Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· İmâm
· Yeda'u'l-Hadîse
· De-Se-Nâ
· Hafîtyu'l-İrsâl
· Tazbîb
· Tusâ'iyyât
· Ve Zekera'l-Hadîse
· Yervîhi
· Derecâtu's-Sahîh
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî
· Enne Fulânen Kale
· Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi

Son Okunanlar
· Fîhi Halfun
· Teferrud
· Tedlîs
· Tekaddum-u Semâ’
· Kesîru'l-Rıhle
· Keza
· Ref
· Rikak
· Garîbu'l-Hadîs
· Mevsûl
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » HUDUD BÖLÜMÜ » Haddü`l Hamr

Haddü`l Hamr

Haddü`l Hamr konusunda 1 sayfada 10 kayitli hadis var

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : Enes
Hadis : Resullullah (sav), hamr için, hurma dalları ve nalınlarla hadd vurdu. Hz. Ebu Bekir (ra) kırk darbeyle hadd vurdu
HadisNo : 1639

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : Sevr İbnu Zeyd el-Dili
Hadis : Hz. Ömer (ra), hamr için uygulanması gereken haddin miktarı hususunda (Ashabla) istişarede bulundu. Hz. Ali (ra): "Seksen sopa vurulmasını uygun görüyorum" dedi. "Çünkü kişi, içince sarhoş olur, sarhoş olunca hezeyana düşer (saçmalar), hezeyana düştü mü iftira atar. (İftiranın cezası ise 80 sopadır)." Böylece Hz. Ömer (ra) içki içenler için haddi 80 sopa takdir etti.
HadisNo : 1640

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : Abdurrahman İbnu Ezher
Hadis : Huneyn`de iken Hz. Peygamber (sav)`e şarap içen bir adam getirildi. Resulullah (sav) (tahkiren) yüzüne toprak saçtı. Sonra Ashab`a emretti, ayakkabılarıyla ve ellerinde bulunan (deynek, çubuk vs) başka şeylerle adama "Yeter, çekin ellerinizi deyinceye kadar vurdular. Resulullah (sav)`ın vefatından sonra Hz. Ebu Bekir (ra) de içki içenlere kırk darbe vurdurdu. Arkadan Hz. Ömer (ra) de halifeliğinin başlangıcında kırk sopa vurdurmaya devam etti. Ancak, hilafetinin sonunda (insanlar azıp fısk artınca) seksen sopa vurdurdu. Hz. Osman (ra) ise iki kere hadd uyguladı: Birini kırk, diğerini seksen yaptı. Hz. Osman`dan sonra Hz. Muaviye (ra) haddi seksende sabit kıldı.
HadisNo : 1641

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : Ali
Hadis : İçki haddi için, Resulullah (sav) kırk, Hz. Ebu Bekir kırk, Hz. Ömer (ra) seksen sopa vurdular. Hepsi de sünnettir. (Bu bana daha hoş geliyor).
HadisNo : 1642

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim (ısrarla) içki içerse dördüncü sefere kadar kamçılayın, sonra (devam ederse) öldürün." (Ebu Davud`un, Kabisa İbnu Züeyb (ra)`den yaptığı bir rivayette şöyle denmiştir: "Resulullah (sav)`a şarap içmiş bir adam getirildi. Hemen celde yapıldı, sonra tekrar getirildi, yine celde yapıldı, sonra tekrar getirildi, yine celde yapıldı, sonra tekrar getirildi yine celde yapıldı ve öldürme kaldırıldı. Artık, ölüm cezası bir ruhsat olarak kaldırılmıştı.")
HadisNo : 1643

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) hamr hususunda kesin bir hadd takdir etmedi. Bir adam içmiş, sarhoş olmuştu. Caddede yalpa yaparken kendisine rastladı. Adamı hemen tutup Resulullah (sav)`a getirmek için harekete geçtiler. Adam, Abbas (ra)`nın evinin hizasına gelince boşanıp kaçtı ve Abbas`ın evine girerek ona iltica etti. Durum Resulullah (sav)`a anlatılmıştı. Güldü ve: "Yani o bunları (kaçma, girme ve iltica) yaptı mı?" dedi. Hakkında herhangi bir emir vermedi.
HadisNo : 1644

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : Umeyr İbnu Said en-Nehai
Hadis : Hz. Ali (ra)`yi dinledim, şunu söylemişti: "Ben hadd vurduğum kimselerden biri ölecek olsa, içimde üzüntü duymam, ancak içki sebebiyle hadd vurduğum ölürse onun üzüntüsünü hissederim. Çünkü o ölecek olsa (yakınlarına) diyet öderim. Zira Hz. Peygamber (sav) içkinin haddi ile ilgili (kesin bir miktarı) sünnet kılmadı, içki haddiyle ilgili miktarı biz takdir ettik."
HadisNo : 1645

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : İbnu Şihab
Hadis : Raviye "Köle içki içecek olursa ona tatbik edilecek haddin miktarı nedir?" diye sorulmuştu, şöyle cevap verdi: "Bana ulaştığına göre, ona, hüre verilen cezanın yarısını uygulamak gerekir. Hz. Ömer, Hz. Osman ve İbnu Ömer (ra) içkide, kölelerine, hürlere tatbik ettikleri haddin yarısını tatbik ederlerdi."
HadisNo : 1646

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : Said İbnu`l Müseyyeb
Hadis : Hz. Ömer (ra), içki sebebiyle Rebia İbnu Ümeyye`yi Hayber`e sürdü. Oradan kaçıp Herakliyus`a giderek Hıristiyanlığa geçti. Hz. Ömer (ra) bu hadise üzerine: "Bundan böyle hiçbir Müslümanı sürmeyeceğim" dedi.
HadisNo : 1647

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : Haddü`l Hamr
Ravi : Ömer
Hadis : Lakabı Hımar olan bir adam vardı. Bu zat zaman zaman Resulullah (sav)`ı güldürürdü. Hz. Peygamber bu adamı, içki sebebiyle dövdürmüştü. Bir gün yine içki suçuyla getirildi. Resulullah emretti, celde uygulandı. Cemaatten birisi: "Allah`ım şu adama lanet et! Kaç sefer içki sebebiyle getirildi, bir türlü ıslah olmuyor" diye beddua etti. Resulullah ş (sav): "Ona lanet etmeyin. Allah`a yeminle söylüyorum, bu adam hakkında bildiğim bir şey varsa o da Allah ve Resulü`nü (samimiyetle) sevmiş olmasıdır" buyurdu. (Ebu Davud`da, Ebu Hüreyre (ra)`den kaydedilen bir rivayette: "Böyle söylemeyin, fakat şöyle deyin: "Ey Allahım, ona rahmet et, onun taksiratını affet!" buyurmuştur.)
HadisNo : 1648


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber