Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Salih
· Sahîfe
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Uşâriyyât
· Câ'e Ani'n-Nebî
· Ekzebu'n-Nâs
· Maklûbu'l-İsnâd
· Me’mûn
· Merdûd Âhad
· Sadûkun İn-şâ'allah
· Sebebu Vurûdi'l-Hadîs
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî
· Hafîtyu'l-İrsâl
· İrsâl-i Hafî
· El-Kutubu’s-Seb’a

Son Okunanlar
· Sevveğa Lî
· Vasiyye Bi'l-Kitâb
· Bid'atu'r-Râvî
· Uhbirtu An Fulân
· Sigâr-ı Tabiin
· Emânet
· Cezm Sîğası
· Kâdih
· Mubtedi'a
· Eceztuke İn Şi'te



Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Sevveğa Lî

Tesvîğ sözlükte caiz görmek, bir nesneyi bir kimseye layık görerek vermek manasınadır. Mazi şekli ve zamirle sevveğa lî bana münasip gördü demektir ve munâvele yoluyla alınmış hadislerin rivayetinde eda sigası olarak kullanılmıştır.

Bazı Hadis Usulü alimleri icazetle olan münavelede haddesenâ ve ahberanâ eda lafızlarını kullanmayı doğru bulmamışlardır. Onlara göre böyle rivayette bu ve benzeri lafızların kullanılması gerekir. Buna göre sevveğa lî münavelede haddesenâ ve ahberanâ lafızlarını kullanmayı caiz görmeyenlerin öngördükleri eda lafızlarından biri olmaktadır.


13.02.2009 tarihinden beri 3554 defa okundu. Son takip: 15.12.2018 - 02:21


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.



· Ashâbu's-Suffe · Süneni Erba'a · Hasen Li-Zâtihî · Mutaba'a Nâkısa · Edâ Lafızları · Mubtedî · Reddû Hadîsehû · Hasen Li-Aynihî · Elfâz-ı Cerh Ve Ta'dîl · Garîbi'l- Mutlak · İcâze Li'l-Mechûl · Şurûtu’r-Rivâye · Fısk · Kitâbetu’l-Hadîs · Âfetuhû Fulân · Merdûd · el-Kutubu's-Sitte · Vahin Bi-Merra · Belağ Kaydı · Buldânu'r-Ruvât · Evvelu's-Sened · Şuzûz · Evsaku'n-Nâs · Lehû Suhbe · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten · Lafzen Rivayet · Hâl-i Ruvât · Adâletu's-Sahâbe · Asl · Mukâtebe · Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara · Enkeru Mâ Ravâhu Fulân Keza · Kalb Fi's-Sened · Tedlîsu'l-Kat’ · Sîğatu't-Temrîz · Ekseru's-Sahâbe Fetven · Ma'nen Mütevâtir · Ercahu'l-Esânîd · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · İttihâm Bi'l-Kizb · Tahdis Ücreti · Dâbıt · Fihris · Bedel-i Âlî · Esbât · Tedvînu'l-Hadîs · Galatâtu'l-Muhaddisîn · İlmu'r-Rivâye · Vahy-i Metluv · Mesmû'ât
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Kurie Aleyhi Ve Huve Yesme'u · Hazâ Min Hadîsî Fervihî Annî · Buhârî · Sikatun · İleyhi'l-Munteha Fi'l-Kizb · Lâ Yus'elu An Mislihî · İcâzetu’l-Mucâz · Tebe'u't-Tâbi'în · Rudde Hadîsuhû · Semi'tu Fulânen Yekûlu · Da'îfu’l-Metn · Da'îfun Vahin · İsnad Tedlisi · İcâze Mâ Lem Yesmahu'l-Mucîz · Tedlîsu'l-Bilâd · Bâtılun · Tahammulu'l-İlm · Zevâ’id · Zâhibun · Leyse Bi-Sâbit · Mutâba'at-ı Tâmme · Gayru Sâbit · Sadûkun İn-şâ'allah · Ta'dîl Mertebeleri · İcâzetu'l-Mu'ayyen Li'l-Muayyen Fî'l-Mu'ayyen · Mu’addil · Nebbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyh · Esbetu'l-Esânîd · Mechûlu'l-Adâle · Kale Lî Fulân · Garibeyn · Ricâluhu Sikât · Sahîhun Înşa'allah · Rumuz · Tarih · Kara'tu Bi-Kitâbi Fulân

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber