Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Lem Yutâbâ Aleyhi
· Tedlîsu'l-Kat’
· Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi
· Kırâ'a Ale'ş-Şeyh
· Nushatu'l-Asl
· Reka'ik
· Sikatun-Mutkinun
· Ta'dîl Mertebeleri
· Vasalehu
· Ve Zekera'l-Hadîse
· Zekera Lî Fulân
· Fîhi Cehâle

Son Okunanlar
· Hasenu'l-Hadîs
· Ahbâr
· An
· Eceztu Li-Men Yûledu Lı-Fulân
· Garîbun Min Haze'l-Vechi
· Ta'rifu Ve Tunkiru
· Mukarebu'l-Hadîs
· İcaze Li'l-Mu'ayyen Fî Gayrı Mu'ayyen
· Ye'ti Bi'l-Acâ'ib
· AshâbTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hasenu'l-Hadîs

Sözlük itibariyle “hadisleri güzel” manasına gelen bu tabir ta'dil lafızlarındandır. İbn Ebî Hatim'in tasnifinde ta'dil lafızlarının üçüncü mertebesine delâlet eden şeyhlin lafzına el-Irakî ve ona tabi olarak es-Suyûtî'nin ekledikleri lafızlar arasında yer alır.

İbn Ebî Hâtim'e göre şeyhim lafzıyla adaletine hükmedilmiş ravinin hadisleri yazılır. İtibar için gözden geçirilirse de mertebe itibariyle diğer iki derecede bulunan lafızlardan biriyle ta'dil edilen raviden daha aşağı mertebededir. Aynı şey hasenu'l-hadis denilen ravi için de geçerlidir.


13.02.2009 tarihinden beri 4883 defa okundu. Son takip: 01.02.2023 - 04:31


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Hasen · Metrûku'l-Hadîs · Nehâ · Metrûkun · İmlâ · Lehû Ahâdîs Menâkîr · Neseb · Da'îfu’l-Hadis · Fîhi Ednâ Mekal · Mudric · Nakd-i Rical · Mevâlî · Ahberanî's-Sıka · Sevveğa Lî · Lâ Yuhteccu Bihî · Gayru Mensûb · Lâ Yu’rafu Lehu Aslun · Eceztu Talebete'l-İlmi Bi-Beledî Keza · Şekku’r-Râvî · Hazâ Semâ'î · E'imme Sitte · İhticâc · İlm-i Zarurî · Ve Bi'l-İsnad · Cehâlet-i Ayniyye · Mürsel-i Sahâbî · Kavî · Tabi'ûn · Vecedtu Bi-Hatti Fulân · İtibâr · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Tekaddum-u Sem⒠· Mülakat · Lâ Yus'elu Anhu · Fısk · Ahruf · Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi · Evhâm · Ale'l-Ahruf · Vav · Sebebu'l-Hadîs · Cerh Ve Ta'dil İlmi · Mâ Alâ Şarti'l-Buhârî · Sahîhu'l-İsnâd · Sohbet · Tahammulu'l-Hadîs · Sefeh · Zabt · Tedlîsu's-Şuyûh · Âdil
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · İlmu'l-Hadîs · Ceyyidu'l-Hadîs · Mucâz Leh · Sevk · Leyse Bi-Sâbit · Lâ A'rifu Lehu Aslen · Fîhi Mekalun · Sabit · Du'ife · Tedlîsu'l-İsnâd · Gayru Sika · Ta'lîl · Kara'tu Alâ Fulân · Mutarrahu'l-Hadîs · Şâz Bi-Merra · Sahîfe Semure · Yukalu · Terâcum · Enbe'enâ · Sebebu'l-Hadîs · Ev Karîben Minhu · Ve Zekera'l-Hadîse · Yerfa'uhû · Ravav Anhu · Mucîz · İcâze Li’l-Ma'dûm · Kırâ'a Ale'ş-Şeyh · Kalb-i Mürekkeb · Telakkub · Garîbun Metnen Ve İsnâden · Esmâ'u'l-Muhaddisîn · Sâkıt · Mebde'u's-Sened · Câmiu't-Tirmizî · Mustahric · Müslim · Eceztu Li-Kulli Vahidin (Ahadin)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber