Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Mubtedi'a
· İntiâ'u's-Sened
· Leyyinu'l-Hadîs
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Merdûd Âhad
· Min...İlâ
· Muştebih Maklûb
· Mutarrahu'l-Hadîs
· Rivayet Bi'l-Lafz
· Sadûkun İn-şâ'allah
· Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara
· Sahâbî

Son Okunanlar
· Semi'tu
· Kuna
· Eceztu Li'l-Muslimîn
· Kunâ Mufrede
· Kizbu'r-Râvî
· Hıfzı Kezâ
· Edeb
· Cemâ'a
· Muşkilu'l-Hadis
· KizbTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Semi'tu

“Ben işittim” manasına çekimli fiildir. Hadis rivayetinde kullanılan eda lafızlarından biri ve en üstünüdür. Yalnızca semâ' yoluyla alınmış bulunan hadislerin rivayetinde kullanılmıştır.

Haddesenâ, ahberanâ lafızları da aynı usulle rivayette kullanılır. Ancak bu lafızlar semâ'dan başka usullerle rivayet edilen hadislerin edasında da kullanılmıştır, oysa semi'tu, tekrar edelim, yalnızca sema metoduyla rivayeti ifade eder. Bu yüzden sema'a delalet eden eda lafızlarının en üstünü sayılmıştır.

Şeyhinden semâ yoluyla hadis almış olan ravi, bunlan başkasına rivayet ederken kısaca semi'tu fulânen dediği gibi semi'tu fulânen yekûlu da der.


13.02.2009 tarihinden beri 5707 defa okundu. Son takip: 19.01.2022 - 10:54


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Esbâbu'l-Vaz’ · Rivayeten · Sahibu'l-Hadîs · Şeyh · Ashâb-ı Kiram · Hıfz · Ashâbu'l-Mı'eteyn · Muhtelefu'l-Hadîs · Haddesenî Ba'du Ashâbinâ · Eda Sığaları · Ahkâm · Er-Rıhle Fî Talebi'l-Hadîs · Tesmiyetu'r-Ruvât · Evsaku'n-Nâs · Muştebih Maklûb · Leyse Bi-Sahîh · Cerh Ve Ta'dil İlmi · Lâ Yusâvî Şey'en · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Temrîz · Cadde · Esma-Yı Müfrede · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Nebbe'enâ Fulan Kıra'aten Aleyh · Evhâm · Nazil İsnad · Dirâyetu'l-Hadîs İlmi · Mukillûn · Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû · Verede Ani'n-Nebî · Adlu’r-Rivâye · Usûl · Vehim · Sahih Muhtelef Fîhi · Sünen Tirmizî · Lâ Şey' · Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât · Akrân · Elfiyye · İlm-i Âsâr · Gayr-ı Meşhur Âhad · Muhtelit · Ruviye Ani'n-Nebî · Leyse Bi-Kaviyy · Mechûlu'l-Ayn · Haber-i Âhad · Makbul · Sevvâ · Ferd-i Nisbî · İhtilâfu'l-Hadis · Ziyadetu's-Sika
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Zenadıka · Sünen Tirmizî · Dabtu'l-Kitâb · Hayrun · Ziyâdâtu's-Sikât · Ashabu's-Sunen · Nakale-i Hadîs · Lâ Ahade Esbetu Minhu · Tedlîsu's-Şuyûh · Muhtelit · İle's-Sıdkı Ma Huve · Vakf · Tesviye · Sebebu'l-Hadîs · Sebtun-Hafizun · Kutub-i Sitte · Min...İlâ · Şekkun Mine'r-Râvî · Mursil · Fe'ale Fulân · Etbâ'u't-Tâbi'în · İbdâl-i Nazil · Elkâb · Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara · Rivâyetu'l-Akrân · Şâfehenî Bi'l-İcâze · Şekku’r-Râvî · Rivayet Şartları · İntiâ'u's-Sened · Tusâ'iyyât · el-Kutubu'l-Erba'a · Muztarıbu'l-Hadîs · Tirmizî · Terekûhu · Mukâtebe Makrûne Bi'l-İcâze · Mudelles Anh · Eda Sığaları

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber