Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Sahâbiye
· Ecvedu'l-Esânîd
· Sâhîb
· Sevveğa Lî
· Tedlîsu't-Tesviye
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Yuhkâ
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· De-Se-Nâ
· Ed'afu'l-Esânîd
· Enne Fulânen Kale
· Esahhu Mâ Câ'e Fi'l-Bâb

Son Okunanlar
· Metin
· İlmu Mustalahi'l-Hadîs
· Garîbi'l- Mutlak
· Enbe'enâ İcâzeten
· Sad
· Hazâ Semâ'î Fe'rvihî Annî
· Aşera -yi Mübeşşere
· Sahîh Li-Zâtihi
· Munâvele
· Suffe AshabıTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Metin

Sözlükte fiil olarak kadına yaklaşmak, yemin etmek, sıkıca vurmak, bir semte gitmek, bir nesneyi sundurup uzatmak manalarına gelir. İsim olarak ise sırt tabir olunan yüksek yerlere, yazıyla yazılmış ifadelere, okun yeleğinden ortasına kadar olan kısmına, güçlü ve dayanıklı adama, sırtın iki gecesine denir. Masdar olarak da kullanılır ve koçun husyelerini burmak, birinin sırtına vurmak gibi manalar taşır.

Bu kadar mana zenginliğine sahip olan metn kelimesi hadis usulünde bir hadisin bölümlerinden ikincisidir ve isnadın son bulduğu yerden başlayan kısmıdır.

Bu kısım umumiyetle Hz. Peygamber (s.a.s)'le ilgili bir konuyu aktaran ifadelerdir. Hadisin tarifi açısından göz önüne alındığında metin, ya Hz. Peygamberin sözünü ya da fiilini, ya da ona ait bir işi, bir olayı bir hali veyahut özelliği anlatan ifadelerdir.

Hadisinde 667 “enne Resulallâhi sallallâhu aleyhi ve selleme kale” lafızlarına kadar olan kısım senettir. Senedin bittiği yerde başlayan ve Hz. Peygamberin bir sözünü aktaran “fevellezi...” den sonuna kadar olan kısım ise hadisin metnidir.

Hadis metinleri verilen misalde olduğu gibi Hz. Peygambere ait bir sözü ya da bir fiili veya onunla ilgili bir olayı bizlere aktarır. Böyle metinlere merfu tabir edilir. Bununla birlikte, metin, bazen sahabîlerle ilgili (mevkuf); bazen de sahabeden so aki nesillerle ilgili (maktu) olabilir.


12.02.2009 tarihinden beri 24178 defa okundu. Son takip: 10.08.2020 - 12:39


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Takyîdu'l-İlm · İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen · Es-Sunne · Uluvv Bi-Kıdemi's-Semâ · Enne · Mukarebu'l-Hadîs · Cezm Sîğası · Evtânu'r-Ruvât Ve Buldânihim · Ravâ · Adâletu's-Sahâbe · Maklûbu'l-İsnâd · Nebevî Hadis · Mat'ûnun Fîhi · Kale Resûlullah (s.a.s) Fîmâ Yervîhi An Rabbihi · Eceztu Li-Kulli Vahidin (Ahadin) · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Sad · Mucâzât · Remiz · Musâvât · Munkeru'l-Hadîs · Mucevved · Mebde'u's-Sened · Kutub-i Mevdu’at · Evhâm · Menşe' · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · Akıl · Talebul-İlm · Eceztuke (Cemî'a) Mâ Ucîze Lî Rîvâyetuh · Ashâbu'l-Hadîs · Dâ'î · Mevdu’u’l-Metn · Erba'ûn · · Sıhhat · Tekaddum-u Vefat · Hasâ'is · Adlun Hâfizun · İlmu'l-Hadîs · Tasnîf · Sebebu Vurûdi'l-Hadîs · Enne Fulânen Ahberahû · Yebluğu Bihi · Rumiye Bi'l-Ahaveyn · Merviyy Anh · Emâlî · Ahbâr · Ricâlu'l-Hadîs · Mevâlî
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Gayru Sâbit · Tabi’î · Fî Hadîsihî Da'fun · Hadîs-i Rabbanî · Esahhu’l-Ahâdîs · Şuzûz · Turuk · İle's-Sıdkı Ma Huve · Elfâzu't-Ta'dil · Mahalluhu's-Sıdk · Tekellemû Fîhi · Fe'ale Fulân · Leyse Bi-Hucce · Ev Mâ Eşbehe Hazâ Mine'l-Elfâz · Nebbe'enâ Fulan Kıra'aten Aleyh · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · El-Mezîd Fi Muttasıli’l-Esânîd · Tedlîsu'l-Kat’ · Sad-Ha · Lâ Asle Lehu · Garâ'ib · Efrâdu'l-Buldân · Ashâbu'l-Bıd'a · Lafzen Rivayet · Lem Ekıf Lehu Alâ Asl · İstifada · Telkin · Kizb Ale'r-Resûl · İlhak · Mâ Alâ Şarti Muslim · Şekku’r-Râvî · Sebtun-Sikatun · Bid'at · Sebtun-Huccetun · Semi'tu Fulânen Yekûlu · İlmu'l-Hadîs · Cehâletu'l-Vasf

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber