Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Vecedtu An Fulân
· Eceztu Li'l-Mevcûdîn
· Esbâbu'l-Cerh
· Esbâbu'l-Vaz’
· İlle Gâmıda
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs
· İmâm
· İnteha'l-Lahak
· Kalîlu't-Tahdîs
· Meşayih
· Mubtedi'a
· Mutarrah

Son Okunanlar
· Muttehem Bi'l-Vad’
· Nakale-i Hadîs
· Cadde
· Sebtun-Huccetun
· Mukillîn-i Sahabe
· Ta'anû Fîhi
· Mevkuf
· Mechûlu'l-Hâl
· Edâ
· Kale ResûlullahTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Muttehem Bi'l-Vad’

Cerh lafızlarından olan bu tabir hadîs uydurmakla itham edilen manasınadır. Cerhin beşinci derecesine delalet eder. Hakkında muttehemun bi'l-vaz' denilerek cerh hükmü verilen râvi hadîs uydurmak gibi ağır bir ithama ma'ruz kalmış demektir. Kendisi terk edileceği gibi hadîsleri de yazılmaz. İ'tibar için dahi dikkate alınmaz. İstişhada yarayışlı sayılmaz. Kısacası hadîs uydurma ithamı ile cerhedilen ravi her yönden terk edilmiştir. Hadisleri de merduddur.


13.02.2009 tarihinden beri 4388 defa okundu. Son takip: 06.05.2021 - 12:40


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· İnkıta · Kezzâbun Yekzibu · Cemâ'at · Haddesenâ Fulân Bi-Kırâ'atı Aleyhi · İ'lâl · Hiyârun · Takyîd · Leyse Bi-Zâke'l-Kavî · Ahberanâ Fulan Fîmâ Kuri'e Aleyhi · Ekzebu'n-Nâs · Edâ · Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî · Yebluğu Bihi · Ademu's-Subût · Mevdû'u'l-İsnâd · Ercahu'l-Esânîd · Maktu · Vahiy · E'imme Hamse · Da'îfun Cidden · Tevârih Ve Vefeyât · Muşebbeh · Bid'atu'r-Râvî · Zekera Lî Fulân · Tesmiyetu'r-Ruvât · An'ane · Sadûkun Yehimu · Fî Hadîsihî Şey'un · Merdûd Âhad · Sâhîb · Meşayih · Âhâd · Sahabe · Mürsel-i Hafî · İcaze Li’l-Mıtayyen Bıl-Mechûl · Esbetu'n-Nâs · Bedel · Lâ Yesıhhu · Fîhi Şeyun · Eceztu Leke (Li-Fulân) Me'şte-Melet Aleyhi Fihristî Hâzihî · Tahdîs · Neseb · Fihrist · Mecâlis · Hadîsuhû Munker · Tevâtür-ü Manevî · Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû · Kalb Fi's-Sened · İttihâm Bi'l-Kizb · Eceztu Li-Kulli Vahidin (Ahadin)
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Uşâriyyât · Leyse Bi-Ba'îd Mine's-Savâb · Ve Tekarebâ Fı'l-Manâ · Mahalluhu's-Sıdk · Tedlîsu'l-Bilâd · Ashabu's-Sunen · Tecvîd · Tekaddum-u Sem⒠· İcâze Mücerrede Ani'l-Munâvele · Râfi · Vecedtu An Fulân · Du'ife · Lâ Ahade Esbetu Minhu · Sunâ'iyyât · İmâm · Ma'kûs · Sâhibu'l-Kitâb · Eceztu Li'l-Mevcûdîn · Mülakat · Haber-i Aziz · Ravav Anhu · İrsâl-i Zahir · İ'câm · Menşe' · Sohbet · Sevk · Azîz · Habberenâ · Hazâ Min Hadîsî Fervihî Annî · İnteha'l-Lahak · Meşayih · Mustahric · Mutarrah · Cehaletu't-Ta'yîn · Darîr · Fîhi Halfun · Hazâ Min Hadîsi

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber