Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Ev Karîben Minhu
· Fîhi Ednâ Mekal
· Kezzâbun Yekzibu
· Lem Yesbut
· Leyse Bi-Sika
· Merdûd Şaz
· Mukâtebe
· Muttefekun Alâ Terkihî
· Rivayet Bi'l-Lafz
· Sahibu'r-Resul
· Sikatun-Mutkinun
· Sirkatu'l-Hadîs

Son Okunanlar
· Alâmetu'd-Darb
· Uhdira
· Sevk
· Ecâze Lî
· Medhûl
· Muvâfakati Mukayyede
· Enkeru Mâ Ravâhu Fulân Keza
· Hasen-Sahih
· Merâtibu't-Ta'dîl
· Rumuz
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » HİCRETLER BÖLÜMÜ

HİCRETLER BÖLÜMÜ


HİCRETLER BÖLÜMÜ faslinda 1 sayfada 5 kayitli hadis var

 
Fasil : HİCRETLER BÖLÜMÜ
Konu : Hicret Hakkında
Ravi : Bera İbnu`l-Azib
Hadis : Hz. Ebu Bekr (ra), evinde babama uğradı. Ondan bir semer satın aldı. (Babam) Azib`e: "Benimle oğlunu gönder, onu evime kadar götürüversin!" dedi. Babam bana: Haydi onu götürüver!" dedi. Ben de götürüverdim. Babam onunla beraber çıktı, bedelini alacaktı. Babam, Ebu Bekr`e: "Ey Ebu Bekr! Resulullah (sa)`la (hicret ettiğin) gece ne yaptınız?" diye sordu. "Evet o gece yürüdük. Ertesi günü de öğle vaktine kadar yürüdük. Yolumuz tenha idi, hiç kimseye rastlamadık. Önümüze uzun bir kaya çıktı. Kayanın henüz güneşin değmediği bir gölgesi vardı. Yanına konakladık. Ben kayanın yanına geldim. Resulullah (sa)`ın, duldasından uyuması için elimle bir yeri düzledim. Sonra ortaya bir post yayıp: "Ey Allah`ın Resulü! (Siz biraz istirahat buyurup şurada) uyuyun, ben etrafmızı gözetlerim!" dedim. Derken yatıp uyudu, ben de çıkıp etrafını gözetlemeye başladım. Kayaya doğru sürüsüyle gelmekte olan bir çobanla karşılaştım. O da bizim gibi gölgeye sığınmak istiyordu. "Sen kimlerdensin ey delikanlı?" diye sordum. Medine veya Mekke` den bir adama aitti. Ben tekrar: "Koyununda süt var mı?" dedim. "Evet!" dedi. "Sağar mısın?" dedim. "Tabii" dedi ve sağmak üzere bir koyun yakaladı. "Memede kıl, toz-toprak çer-çöp olabilir, bunları bir çırp!" dedim. Dediğimi yaptı, beraberindeki bir kaba bir miktar süt sağdı. Benim de yanımda Resulullah (sa) için taşıdığım bir kap vardı. İçmede, abdestte onu kullanırdı. (Sütü kendi kabıma aktararak) aleyhis­salatu vesselamın yanına geldim. Uyuyordu. Uyandırmak istemedim. Uyanıncaya kadar yanında durdum. Süte biraz su kattım, dibi serinledi. "Ey Allah`ın Resulü, buyurun için!" dedim. O içti ben de memnun ol­dum. Sonra: "Yola koyulma vakti gelmedi mi?" dedi. "Evet!" dedim. Güneşin zevalinden sonra hareket ettik. Peşimize Süraka İbnu Malik İbni Cu`şem düştü. Biz sert bir arazide yürüyorduk. "Ey Allah`ın Resulü, bize yaklaştı!" dedim. "Üzülme! Allah bizimledir!" buyurdu. Aleyhissalatu vesselam, Süraka`ya beddua etti. Derhal atının ön ayağı karnına kadar yere saplandı. Süraka: "Anladım ki, siz bana ilendiniz. Ne olur benim için dua edin. Allah için ben de takipçileri sizden geri çevireceğim!" dedi. Aleyhissalatu ves­selam dua ediverdi, adam kurtuldu ve geri döndü. Yol boyu her kime rastladı ise: "Ben size bedel burada gereken (aramayı) yaptım (kimse yok)!" dedi. Böylece her kime rastladı ise geri çevirdi. Hülasa, bize verdiği sözü tuttu."
HadisNo : 5775

 
Fasil : HİCRETLER BÖLÜMÜ
Konu : Hicret Hakkında
Ravi : Ebu Bekr
Hadis : Biz mağarada iken müşriklerin ayaklarını görüyordum. Onlar bu sırada başlarımızın üstünde idiler. "Ey Allah`ın Resulü" dedim, "onlar ayaklarının aşağısına bir bakacak olsa bizi mutlaka görürler!" dedim. Bunun üzerine: "Ey Ebu Bekr!" buyurdular, "üçüncüleri Allah olan iki kişi hakkında ne zannediyorsun?"
HadisNo : 5776

 
Fasil : HİCRETLER BÖLÜMÜ
Konu : Hicret Hakkında
Ravi : Abdullah İbnu Sa`di
Hadis : Resulullah (sa)`ın yanına bir heyet olarak geldik. Ben: "Ey Allah`ın Resulü! Muhakkak ki ben, arkamda, artık hicretin sona erdiğini zanneden bir kavim bıraktım" dedim. Aleyhissalatu vesselam: "Küffarla kıtal edildiği müddetçe, hicret sona ermeyecektir!" buyurdu.
HadisNo : 5777

 
Fasil : HİCRETLER BÖLÜMÜ
Konu : Hicret Hakkında
Ravi : Ya`la İbnu Ümeyye
Hadis : Fetih günü babam Ümeyye`yi getirip: "Ey Allah`ın Resulü! Babamla hicret şartı üzere bey`at yap!" dedim. Ama O: "Onunla cihad etme şartı üzerine bey`at yaparım, artık hicret sona ermiştir" cevabını verdi.
HadisNo : 5778

 
Fasil : HİCRETLER BÖLÜMÜ
Konu : Hicret Hakkında
Ravi : Sehl İbnu Sa`d
Hadis : (Sahabiler İslami takvimin başlangıcını tesbit ederken) ne Resulullah (sa)`ın bi`set zamanına ne de vefat zamanına itibar etmediler. Fa­kat Medine`ye gelişine itibar ettiler.
HadisNo : 5779


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber