Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Lem Yesıhh
· Cehâletu'l-Vasf
· Fihris
· İnteha'l-Lahak
· İttefekâ Aleyh
· Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu
· Mahrecuhu Ma'rûf
· Mudevvenât
· Mu’en’en
· Murselu's-Sahâbî
· Es-Sunnetu't-Takririyye
· Şartu Müslim

Son Okunanlar
· Nuzûl
· Garîbul-Metn
· Fîhi Mekalun
· Esmâ'u'l-Muhaddisîn
· Cerh
· Ruvînâ
· Muştebih Maklûb
· Muhtelifu'l-Hadîs
· Mechûlu'l-Adâle
· İstişhadTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Nuzûl

Sözlükte inmek, yukarıdan aşağı düşmek, yağmur yağmak manasındaki “nezele” kök fiilinin mastarıdır. Hadis Usulünde uluvvun zıddı olarak isnadın normalin üzerindeki sayıda ravi ihtiva etmesine denir. Bir diğer ifadeyle hadisi rivayet eden en son ravi ile mutlak olarak Hz. Peygamber (s.a.s) veya tanınmış bir hadis âlimi arasındaki ravi sayısının fazla oluşudur.

Misal vermek gerekirse nazil maddesinde de söz konusu edildiği gibi, Buharı ile Hz. Peygamber (s.a.s) arasında en âlî is-nadda üç ravi vardır. Buhârî'nin, kendisiyle Allah Resulü arasında üç ravi olmasından ibaret yakınlığa uluvv tabir edilmiştir. Bunun yanisıra aynı âlimin Hz. Peygamberle arasında dokuz ravi olan isnadlari da vardır. İkinci isnadın fazla ravi ihtiva etmesi keyfiyetine nuzül adı verilmiştir.

Uluvvun beş derecesi olduğu gibi karşılığı olan nüzulün de beş derecesi vardır. Her-birinin ne şekilde meydana geldiği karşılığı olan uluvvun mertebelerinden belli olur.

Nazil maddesinde de söz konusu edildiği gibi, muhaddisler genelde isnadda uluvv bulunmasını tercih etmişlerdir. Ancak bazı muhaddisler geçerli bazı sebepler ileri sürerek nüzulü yeğlemişlerdir. (Bk Nâzil).


12.02.2009 tarihinden beri 50328 defa okundu. Son takip: 28.09.2021 - 02:57


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Gayru Sâbit · Mahfuz · Ed'afu'l-Esânîd · Ma'lûl · el-Kutubu'l-Erba'a · Haddesenâ Fulân Bi-Kırâ'atı Aleyhi · Gayru Sika · Kassâs · Sarık · Fîhi Lînun · İleyhi’l-Munteha Fi't-Tesebbut · Asar · Sikatun-Hâfizun · Efrâd · Rıhle · Etbâ'u't-Tâbi'în · Süneni Erba'a · Kale Fulân · İhrâc · İlâhî Hadis · Gayru Sika Ve La Me’mûn · Âdâbu'ş-Şeyh · Eceztu Külle Ahadin · İcâzetu’l-Mucâz · Lem Ekıf Lehu Alâ Asl · İcâze Li'l-Mechûl · Mesrûk · Ecvedu'l-Esânîd · Ahbâr · Ta'dîl Gayru Sarîh · Lâ Be’se Bihî · Hazâ Min Hadîsî Fervihî Annî · Sahîfe · Belâğ · Mucevved · Munker · Tarîk · Lâ Ahade Esbetu Minhu · Fevâ'id · İsrailiyyât · İrvi Hazâ Annî · Adlun Hâfizun · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh · Tarahû Hadîsehû · Tusâ'iyyât · İlmu Dirâyeti'l-Hadîs · Yuktebu Hadîsuhu · Eczâ-Yı Hadîsiye · Tahdis Ücreti · Vasl
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Dârimî · Hadis İlmi · Mucâz Leh · Cadde · Fıkhu'r-Râvî · Lâ Yutâbâ' Alâ Hadîsihî · Elkâbu'l-Muhaddısîn · Tevâtür-ü Manevî · Eda Sığaları · İrsâl-i Zahir · Mahrecuhu Ma'rûf · Yebluğu Bihi · Musâ Leh · Etbâ'u't-Tâbi'în · Gayruhû Evsak Minhu · Hasenu'l-Hadîs · Rubâ'iyyât · Lakab · Teferrede Bihî Fulân An Fulân · Ashâbu'l-Aşerât · Fısk Bi'l-Ma'siye · Zabt-ı Sadr · Nâvelenî · Sahibu'l-Hadîs · Ashâbu'l-Mi'în · Vecedtu Bi-Hatti Fulân · Ashâbu'l-Bıd'a · Maklûbu'l-İsnâd · Şâz Bi-Merra · İ'lâmu'ş-Şeyh · Tasliye · Suffe Ehli · Eceztu Li'l-Muslimîn · Elfâz-ı Cerh Ve Ta'dîl · İleyhi’l-Munteha Fi't-Tesebbut · İlmu'l-Hadîs Dirâyeten · Ravâ Ba'duhum

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber