Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· İlle Gâmıda
· Sadûkun Yehimu
· Ta'lîku'l-İcâze
· Subâ'iyyât
· Fe'ale Fulân
· İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen
· İttefekâ Aleyh
· Kalîlu't-Tahdîs
· Merdûd Âhad
· Murselu's-Sahâbî
· Tarahûhu
· Yebluğu Bihi

Son Okunanlar
· Metâ'in-i Aşere
· İtkan
· Fasık
· Sefeh
· Tahrîf
· Temrîz Sigası
· Mu’allak
· Me’mûn
· Kas
· Taktî
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » DUA BÖLÜMÜ » Uyuma Ve Uyanma Duaları

Uyuma Ve Uyanma Duaları

Uyuma Ve Uyanma Duaları konusunda 1 sayfada 8 kayitli hadis var

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav) yatağına girdiği zaman şu duayı okurdu: "Bize yedirip içiren, ihtiyaçlarımızı görüp bizi barındıran Allah`a hamdolsun. ihtiyacını görecek, barınak verecek kimsesi olmayan niceleri var!"
HadisNo : 1820

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi : Aişe
Hadis : Hz. Peygamber (sav) yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizeteyn`i ve Kul hüvallahu ahad`i okur ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi.
HadisNo : 1821

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi : Huzeyfe İbnu`l-Yeman
Hadis : Resulullah (sav) yatağına girince şu duayı okurdu: "Allahm! Senin adınla hayat bulur, senin adınla ölürüm". Sabah olunca da şu duayı okurdu: "Bizi öldürdükten sonra tekrar hayat veren Allah`a hamdolsun! Zaten dönüşümüz de O`nadır."
HadisNo : 1822

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi : Bera
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yatağına girdiğin zaman şu duayı oku: "Allahım nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işlerimi sana emanet ettim, sırtımı sana dayadım. Senin rahmetinden ümitvarım, gazabından da korkuyorum. Senin ikabına karşı, senden başka ne melce var, ne de kurtarıcı. İndirdiğin Kitaba, gönderdiğin Peygamber (sav)`e iman ettim". Eğer bunu okuduğun gece ölecek olursan fıtrat üzere ölmüş olursun. Şayet sabaha erersen hayır bulursun". (Tirmizi`nin bir rivayetinde şöyle denmiştir: "Resulullah (sav), uyumak isteyince sağ yanı üzerine dayanır ve şöyle dua ederdi: "Allahım! Kullarını topladığın -veya yeniden dirilttiğin- gün, beni azabından koru")
HadisNo : 1823

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi : Aişe
Hadis : Hz. Peygamber (sav) geceleyin uyanınca şu duayı okurdu: "Allahım! Seni hamdinle tenzih ederim. Senden başka ilah yoktur. Günahım için affını dilerim, rahmetini taleb ederim. Allahım ilmimi artır, bana hidayet verdikten sonra kalbimi saptırma. Katından bana rahmet lutfet. Sen lutfedenlerin en cömerdisin".
HadisNo : 1824

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi : Ali
Hadis : Resulullah (sav) yatacağı sırada şu duayı okurdu: "Allahım, kerim olan Zat`ın adına, eksiği olmayan kelimelerin adına, alınlarından tutmuş olduğun hayvanların şerrinden sana sığınırım. Allahım sen borcu giderir günahı aldırırsın. Allahım senin ordun mağlub edilemez, va`dine muhalefet edilemez. Servet sahibine serveti fayda etmez, servet sendendir. Allahım seni hamdinle tesbih ederim".
HadisNo : 1825

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi : Büreyde
Hadis : Bir gün, Hailid İbnu Velid el-Mahzumi (ra): "Ey Allah`ın Resulü, bu gece hiç uyuyamadım" diye Hz. Peygamber (sav)`e yakındı. Resulullah (sav) ona şu tavsiyede bulundu: "Yatağına girdinmi şu duayı oku: "Ey yedi kat semanın ve onların gölgelediklerinin Rabbi, ey arzların ve onların taşıdıklarının Rabbi, ey Şeytanların ve onların azdırdıklarının Rabbi! Bütün bu mahlukatının şerrine karşı, bana himayekar ol! Ol ki hiç birisi, üzerime ani çullanmasın, saldırmasın. Senin koruduğun aziz olur. Senin övgün yücedir, senden başka ilah da yoktur, ilah olarak sadece sen varsın"
HadisNo : 1826

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Uyuma Ve Uyanma Duaları
Ravi :
Hadis : İmam Malik`den rivayete göre, ona şu haber ulaşmıştır: Halid İbnu`l-Velid (ra), Hz. Peygamber (sav)`e: "Ben uykuda iken korkutuluyorum. (Ne yapmamı tavsiye buyurursunuz?)" diye sordu. Ona şu tavsiyede bulundu: "Allah`ın eksiksiz, tam olan kelimeleri ile O`nun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve (beni kötülüğe atan) beraberliklerinden Allah`a sığınırım! de!"
HadisNo : 1827


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber