Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Yuhkâ
· Merdûd Âhad
· Sahâbiye
· Sâhîb
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Ye'ti Bi'l-Acâ'ib
· Kalîlu't-Tahdîs
· Şurûtu’r-Rivâye
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî
· Esahhu Mâ Câ'e Fi'l-Bâb
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs

Son Okunanlar
· Ruviye Ani'n-Nebî
· Mudrecu'l-İsnad
· Câ'e Ani'n-Nebî
· Tesebbut
· Töhmet-i Kizb
· Ashâbu'l-Elfeyn
· Mucâz
· Nâsih
· Sened
· Sünen
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » MESCİDLERDE İ`TİKÂF

MESCİDLERDE İ`TİKÂF


MESCİDLERDE İ`TİKÂF faslinda 1 sayfada 6 kayitli hadis var

 
Fasil : MESCİDLERDE İ`TİKÂF
Konu : İ`tikâf;Ramazanın son on günü
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN İ`TİKÂFI HAKKINDA HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in zevcesi Âişe radiya`llahu anhâ`dan rivâyet edildiğine göre, Resûl-i Ekrem Ramazan`dan aşr-ı ahîrde i`tikâf ederdi. Bu âdet-i seniyelerine Allah`ın, Habîbi`ni vefâta da`veti zamânına kadar devâm etmiştir. İrtihâl-i Nebevî`den sonra Resûlullah`ın zevceleri i`tikâf etmişlerdir.
HadisNo : 952

 
Fasil : MESCİDLERDE İ`TİKÂF
Konu : İ`tikâf
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : İ`TİKÂFIN MESCİDE HAS OLDUĞUNA DÂİR HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet edilmiştir: Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem mescidde (i`tikâfta) iken başını hücreme sokar (ve eğer) di; ben de saçını (hâiz olduğum halde) tarardım. Bu muhakkaktır. Yine Resûlullah i`tikâfta iken odama girmezdi. Yalnız (abdest bozmak gibi beşerî) bir ihtiyac üzerine girerdi.
HadisNo : 953

 
Fasil : MESCİDLERDE İ`TİKÂF
Konu : Adak (nezir);İ`tikâf;Nezir
Ravi : Ömer b. el-Hattâb
Baslik : İ`TİKÂFIN MESCİDE HAS OLDUĞUNA DÂİR HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : Rivâyet edildiğine göre Ömer, (Ci`râne`de) Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`den: - (Yâ Resûla`llah)! Mescid-i Haram`da bir gece i`tikâf etmeği câhiliyet (zamânın) da nezretmiştim; (ne buyurulur?) diye sormuş. Resûlullah: - Nezrini îfâ et! buyurmuştur.
HadisNo : 954

 
Fasil : MESCİDLERDE İ`TİKÂF
Konu : İ`tikâf
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : KADINLARIN MESCİDDE İ`TİKÂFLARININ ADEM-İ CEVÂZINA DÂİR HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ, VE İ`TİKÂFIN MEBDEİ VE MÜNTEHÂSI
Hadis : Rivâyet edildiğine göre, Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem (bir sene) Ramazan`ın aşr-ı ahîrinde i`tikâf etmek istedi. Mescidde itikâf etmek istediği mahalle vardığında (üç) çadır kurulmuş olduğunu gördü. (Bunlar:) Âişe çadırı, Hafsa çadırı, Zeyneb çadırı idi. Resûlullah: (- Bu çadırlar da nedir? diye sorup Ezvâc-i Tâhirât`a âid olduklarını öğrenince:) - Bu yaptıklarını birr ü tekvâ maı zannederler? buyurup sonra geri döndü. Ve i`tikâf buyurmadı. Tâ Şavvâl`in aşr (-i evvel) inde i`tikâf eyledi.
HadisNo : 955

 
Fasil : MESCİDLERDE İ`TİKÂF
Konu : İ`tikâf;Şeytanın insana tasallutu
Ravi : Safiyye
Baslik : KADINLARIN MESCİDDE İ`TİKÂFLARININ ADEM-İ CEVÂZINA DÂİR HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ, VE İ`TİKÂFIN MEBDEİ VE MÜNTEHÂSI
Hadis : Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in zevcesi Safiyye radiya`llahu anhâ`dan rivâyet olunduğuna göre, Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem Ramazan`ın aşr-ı ahîrinde mescidde i`tikâfta iken Safiyye (Hazretleri) Resûl-i Ekrem`i ziyâret etmişti. Bir saat nezd-i Peygamberî`de görüştükten sonra avdet etmek üzre ayağa kalkmış, Resûlullah da onu menziline geçirmek üzere onunla berâber kalkmış. Ümm-i Seleme`nin odası önündeki mescid kapısına geldiğinde Ensâr`dan iki kimse oradan (acele) geçmişti de Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem`e selâm vermişlerdi. Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem bunlara: - Acele etmeyiniz, durunuz! Yanımdaki kadın, Safiyye bint-i Huyey`dir, buyurdu. Bu iki Ensârî zât: Yâ Resûla`llah! Biz Cenâb-ı Hakk`ı, (Resûlünün lâyık olmıyan bir harekette bulunmasından) tenzîh ederiz, dediler. Ve (Resûl-i Ekrem`in Safiyye`nin ta`yîn-i hüviyetine mecbûriyet his etmesi), bunlara ağır geldi. Bunun üzerine Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem: - Şeytan, insa(n vücûdü) nde (deverân eden) kan mesâbesindedir. Ben, sizin (temiz) gönüllerinize Şeytanın (kötü) bir şübhe atmasından haklı olarak korktum, buyurdu.
HadisNo : 956

 
Fasil : MESCİDLERDE İ`TİKÂF
Konu : İ`tikâf
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : İ`TİKÂF ESNÂSINDA TEKELLÜMÜN, TEDRÎSİN, SANÂYİ-İ NEFÎSE İLE İŞTİGÂLİN CEVÂZI
Hadis : "Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem her Ramazan on gün i`tikâf ederdi. Rûh-ı Nebevîleri kabzolunduğu yılın Ramazan`ında ise yirmi gün i`tikâf buyurdu" dediği rivâyet edilmiştir.
HadisNo : 957
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Tabi’î · Müfredat · Vaddâ'un Yeda'u · Umirnâ Bi-Kezâ · Fihrist · Mutâbi · Şeyhun Vasatun · 3. Dipnotlar · Hıfz · Kizb · Bâtıl · Mutekaribu’l-Hadîs · Ev Karîben Minhu · Nakale-i Hadîs · Mu'dal · İcâze Âmme Mukayyede · Menşe' · Eceztu Li'l-Mevcûdîn · Fîhi Cehâle · İlmu'r-Rivâye · İrvi Hazâ Annî · Ashâbu'l-Bıd'a · Tusâ'iyyât · Evha'l-Esânîd · Tahvîk · Buldâniyye · İntikâd-ı Esânîd · Kunâ Mufrede · Seyyi'u'l-Hıfz · Adl · İ'câm · Zekera Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · İntikâ · Şartu Müslim · Evvel · Eceztu Külle Ahadin · Mumlî · Sevk · Âlî İbdâl · Mesânîd · Lâ Şey' · Tarahû Hadîsehû · Ha · Sahîh-Garib-Hasen · Haddesenî's-Sika · Lehû Menâkîr · Kale · Tevâtür-ü Lafzı · Du'ife · Subâ'iyyât
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Lâ Be’se Bihî · Elfâzu't-Ta'dil · 3. Dipnotlar · İstimla · Rumiye · Mütevâtir · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Es-Sunne · Silsiletu’z-Zeheb · el-Kutubu's-Selâse · Şuyuh Tedlîsi · Mudelles · Tusâ’î · 0. Sözlük Hakkinda · Vasalehu · Ashâb-ı Suffe · Müselsel Bi'l-Kavl · Garîbul-Metn · Âdâbu'l-Muhaddis · Ta'dil Lafızları · Semi'tu Fulânen Yekûlu · Sıhâh · Mudellis · Mu'telif Ve Muhtelif · Esbetu'n-Nâs · Ahsenu Şey'in Fi'l-Bâb · Gayru Sâbit · Musâ Leh · Kaviyyu'l-Hadîs · Zevâ’id · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Sıfatu Rivâyeti'l-Hadîs · Sumâniyyât · Zabıt · Se-Nâ · Kâle'llâhu Te'âlâ · Râfi

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber