Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Sevveğa Lî
· Tedlîsu't-Tesviye
· Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u
· Sebebu Vurûdi'l-Hadîs
· Sebtun
· İhtisâru'l-Hadîs
· Maklûbu'l-İsnâd
· Sebtun-Huccetun
· Fihris
· Hafîtyu'l-İrsâl
· Hasen Li-Aynihî
· Humasiyyât

Son Okunanlar
· Vecih
· Lâ A'rifu Lehu Nazîrun Fid-Dünyâ
· Muhkem
· Tashîh
· Tahsîn
· Fiten
· Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh
· Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi
· Takrîr
· Leyse Bi-Kaviyy



Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Vecih

Sözlükte esas itibariyle her nesnenin karşısına gelen, karşısında olan şey manasına gelir. Yüze de vecih denir. Çoğulu vucûhtur.

Hadis Usulünde vecih, sened veya öteki tabiriyle tarîk karşılığı kullanılmıştır. Tirmizî'nin bazen bir Hadîsi verdikten so a, “bu Hadîsi sadece bu vecihten biliyoruz” ifadesinde o manayadır. Hadisciler arasında “bu Hadîs şu vecihten şöyledir ve benzeri tabirlere sıkça rastlanır. Burada da vecihten maksat Hadîsin senedi, diğer bir deyişle rivayet tarîkidir.


12.02.2009 tarihinden beri 12060 defa okundu. Son takip: 19.06.2019 - 06:15


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.



· Yerfa'uhû · Mu'an'an · Mâ Alâ Şarti'l-Buhârî · Lâ Yuhteccu Bihî · Muharric · İhtilâfu'l-Hadis · Murû’et · Lâ A'rifuhu · Tesviye Tedlisi · Yekzibu · Cehaletu't-Ta'yîn · Taktî · Eceztu Leke (Li-Fulân) Me'şte-Melet Aleyhi Fihristî Hâzihî · Elfâzu'ı-Cerh · Salih · Sahîhu'l-İsnâd · Kitâbetu’l-Hadîs · Edâ Lafızları · Ebu Dâvud · Buldâniyye · Garîbi'l-Meşhûr · Ketebe Ileyye Fulân · Fî Hadîsihî Da'fun · Dâbıt · Sâdıka · İsnad · Tesmiyetu'r-Ruvât · Muhmel · Lâ Yusâvî Şey'en · Mütevatir-i Ma'nevî · Mevsûl · Erba'ûn · Ve Hazâ Lafzu Fulân Kale · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Muştebih · El-Câmi'u's-Sahîh · Nâvelenî · Hâlu'r-Ruvât · Hafîtyu'l-İrsâl · Mudric · Matrûhu'l-Hadîs · Rivâyetu'l-Akrân · Mâ Akrabe Hadîsehu · Sevk · Mestûr · Rumuz · Hadîs-i Rabbanî · Emera · Mucâz · Vecih
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Kunna Nef'alu Ala Ahdi'n-Nebî (s.a.s) · Eceztu Li-Men Yeşâ'u'l-İcâze · Kalb-i Mürekkeb · Mukaribu'l-Hadîs · De-Se-Nâ · İcâze Mücerrede Ani'l-Munâvele · Mutâba'a Kasıra · Eceztu Talebete'l-İlmi Bi-Beledî Keza · Ev Nahvehû · Mubhemu't-Ta'dîl · Enbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi · Şedîdu'd-Da'f · Sâhibu'l-Kitâb · Enne Fulânen Ahberahû · Mutâba'at-ı Tâmme · Sahih Li-Aynihî · Leyyinu'l-Hadîs · Leyse Bi's-Sika · Efrâdu'l-Buldân · Telakkub · Galat · Usûlu'l-Hadîs · Kurie Aleyhi Ve Huve Yesme'u · Ehlu'l-Hevâ · Subâ'î · Muhtelefun Fîhi · Tarahûhu · Kesîru'l-Rıhle · Dâ'î · Esbetu'l-Esânîd · Muntezihu'l-İsnad · Teğayyur · Hadîsi İlâhî · Kıssa · Hasâ'is · Belağanâ · Mercûh Aleyh

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber