Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Kalîlu'l-Hadîs
· Şartu’l-Buhârî
· Mâ Alâ Şarti Muslim
· Mesânîd
· Min Belâyâhu
· Şâfehenî
· Ve Âharu
· Ya'nî
· Belağahû
· Cevvedehû Fulan
· Da'îfu’l-Hadis
· Evlâdu's-Sahâbe

Son Okunanlar
· Mukaribu'l-Hadîs
· Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a
· Elfâzu't-Ta'dil
· Ve'l-Lafzu Lehu
· Muselsel
· Ka-Senî
· Tedvînu'l-Hadîs
· Es-Sahîfetu's-Sâdıka
· Âdâbu'ş-Şeyh
· BedelTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Mukaribu'l-Hadîs

Mukarib, yaklaşmak manasına “karube” fiilinin mufâa'le babından ism-i faildir. İyi ile kötü arasına, orta anlamında kullanılır. Nitekim ucuz olan mala mukarib denir.

Aynı kelime yerinde bazı âlimler aynı kökten aynı babın İsm- i mefulü olan mukareb kelimesini kullanır ve mukarebu'1-hadîs derler.

İster mukaribu'l-hadîs şeklinde kullanılmış olsun, isterse mukarebu'l-hadîs densin her ikisi de aynı manaya gelen ta'dil lafızlarındandır. Ta'dilin altıncı mertebesinde yer alırlar. 832Bu mertebe ta'dilin en zayıfını gösterir ve cerh sınırına yakındır. Hatta bu mertebede olan bazı lafızları cerhin birinci mertebesinde sayanlar vardır.

Bazı cerh ve ta'dil alimleri her iki lafzın yerine aynı manaya gelen ve ta'dilin aynı mertebesinde yer alan mutekaribu'l-hadîs lafzını kullanmışlardır.


13.02.2009 tarihinden beri 5384 defa okundu. Son takip: 12.04.2024 - 04:19


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Zabt-ı Sadr · Tahsîn · İcâzetu’l-Mucâz · Fıkhu'r-Râvî · Eceztuke (Cemî'a) Mâ Ucîze Lî Rîvâyetuh · Leyse Bi-Hucce · Hisân · Sad-Ha · Hadîs Usulü · Mukabele · De-Se-Nâ · Merâsîlu's-Sahâbe · Tashîf · Muhtalak · Garîbu'l-İsnâd · Lâ Yus'elu Anhu · Fer · Mechûlu'l-Hâl · Akva'l-Esânîd · Mutâba'at-ı Kasıra · Enne · Tusâ'iyyât · Sebtun-Sebtun · Edâ · İcaze Li’l-Mıtayyen Bıl-Mechûl · Ta'dil Lafızları · İhâle · Bedel-i Nazil · Vakf · Sahîhu’l-Hadîs · Esbâbu'l-Cerh · Sumânî · Ve Tekarebâ Fı'l-Manâ · Fiilî Sünnet · Kutub-i Mevdu’at · Cerh Ve Ta'dil İlmi · Sû'u’l-Hıfz · Mu'allel · Fısk Bi'l-Bid'a · Cemâ'a · Ricâluhu Sikât · Leyse Bi-Ba'îd Mine's-Savâb · Zâhibu'l-Hadîs · Se-Nâ · Da'îfun Cidden · Ahkâm Hadîsleri · Töhmet-i Kizb · Mahfuz · Umirnâ Bi-Kezâ · Sahîh Muttefak Aleyh
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Nuhinâ An Keza · Ekâbir Ve Esâğir · Etkan · Ve Bi'l-İsnad · Esahhu'l-Kutub · Sahîh-Garib-Hasen · Meratibu's-Sahîh · Garâbet · Esahhu Şey'in Fi'l-Bâb · Fî Hadîsihî Da'fun · Mahrec · Ye'ti Bi'l-Acâ'ib · Rîvâyetu'd-Darîr · Refe'ahû · Ruvîye An Fulân · İcâze Mukterine Bi'l-Munâvele · Rakş · Î'tidâd · Mülakat · Esma Ve Kunâ · Kalîlu'l-Hadîs · Şurûtu'l-Mutevâtir · Azîz · Mâ A'lemu’ Bihî Be'sen · Zarurî İlim · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Enbe'enâ · Ziyâdâtu's-Sikât · Rivayet Bi'l-Ma'na · Şâhid · Şartu Müslim · Sahih-Garib · Subâ'iyyât · Belağanâ · Lehû Menâkîr · Mudebbec · Me’mûn

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber