Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hafî İnkıta
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Tahammulu'l-İlm
· Telfîku'l-Hadîs
· Te'nîn
· Yervi'l-Menâkîr
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Bâtılun
· Buldâniyye
· Da'îfu’l-Metn
· Garîbi'l-Meşhûr

Son Okunanlar
· Mu'cem
· Kussâs
· Eceztuke (Cemî'a) Mâ Ucîze Lî Rîvâyetuh
· Ta'anû Fîhi
· Ziyâde
· Mucîz
· Rivayet Bi'l-Lafz
· Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze
· Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî
· Sünen Ebî Dâvud
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » HACC VE UMRE BÖLÜMÜ

HACC VE UMRE BÖLÜMÜ


HACC VE UMRE BÖLÜMÜ faslinda 43 sayfada 421 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav), (tavafın) her şavtında rükn-i Yemani ve Haceru`l-Esved`i istilam etmeyi terketmezdi.
HadisNo : 1343

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Bir adam İbnu Ömer (ra)`e Haceru`l-Esved`i istilam etme hususunda sormuştu. Şu cevabı aldı: "Ben, Resulullah (sav)`ın onu hem istilam eder, hem de öper gördüm." Adam tekrar sordu: "Pekala, sıkışacak olsam, bana galebe çalacak olsalar, (ne yapayım)?" İbnu Ömer (ra) kızgın bir eda ile: "Soruşu Yemenide batasıca, Resulullah (sav)`ı onu hem istilam eder, hem öper gördüm."
HadisNo : 1344

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Amr İbnu Şuayb
Hadis : Amr İbnu Şuayb babası tarikiyle bildiriyor: "Abdullah`la -ki babasıdır- tavafta bulundum. Kabe`nin arka kısmına gelince: "istiazede (sığınmada) bulunmuyor musun?" dedim. "Ateşten, Allah`a sığınırım!" dedi ve yürüdü. Haceru`l-Esved`e kadar gelip istilamda bulundu. Rükn ile kapı arasında (Mültezem`de) durarak göğsünü, yüzünü, kollarını ve avuçlarını şöyle yamadı -onları iyice açarak gösterdi- ve sonra: "İşte Resulullah`ı aynen böyle yaparken gördüm!" dedi."
HadisNo : 1345

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Ebu`t-Tufeyl
Hadis : Ben Hz. İbnu Abbas ve Hz. Muaviye (ra) ile birlikte idim. Muaviye (ra) hazretleri her rükne uğradıkça istilamda bulunuyordu, İbnu Abbas (ra) kendisine: "Resulullah (sav) sadece Haceru`l-Esved ve Rüknu`l-Yemani`den başka yeri istilam etmezdi" dedi. Hz. Muaviye şu cevabı verdi: "Beytullah`tan hiçbir şey ihmal edilmez." İbnu`z-Zübeyr bütün rükünlere (köşelere) istilamda bulunurdu.
HadisNo : 1346

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Hanzala İbnu Ebi Süfyan İbni Abdirrahman
Hadis : Tavus merhumu (tavaf yaparken) gördüm. Rükne gelince (Haceru`l-Esved) üzerinde izdiham bulursa sıkışıklık yapmaz, geçer giderdi; boş ve müsait bulursa üç sefer öperdi. Sonra şunu söyledi: "Ben İbnu Abbas (ra)`ı aynen böyle yaparken gördüm." İbnu Abbas da: "Hz. Ömer (ra)`i aynen böyle yaparken gördüm" dedi. Hz. Ömer (ra) de: "Ben Resulullah (sav)`ı böyle yaparken gördüm" dedi.
HadisNo : 1347

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Urve İbnu`z-Zübeyr
Hadis : Resulullah (sav) İbnu Avf (ra)`a: "Ey Ebu Muhammed! Rüknü`l-Esved`i nasıl istilam ettin?" diye sordu. İstilam ettim ve bıraktım!" deyince, Resulullah (sav): "Doğru yapmışsın" dedi.
HadisNo : 1348

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Kendisine Hz. Aişe (ra)`nin: "Hicr`ın bir kısmı Beytullah`tan değildir" dediği haber verilince şunu söyledi: "Allah`a kasem olsun, şayet Aişe bunu Resulullah (sav)`tan işitmiş ise, kanaatim o ki, Resulullah (sav) şu iki rüknün istilamını, bunlar Beyt`in temelleri üzerinde olmadıkları için terketmiş olmalıdır. Keza halk da bu sebeple tavafı Hıcr`ın gerisinden yapmaktadır."
HadisNo : 1349

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Ubeyd İbnu Umeyr
Hadis : İbnu Ömer (ra) iki rükne geldiği zaman (öpmek için) bunlar üzerine abanır, sıkışıklık yapardı. Kendisine: "Ey Ebu Abdirrahman," dedim, "sen Resulullah`ın diğer ashabının hiçbirinde görmediğim şekilde bu rükünlere abanıp sıkışıklık yapıyorsun (sebebi nedir)?" Bana şu cevabı verdi: "Ben böyle yapıyorsam, Resulullah (sav)`dan şunu işittiğim içindir: "Bu iki rüknü meshetmek günahlara kefarettir." Keza Resulullah (sav)`dan şunu da işittim: "Kim şu Beytullah`ı bir hafta boyu tavaf eder ve sayarsa bir köle azad etmek gibidir." Keza şunu da söylediğini işittim: "Kişi tavaf için bir ayağını koyup diğerini kaldırdıkça her adımı sebebiyle Allah onun bir hatasını siler ve bir sevap yazar."
HadisNo : 1350

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Abdullah İbnu Abbas
Hadis : Mültezem, rükn ile kapı arasıdır.
HadisNo : 1351

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İstilam
Ravi : Abdurrahman İbnu Avf
Hadis : Bir adamın şöyle söylediğini işittim: "Resulullah (sav) Ömer İbnu`l-Hattab (ra)`a: "Ey Ebu Hafs, sende fazla kuvvet var. (Haceru`l`Esved`i öpeceğim diye) zayifa eziyet vermeyesin. Rüknü boş görürsen yanaşarak istilam et, değilse tekbir getirip geç" dedi. Sonra adam şunu söyledi: "Hz. Ömer (ra)`in bir adama şunu söylediğini işittim: "İnsanlara fazla kuvvetinle eziyet verme." [Rezin`in ilavesidir. Bu rivayeti Şafii hazretleri Müsned`inde (2, 43) kaydetmiştir. Ahmed İbnu Hanbel`in Müsned`inde, hadisi bizzat Hz. Ömer rivayet eder (1, 23)]
HadisNo : 1352

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber