Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Sahâbiye
· Yehimu Fî Hadîsihî
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs
· Mâ Alâ Şarti'l-Buhârî
· Merdûd Âhad
· Mustahrecât
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· De-Se-Nâ
· Mutarrahu'l-Hadîs
· Sadûkun İn-şâ'allah
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Yervîhi

Son Okunanlar
· Mutâbi
· Belağanî
· Musnid
· Makbul Âhad
· Mustedrek
· Mukillûn
· Mudrec
· Evhâm
· Garâ'ib
· İhbarTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Mutâbi

Tebi'a kök fiilinden mufaale babında ismi faildir ve i'tibar sonunda ferd olduğu sanılan hadîsle aynı veya benzer lafızlarla başka ravi tarafından rivayet edildiği anlaşılan hadîse denir.

Tarifi açıklamak gerekirse, mutabâ'at bahsinde izah edildiği gibi ravisi rivayette tek kaldığı için ferd zannedilen bir hadîs başka tariklardan rivayet edilip edilmediği anlaşılmak üzere cami, müsned, mu'cem, cüz gibi büyüklü küçüklü hadîs kitaplarından araştırılır. Bu araştırmaya i'tibar denir. İ'tibar sonunda o hadîsin rivayetinde tek kaldığı sanılan ravinin şeyhinden veya şeyhinin şeyhinden bir başka ravi tarafından rivayet edildiği tesbit edilirse o bir başka ravinin rivayetine öbür hadîsin mutâbii adı verilir.

Mutabaat başlığında verilen misale göre söylersek Buhârî'nin, İmam Şâfi'î'nin başlangıçta İmam Mâlik'ten rivayette tek kaldığı zannedilen hadîsle aynı isnad ve aynı lafızla Abdullah b. Mesleme el-Ka'nebî tarîkıyla İmam Mâlik'ten rivayet ettiği hadîs İmam Şafii'nin hadîsinin mutâbii'dir.

Mutâbi, ferd zannedilen hadîsi ferd olmaktan çıkardığı gibi isnad sayısını arttığından onu kuvvetlendirmiş olur.


13.02.2009 tarihinden beri 15989 defa okundu. Son takip: 16.07.2020 - 04:33


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Cerh Ve Ta'dil Kaideleri · Suffe Ehli · Evlâdu's-Sahâbe · İstidrak · Ve Bihi · Tasliye · Adlun · İztırab · el-Kutubu's-Selâse · Mursil · Ale’l-Etraf · Sünen Ebî Dâvud · Sahîhun İnde Gayrihimâ · Vahiy · Erselehû Fulân · Sudâsî · Leyse Bi-Kaviyy · Humâsî · Gayru Sika Ve La Me’mûn · Bâtıl · Mutesâhil · Vecedtu Bi-Hatti Fulân Ve Ecâze Lî · Munâvele Mücerrede Ani'l-İcâze · Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a · Mudelles · Dirâyetu'l-Hadîs İlmi · Cezm Sîğası · Nushatu'l-Asl · Azîz · İsmâ · İlmu'l-Hadîs Dirâyeten · Mufîd · Merfû' Hükmen · Ahberanî Fulân Mukâtebeten · Ecvedu'l-Esânîd · Tashîh · Eser · Lâ Be’se Bihî · Nisbe · Sadûkun Seyyi'u'l-Hıfz · Bid'atu'r-Râvî · Merviyy Anh · Er-Rıhle Fî Talebi'l-Hadîs · Muksirûn · Tevâtür · Zâhibun · Ahberanî's-Sıka · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Hasenu’l-İsnâd · Adlun Dâbitun
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Fîhi Cehâle · Garîbun Min Haze'l-Vechi · Tahdîs · Mudelles Anh · Mubhemât · Es-Sunnetu'n-Nebeviyye · Enbe'enâ İcâzeten · Edâ Lafızları · Arzı Münâvele · Ahberanâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Zarurî İlim · Lem Yutâbâ Aleyhi · Musahhaf · Ahberanî's-Sıka · Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât · Muttehem · Câ'e Ani'n-Nebî · Sahîfe Câbir · An · Masnû · Ercahu'l-Esânîd · Haber-i Aziz · Aşere-i Mübeşşere Ashabı · Evvel · Muttehem Bi'l-Vad’ · Lem A'rifhu · İn Sahha'l-Haber · Tukullime Fîhi · Haddesenâ Muzâkereten · Min...İlâ · el-Kutubu's-Selâse · Leyse Bi-Hucce · Tebe'u't-Tâbi'în · Kizb · Menba'ul-Kizb · Mucâlese · Ta'lîkan

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber