Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Salih
· Sahîfe
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Lem Ecidhu
· Maklûbu'l-İsnâd
· Merdûd Âhad
· Muhâlefetu's-Sikât
· Sebebu Vurûdi'l-Hadîs
· Sikatun-Mutkinun
· Uşâriyyât
· Eceztu Li'l-Mevcûdîn
· Ecvedu'l-Esânîd
· Hafîtyu'l-İrsâl
· Huddistu An Fulân
· İcaze Li’l-Mıtayyen Bıl-Mechûl

Son Okunanlar
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· E'imme Sitte
· İsnad Tedlisi
· Lâ Yu'teberu Bihi
· Belağanâ Ani'n-Nebî
· İntiâ'u's-Sened
· Lehû Menâkîr
· Lafzen Mütevâtir
· İhtilâfu'l-Hadis
· Ekâbir Ve EsâğirTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale

:

“Hadisin lafzı falancanındır. O demiştir ki...”manasını veren bir tabirdir. Bir Hadîsin çeşitli isndlarla gelen rivayetlerini, isnadlarını birleştirip içlerinden birine ait metni tercih ederek sevk etmekte kullanılan eda lafızlarındandır.

Terim olarak telfîk denilen ravinin birkaç şeyhten işittiği aynı Hadîsi isnadlarını birleştirip metnini birine isnad etmek suretiyle sevketmek, Hadîsin manası bir, fakat lafızları ayrı olması halinde söz konusu olur. Böyle aynı Hadîsin çeşitli rivayetlerini bir isnadla ve metnini o isnadla gelen metinden başka bir metin olarak rivayete Hadis kitaplarında çok rastlanır.

Burada işaret etmek yerinde olur ki, bir önceki ve'1-lafzu li-fulânin eda lafzı ile bu lafız arasında küçük bir fark vardır. Bu fark, öncekinin bir kitaptan Hadîs naklinde, bununsa çeşitli şeyhlerden rivayet edilip bir kitaba yazılan Hadîslerin şevkinde kullanılmasından meydana gelmektedir.


13.02.2009 tarihinden beri 3552 defa okundu. Son takip: 10.12.2018 - 04:49


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Alâmetu'd-Darb · Asl · Mudevven · İcâzetu'l-Mu'ayyen Li'l-Muayyen Fî'l-Mu'ayyen · Akvâl · Sad-Ha · Hasen Li-Aynihî · Taktî · Tesâhul · Sahîfe Câbir · Fulân Yus'elu Anhu · Esma-Yı Müfrede · Ercahu'l-Esânîd · Belâğât · Sahibu'r-Resul · Merdûd Âhad · Mesrûk · Es-Sahîfetu's-Sâdıka · Dâbıt · Mercûh Aleyh · Mahrecuhu Ma'rûf · Ecâze Lî · Rivayet Bi'l-Ma'na · Sahih Muhtelef Fîhi · Kizbu'r-Râvî · Vakf · İcazet · Rivayet · Ashâbu'l-Ulûf · Leyse Bi-Şey · Hasen-Garîb · Mahv · Kaviyyu'l-Hadîs · İklâl-i Hadîs · Müselsel Bi'l-Evveliyye · Gayru Me'huz Bih · Mukaribu'l-Hadîs · A'delu'n-Nâs · Me’mûn · Uşâriyyât · Verede · Lem Yervihi İllâ Fulan An Fulân · Mâ A'lemu’ Bihî Be'sen · Etrâf · Belağahû · Hadîsi İlâhî · Muttehem Bi'l-Kezib · Muttehem · Mevdû'u'l-İsnâd · Sunâ'iyyât
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Efrâdu'l-Buldân · El-Mezîd Fi Muttasıli’l-Esânîd · Eserî · Esmâ'u'l-Muhaddisîn · Etbâ'u't-Tâbi'în · Belâğât · İmlâ · İndenâ · İstinbâtu'l-Ahkâm · Kalb-i Mürekkeb · Fihris · Fısk Bi'l-Bid'a · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · Fulân Yus'elu Anhu · Garibeyn · Kizb Ale'r-Resûl · Gayruhû Evsak Minhu · Lâ Yusâvî Şey'en · Lem Ecidhu Hâkezâ · Lem Ecidhu · Lem Yutâbâ Aleyhi · Leyse Bi's-Sika · Matrûhu'l-Hadîs · Hâkim · Hâl-i Ruvât · Hâlikun · Hasâ'is · Hasen Li-Aynihî · Meratibu's-Sahîh · Merdûd Âhad · Hasen Li-Zâtihî · Hazâ Min Hadîsi · Mevdû'u'l-İsnâd · Mislehû · Mubtedi'a · Mucîz · Mukarebu'l-Hadîs

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber