadı hoştur. Kur`an okumayan mü`minin misali hurma gibidir. Tadı hoştur fakat kokusu yoktur. Kur`an`ı okuyan facir misali reyhan otu gibidir. Kokusu güzeldir, tadı acıdır. Kur`an okumayan facirin misali Ebu Cehil karpuzu gibidir, tadı acıdır, kokusu da yoktur."
HadisNo : 429

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavete Teşvik
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şu Kur`an`ı muhafazaya itina gösterin. Muhammed`in nefsini kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal`e kasem olsun Kur`an-ı Kerimin (hafızalardan) kaçması, develerin bağlarından boşanıp kaçmasından daha kolaydır."
HadisNo : 903

 
Fasil : TEVBE İLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : Tevbe
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Hz. Peygamber (s)a buyurdular ki: "Aziz ve Celil olan Allah, gündüz günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için geceleyin elini açar. Gece günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için de gündüz elini açar, bu hal, güneş batıdan doğuncaya kadar devam edecektir" Burada "el", Allah`ın ihsan ve fazlından kinayedir.
HadisNo : 953

 
Fasil : RÜYA TABİRİ BÖLÜMÜ
Konu : Tabir Edilmiş Rüyalar
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Rüyamda kendimi Mekke`den, hurma ağaçları bulunan bir beldeye hicret ediyorum gördüm. Ben bunu, hicretimin Yemame`ye veya Hacer`e olacağı şeklinde tahmin etmiştim, meğer Yesrib şehrine imiş. Bu rüyamda kendimi bir kılıncı sallıyor gördüm, kılıncın başı kopmuştu. Bu, Uhud Savaşında mü`minlerin maruz kaldıkları musibete delalet ediyormuş. Sonra kılıncımı tekrar salladım. Bu sefer, eskisinden daha iyi bir hal aldı. Bu da, Cenab-ı Hakk`ın fetih ve Müslümanların biraraya gelmeleri nevinden lütfettiği nimetlerine delalet etti. O aynı rüyamda sığırlar ve Allah`ın (verdiği başka) hayrını gördüm. Sığırlar Uhud gününde mü`minlerden bir cemaate çıktı, (gördüğüm başka) hayır da Allah`ın Bedir`den sonra (nasib ettiği fetihlerin) hayrı ve bize Rabbimizin lütfettiği (Bedru`l-Mev`id) sıdkının sevabı olarak çıktı."
HadisNo : 966

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Cihada Niyette Sıdk Ve İhlas
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Hz. Peygamber (sav)`e, şecaat olsun diye veya hamiyyet (kavmi, ailesi, dostu) için veya gösteriş için mukatele eden kimseler hakkında sorularak bunlardan hangisi "Allah yolundadır?" dendi. Resulullah: "Kim, Allah`ın kelamı yücelsin diye mukatele ederse, o Allah yolundadır" diye cevap verdi."
HadisNo : 1041

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Kıtal Ve Gazve Ahkamı
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Resulullah (sav) ashabından birini herhangi bir iş için gönderince şu tenbihte bulunurdu: "Müjdeleyin. nefret ettirmeyin; kolaylaştırın, zorlaştırmayın."
HadisNo : 1047

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Ganimetler Ve Fey
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Hayber`in fethinden sona bir grup Eş`ari ile Resulullah (sav)`ın yanına geldik. Ganimetten bize de pay vardı. Halbuki (Habeşistan`dan dönmüş olan) gemi arkadaşlarımız Ca`fer (ra) ve arkadaşları hariç, Hayber Gazvesi`ne fiilen iştirak etmeyen kimseye pay ayırmamıştır.
HadisNo : 1108

« geri 1 2 3 4 5 6 7    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber