Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Buldâniyye
· Garîbi'l-Meşhûr
· Leyse Bi-Sahîh
· Te'nîn
· Enne Fulânen Kale
· Galat
· Haddesenâ İcazeten
· Merdûd Âhad
· Telfîku'l-Hadîs
· Uhdira

Son Okunanlar
· Tedlîsu's-Şuyûh
· Raffâ
· İrvi Hazâ Annî
· Esmâ'u'l-Muhaddisîn
· Yenmîhi
· Şehâdet
· Haddesenâ
· Tahsîn
· Sikatun-Huccetun
· Kibâr-ı Tâbi'în
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ

PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ


PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ faslinda 9 sayfada 84 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9    ileri »

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Çocukları
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Kureyşliler, birbirlerine küfrün ve sapıklığın devamını tavsiye ettiler ve aralarında; "Bizim üzerinde olduğumuz şey var ya, bu, o köksüz sürgün (mesabesinde olan Muhammed)in üzerinde olduğu şeyden daha doğrudur!" dediler. Bunun üzerine, Allah Teala hazretleri Kevser suresini inzal buyurdu: "Şüphesiz ki biz sana kevseri verdik. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Asıl arkası kesik (nesilsiz) olan, sana düşmanlık edenin ta kendisidir" (Kevser 1-3). Bundan sonra Resulullah (sav)`ın beş erkek çocuğu oldu. Dördü Hz. Hatice (ra)`den: Abdullah: Bu en büyükleri idi; Tahir -bunun Abdullah olduğu ve bunların üç tane oldukları da söylenmiştir-; Tayyib, Kasım ve Mariye`den olan İbrahim. Resulullah (sav)`ın dört tane de kızı vardı: Bunlardan Zeyneb, Ebu`l-As İbnu`r-Rebi`in nikahı altında idi. Rukiyye ve Ümmü Gülsüm: Bu ikisi, Ebu Leheb`in oğulları olan Utbe ve Uteybe`nin nikahı altında idiler. "Ebu Leheb`in iki eli kurusun ve kurudu da..." (Tebbet 1-5) vahy-i şerifi nazil olduğu zaman, Ebu Leheb oğullarına onları boşamalarını emretti. Bunun üzerine Hz. Osman önce Rukiyye ile evlendi. Rukiyye onunla birlikte Habeşistan`a hicret etti. Orada Hz. Osman`ın Abdullah adında bir oğlu dünyaya geldi. Hz. Osman ona izafeten (Ebu Abdillah diye) künye almıştı. Sonra Rukiyye (ra) vefat etti. Ondan sonra Hz. Osman Ümmü Gülsüm (ra) ile evlendi. Hz. Fatıma (ra): Bu Hz. Ali (ra)`nin nikahı altında idi. Hz, Ali`nin Fatma`dan Hasan, Hüseyin ve Muhsin adlarında üç erkek çocuğu ile Zeyneb ve Ümmü Gülsüm adlarında iki kız çocuğu dünyaya geldi. Bunlardan Zeyneb, Abdullah İbnu Ca`fer (ra)`in nikahı altında idi. Hz. Ali, Ümmü Gülsüm`ü de Hz. Ömer`e nikahlamıştır. Radıyallahu anhüm ecmain." [Rezin tahric etmiştir.]
HadisNo : 5535

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Çocukları
Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav), oğlu İbrahim öldüğü zaman buyurdular ki: "O daha memede iken öldü. Onun cennette iki sütannesi var. Bunlar onun sütunu (iki yıla) tamamlayacaklar. Çünkü o benim oğlumdur."
HadisNo : 5536

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Sıfatları Ve Ahlakları
Ravi : Ali
Hadis : Ali`nin evladlarından Muhammed`in oğlu İbrahim anlatıyor: "Hz. Ali (ra) Resulullah (sav)`ı vasfettiğı zaman şöyle derdi: "Resulu-i Ekrem (sav) efendimiz çok uzun boylu olmadığı gibi, (azaları) birbirine girmiş kısa boylu da değildi, orta boylu bir insandı. Saçları kıvırcık değildi, düz de değildi, dalgalıydı. Şişman değildi, yuvarlak yüzlü de değildi, yanakları uzuncaydı. Rengi kırmızıya çalan, beyazdı. Gözleri siyah ve kirpikleri uzundu, goğsünde göbeğine kadar inen kıldan bir hat vardı. El ve ayaklarının parmakları kalıncaydı. Eklem yerleri ve iki küreğin birleşme yeri olan omurga iri idi. Bir tarafa dönünce (sadece başını çevirmez) bütün vücudunu çevirirdi. Yürüyünce, yamaçtan iniyormuşcasına öne meylederek yürürdü. İki omuzu arasında peygamberlik mührü vardı. O, peygamberlerin mührü (sonuncusu) idi. İnsanlann en iyi kalplisi, en şecaatlisi ve en doğru sözlüsü idi. O ahlakça herkesten yüce, muaşere yönüyle de en geçimlisi idi. Onu aniden gören ondan heybet duyardı; bilerek beraber olan, kalpten severdi. Onu vasfeden şöyle derdi: "Ben ne O`ndan önce, ne de O`ndan sonra O`nun gibisini görmedim." Resul-i Ekrem çabuk konuşmazdı; her işitenin anlayacağı şekilde teker teker konuşurdu."
HadisNo : 5537

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Sıfatları Ve Ahlakları
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Ehl-i Kitap saçlarını düz salınmaya bırakırlar, müşrikler de ayırırlardı. Resulullah (sav) ise (vahiy yoluyla) emredilmediği hususlarda Ehl-i Kitab`a uygun hareket etmekten hoşlanırdı. Bu sebeple saçını alnından serbest bıraktı. Bilahare (bütün müşrikler Müslüman olduktan sonra) saçlarını (alnından) ayırdı.
HadisNo : 5538

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Sıfatları Ve Ahlakları
Ravi : Enes
Hadis : Anlattığına göre, "Resulullah (sav)`a saçındaki aklardan sorulunca (Enes) şöyle cevap vermiştir: "Allah O`nu, beyazla çirkinleştirmemiştir." Bir rivayette de şöyle demiştir: "O, kişinin başında ve sakalında bulunan beyazları yolmasını mekruh addederdi. Ve [Enes (ra)]: "Resulullah (sav) saçlarını boyamadı. Beyaz kıl (onda nadirdi ve sadece) alt dudağında, şakaklarında ve başında bir nebzecik vardı" derdi.
HadisNo : 5539

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Sıfatları Ve Ahlakları
Ravi : Ebu Cuhayfe
Hadis : Resulullah (sav)`ı gördüm, sadece alt dudağında yani anfetesinde beyaz gördüm.
HadisNo : 5540

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Sıfatları Ve Ahlakları
Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav)`ı, berber onu tıraş ederken gördüm. Ashabı etrafını çevirmişti. Aleyhissalatu vesselam`ın tek kılının yere düşmesini istemiyorlar, birinin eline düşsün istiyorlardı.
HadisNo : 5541

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Peygamberlik Mührü Ve Muteferrik Hadisler
Ravi : Abdullah İbnu Sercis
Hadis : Resulullah (sav) ile birlikte ekmek ve et yedim ve: "Ey Allah`ın Resulü! Allah seni mağfiret buyursun!" dedim. Bana: "Seni de!" diye karşılıkta bulundu. Ravi der ki: "(İbnu Sercis`e): "Resulullah sana istiğfarda mı bulundu?" diye soruldu. O: "Evet, "Seni de!" de dedi" diye cevap verdi ve sonra şu ayeti okudu. (Mealen): "Kendi günahın için de, mü`min erkek ve mü`min kadınlar için de Allah`tan af diIe..." (Muhammed 19). İbnu Sercis devamla dedi ki: "Sonra etrafında döndüm, iki omuzu arasında peygamberlik mührünü gördüm. Sol kürek kemiğinin geniş tarafında idi, yumruk gibi ve üzerinde siğiller emsali benler vardı."
HadisNo : 5542

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Peygamberlik Mührü Ve Muteferrik Hadisler
Ravi : Cabir İbnu Semüre
Hadis : Resulullah (sav)`ın peygamberlik mührü, iki omuzu arasında idi. Tıpkı bir güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızı bir yumru (gudde = bez) idi.
HadisNo : 5543

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Peygamberlik Mührü Ve Muteferrik Hadisler
Ravi : Ebu Hureyre
Hadis : Ben Resulullah (sav)`dan daha güzelini hiç görmedim. Sanki güneş mübarek yüzlerinde yürüyor gibiydi. Yürürken Resulullah (sav)`dan daha hızlı yürüyen kimse de görmedim. Sanki yer O`nun ayağı altında duruluyor gibiydi. Biz O`nunla beraber yürürken kendimizi zorlardık. O ise, aldırmazdı.
HadisNo : 5544

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber