Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

UĞURSUZLUK VE FAL BÖLÜMÜ

Kütüb-ü Sitte eserindeki UĞURSUZLUK VE FAL BÖLÜMÜ fasılı ile ilgili konular ve hadisler

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) (halkın uğursuzluk çıkardığı) hiç bir şeyden uğursuzluk çıkarmazdı. Bir memur göndereceği zaman ismini sorardı, hoşuna giderse sevinirdi ve hatta bunun neşesi yüzünde görülürdü. İsimden hoşlanmazsa bu da yüzünden belli olurdu. Bir köye girecek olsa onun da ismini sorardı, hoşuna giderse sevinirdi, hoşlanmazsa, bu yüzünden okunurdu.
Sıra :
4089
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) hoşuna giden bir kelime işitince: ("Amin!"; "Dediğin çıksın!"; "Allah muradını versin!" ma`nasında olmak üzere): "Senin uğurunu kendi ağzından işittik!" buyururlardı.
Sıra :
4090
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), bir ihtiyacı görmek üzere (yola) çıktığı zaman ya raşid (uğurlar olsun) ya necih (hayırlı muvaffakiyetler) temennilerini işitmekten hoşlanırdı.
Sıra :
4091
 
Hadis :
Resulullah (sav)`ın yanında uğursuzluktan bahsedilmişti. Buyurdular ki: "Bunun en iyisi fe`l (uğur çıkarma)dır. (Uğursuzluk inancı) bir müslümanı yolundan alıkoymasın. Biriniz hoşlanmadığı bir şey görecek olursa şu duayı okusun: "Allahümme la ye`ti bi`l-hasenatı illa ente ,ve la yedfe`u`s-Seyyiati illa ente vela havle ve la kuvvete illa bike. (Allahım! Hayrı ancak sen verebilirsin, kötülüğü de ancak sen defedebilirsin. (İbadet, çalışma, korunma vs. için muhtaç olduğumuz) güç ve kuvvet de ancak sendendir.)
Sıra :
4092
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Uğursuzluk çıkarmak şirktir, uğursuzluk çıkarmak şirktir, uğursuzluk çıkarmak şirktir. (İktiyarsız kalbine uğursuzluk vehmi gelip içinde bazı şeylere karşı neferet duyan) hariç bizden kimsede bu yoktur. Lakin Allah onu tevekkülle giderir."
Sıra :
4093
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ne sirayet (bulaşma), ne de uğursuzluk vardır. Benim fe`l hoşuma gider." Yanındakiler sordu: "Fe`l nedir?" "Güzel bir sözdür!" buyurdu." [Buhari`nin rivayetinde şu ziyade mevcuttur: "Resulullah (sav): "Benim," dedi, "fe`l-i salih, güzel bir kelime hoşuma gider."]
Sıra :
4094
 
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir şeyde (uğursuzluk) olsaydı, bu atta, kadında, meskende olurdu."
Sıra :
4095
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ne sirayet, ne safer, ne de gül vardır."
Sıra :
4096
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ne sirayet, ne safer ne de hame vardır!" Bunu işiten bir bedevi atılıp: "Ey Allah`ın Resulü! Öyle de, kumda geyik gibi olan develer, uyuzlu bir deve aralarına girince hepsine uyuz bulaşması nasıl oluyor?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam şu cevabı verdi: "Peki, birinciye kim sirayet ettirdi?"
Sıra :
4097
 
Hadis :
Katan İbnu Kubeysa babası (ra)`ndan naklen anlatıyor: "Resulullah (sav) şöyle söylediğini işittim: "İyafe, tıyere, tark sihirdendir."
Sıra :
4098