Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Meşayih
· Yerfau'l-Hadîse
· İnteha'l-Lahak
· Sebtun-Sikatun
· Tevâtür-ü Lafzı
· Lâ Yusâvî Şey'en
· Leyse Bi-Umde
· Mâ Alâ Şarti'l-Buhârî
· Mutarrah
· Sadûkun Yehimu
· Sirkatu'l-Hadîs
· Tusâ'iyyât

Son Okunanlar
· Semi'tu
· Remiz
· Metruk
· Gaflet
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs
· Câmiu't-Tirmizî
· Fiilî Sünnet
· Î'tidâd
· Lem Yesıhh
· Enne Fulânen AhberahûTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Semi'tu

“Ben işittim” manasına çekimli fiildir. Hadis rivayetinde kullanılan eda lafızlarından biri ve en üstünüdür. Yalnızca semâ' yoluyla alınmış bulunan hadislerin rivayetinde kullanılmıştır.

Haddesenâ, ahberanâ lafızları da aynı usulle rivayette kullanılır. Ancak bu lafızlar semâ'dan başka usullerle rivayet edilen hadislerin edasında da kullanılmıştır, oysa semi'tu, tekrar edelim, yalnızca sema metoduyla rivayeti ifade eder. Bu yüzden sema'a delalet eden eda lafızlarının en üstünü sayılmıştır.

Şeyhinden semâ yoluyla hadis almış olan ravi, bunlan başkasına rivayet ederken kısaca semi'tu fulânen dediği gibi semi'tu fulânen yekûlu da der.


13.02.2009 tarihinden beri 5366 defa okundu. Son takip: 22.04.2021 - 02:16


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Sahîfe · el-Kutubu'l-Erba'a · Tazbîb · Ahberanâ Fulan Fîmâ Kuri'e Aleyhi · Merâsîlu's-Sahâbe · Hayrun · Gayr-ı Meşhur Âhad · İntikâd-ı Esânîd · Fukahâ-Yı Seb'a · Belağahû · Ecâze Lî · Evlâdu's-Sahâbe · Garîbul-Metn · Ma'dinu'l-Kizb · Mu'ennen · Garîbu'l-Hadîs · Tecvîd · Sikatun-Sebtun · Uhdira · Tevâtür-ü Manevî · Mutâba'at · Ef'âlu'r-Resûl · Lâ Yu'teberu Bihi · Sahibu'l-Hadîs · La Yesbut · Ricâlu'l-Hadîs · Belağanâ · Mebde'u's-Sened · Teşdîd · Hasen Li-Zâtihî · Erba'ûn · El-Hadîse · Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u · Ehlu'l-Hadîs · İleyhi’l-Munteha Fi'l-Vad' · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Temrîz · Mahv · Delâ'ilu'n-Nubuvve · İlmu'l-Hadîs Rivâyeten · Teğayyur · İrsâl-i Hafî · Atfe · Mâ Alâ Şartihimâ · Müslim · Teferrede Bihî Fulân An Fulân · Şuyuh Tedlîsi · Yunkeru Merre Ve Yu'rafu Uhrâ · Meğâzî · Sikatun-Mutkinun · İmlâ
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Mudrecu’l-Metn · Aşera -yi Mübeşşere · Me'hûz Bih · Ahberanî's-Sıka · Kat’ Tedlisi · Bilâd Tedlîsi · Muştebih Maklûb · Leyse Bi-Zâke · Uhbirtu An Fulân · Hafîtyu'l-İrsâl · Umirnâ Bi-Kezâ · Gayru Mensûb · Nushatu'l-Asl · Adlun · Ahberanâ Fulan Bi-Teblîği Fulân · Huve Ruknu'l-Kizb · Ka-Senâ · Kara'tu Alâ Fulân An Fulân · Yerfau'l-Hadîse · Vecedtu Bi-Hatti Fulân · Ahberanâ Fulan Kırâ'aten Aleyhi · Es-Sunnetu't-Takririyye · Talebu'l-Hadîs · Tabi’î · Tusâ'iyyât · Delâ'ilu'n-Nubuvve · Akrân · Makbul Âhad · El-Câmi'u's-Sahîh · Mu’an'in · Ahberanâ Racul · Lahak · Kutub-i Sitte · Âlî İsnad · Haddesenî Ba'du Ashâbinâ · İttefekâ Aleyh · İstihraç

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber