Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Lem Yutâbâ Aleyhi
· Mudevvenât
· Sîğatu't-Temrîz
· Tabâkutu's-Sahâbe
· Ta'dîl Mertebeleri
· Te'nîn
· Cehaletu't-Ta'yîn
· Evlâdu's-Sahâbe
· Fihris
· Hasâ'is
· Huddistu An Fulân
· Kâdih

Son Okunanlar
· Yu'teberu Bi-Hadîsihî
· İtkan
· Müfredat
· Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara
· Mebde'u's-Sened
· Ehlu'l-Bid'a
· Gayruhû Evsak Minhu
· Muşeddid
· Lem Ecidhu Hâkezâ
· Ahfaz



Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Yu'teberu Bi-Hadîsihî

Lâ yu'teberu bihî ile aynı manaya aynı yerde kullanılır. Her ikisi de hadisi (veya kendisi) ile itibar olmaz, anlamına gelir ve ağır cerhe delâlet eden beşinci derece cerh lafızlarındandır.

Kaide olarak dördüncü mertebesinden itibaren en ağırlarına kadar cerh lafızlarıyla tenkid edilen ravilerin hadisleri ne yazılır, ne i'tibar için dikkat nazara alınır, ne de istişhadda kullanılır. Bu itibarla la yu'teberu bihi veya la yu'teberu bi-hadîsihi veya bunlarla aynı derecede cerhe delâlet eden lafızlarla cerhedilen râvinin kendisi metruk, hadisleri merduddur.


13.02.2009 tarihinden beri 4744 defa okundu. Son takip: 26.10.2021 - 01:14


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.



· Cüz · Mahrec · Sıhhat · Şâz Merdûd · Gayr-ı Meşhur Âhad · Âdâbu'ş-Şeyh · Uluvv-u Mutlak · Tedvînu'l-Hadîs · Ashâbu'l-Mi’e · Sebebu'l-Hadîs · Haber-i Âhad · Medhûl · Garîbi'l- Mutlak · Usûl · Men Mislu Fulân · Galat · Hüccet · Şekke Fulân · Sumânî · Esbetu'l-Esânîd · Nisbe · Mutesâhil · Kesîru’l-Galat · Uhtulife Fîhi · Enbe'enâ İcâzeten · Elfâz-ı Câzime · Haddesenî Men Lâ Ettehimu · Âdıd · Vasalehu · Misle Hadisin Kablehu Metnuhû Kezâ Ve Kezâ · Eceztu Li-Kulli Vahidin (Ahadin) · Ashâbu'l-Ulûf · Emânet · Hadîs-i Rabbanî · Zâhibun · Ehlu'l-Bid'a · Şemâ'il · İlhak · Muhâlefetu's-Sikât · Sıhhat Şartları · Kalb · Hadîs Usulü · Ahrecehû · Seyyi'u'l-Hıfz · Buldâniyye · Dâbıt · Bid'at · Fihrist · Terâcum · Ravâhu
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Teşdîd · Meşayih · Tedvin · Lem A'rifhu · La Yesbut · Kaviyyu'l-Hadîs · Avâlî · Da'îf · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Sikatun-Huccetun · Şâz Merdûd · Kara’tu Bi-Hatti Fulân · Î'tidâd · Mudevvenât · Muttasıl · Haddesenî's-Sika · Ferd-i Nisbî · Lakab · Enkeru Mâ Ravâhu Fulân Keza · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh · Da'îfun Cidden · Lâ Şey' · İcâze Âmme Mukayyede · Vahin · Lâ A'rifuhu Bi-Hâze'l-Lafz · Sahâbî · Tusâ'iyyât · Ev Karîben Minhu · Sâhîb · Subâ'î · Takvâ · Mudric · Tahammul · Hasen Li-Aynihî · el-Kutubu's-Sitte · Sahîh Li-Zâtihi · Vasl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber