Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· De-Se-Nâ
· İmâm
· Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi
· Kırâ'a Ale'ş-Şeyh
· Sahih Li-Aynihî
· Tabâkutu's-Sahâbe
· İttefekâ Aleyh
· Tazbîb
· Vecedtu An Fulân
· Du'ife
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî
· Hadîsi İlâhî

Son Okunanlar
· Mukaribu'l-Hadîs
· Akrân
· Vehim
· Telfîku'r-Rivâyâ
· Kavlu Abâdile
· Cerh Mertebeleri
· Evvelu's-Sened
· Ashabu's-Sunen
· Talebul-İlm
· Enbe'enîTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Mukaribu'l-Hadîs

Mukarib, yaklaşmak manasına “karube” fiilinin mufâa'le babından ism-i faildir. İyi ile kötü arasına, orta anlamında kullanılır. Nitekim ucuz olan mala mukarib denir.

Aynı kelime yerinde bazı âlimler aynı kökten aynı babın İsm- i mefulü olan mukareb kelimesini kullanır ve mukarebu'1-hadîs derler.

İster mukaribu'l-hadîs şeklinde kullanılmış olsun, isterse mukarebu'l-hadîs densin her ikisi de aynı manaya gelen ta'dil lafızlarındandır. Ta'dilin altıncı mertebesinde yer alırlar. 832Bu mertebe ta'dilin en zayıfını gösterir ve cerh sınırına yakındır. Hatta bu mertebede olan bazı lafızları cerhin birinci mertebesinde sayanlar vardır.

Bazı cerh ve ta'dil alimleri her iki lafzın yerine aynı manaya gelen ve ta'dilin aynı mertebesinde yer alan mutekaribu'l-hadîs lafzını kullanmışlardır.


13.02.2009 tarihinden beri 4964 defa okundu. Son takip: 14.08.2022 - 05:03


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Atıf Tedlisi · Ale'l-Ahruf · Ma'kûs · Mu'dal · İcâze Âmme Mukayyede · İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen · Cehâletu'l-Ayn · Sahibu'l-Hadîs · Câ'e An Fulân Mevkûfen · Istılah · Talebul-İlm · Sahîh-Garib-Hasen · Leyse Bi-Zâke'l-Kavî · Sahîhun Înşa'allah · Sünen · Eserî · Mustahrecât · Leyyinun · Ahberanâ Fulân Bi'l-Kırâ'ati Aleyhi · Lem A'rifhu · Seketû Anhu · Nekâret · İkrâr · İn Sahha'l-Haber · Kutub-i Mevdu’at · Zabt · Ehlu'l-Hevâ · Lem Yesbut · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî · Nâsih · Merdûd Âhad · Mechûl · Alâ Yedey Adlin · Umirnâ Bi-Kezâ · Ta'lîkan · Mudric · Emâlî · Taktî'u'l-Hadîs · Nesh · İlmu'r-Rivâye · Lahak · Garîbi'l-Meşhûr · Rivayeten · Nâvelenî · Sebebu Vurûdi'l-Hadîs · Sîğatu'l-Cezm · Tasliye · Şekke Fulân · Mevlâ · Ceyyidu'l-Hadîs
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Mudrecu'l-İsnad · Muhmel · Leyse Bi-Umde · Ve'l-Lafzu Lehu · Ahberanî Fulân Kitâbeten · Haber-i Hâssa · Hâl-i Ruvât · Merfû' Mürsel · Şartu Müslim · Ke'ennehû Mushafun · Şakk · Rava'n-Nâs Anhu · Yurvâ · Elfâz-ı Câzime · Atraf · Da'afûhu · Sahibu'l-Bid'a · Fîhi Cehâle · Enne Fulânen Ahberahû · Fıkhu'r-Râvî · Li'd-Da'fi Ma Huve · İmâm · Tesviye Tedlisi · Sahîfe Câbir · Bid'atu'r-Râvî · Tebe'u't-Tâbi'în · Tahammulu'l-İlm · Teğayyur · Cerh-i Müfesser · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten · Ef'âlu'r-Resûl · İlm · İlmu'l-Hadîs Dirâyeten · Alâmetu'd-Darb · Neseb · Vasalehu · Sohbet

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber