Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Rudde Hadîsuhû
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· Yeda'u'l-Hadîse
· Ashabu's-Sunen
· Da'îfun Cidden
· Esbâbu'l-Cerh
· Fihris
· İlle Gâmıda
· İmâm
· Mubtedi'a
· Mutarrah
· Sebebu Vurûdi'l-Hadîs

Son Okunanlar
· Mucâz
· Sevvâ
· Hadara
· Lâ A'rifu Lehu Nazîrun Fid-Dünyâ
· İhtilâfu'l-Hadis
· Ta'lîk Gayr-i Meczûm
· İttefekâ Aleyhi'ş-Şeyhân
· Cami
· Mahalluhu's-Sıdk
· Yuktebu HadîsuhuTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Mucâz

Sözlükte icazete konu olan manasına “ecâze” fiilinden ismi mef’uldür. Hadis rivayet metodlarından icazetle ilgili bir tabirdir. İcazet yoluyla rivayet edilen hadisleri ifade eder.

İcazet başlığı altında geniş bilgi verildiği gibi şeyh denilen muhaddis, rivayet hakkına sahip olduğu hadislerin rivayeti için talib denilen raviye çeşitli şekillerde icazet verir. Mucâz, rivayeti için talibe icazet verilen hadislerdir. Gayet tabii olarak icazete konu olan hadisler yazılı bir kitap halinde iseler o zaman kitaba da mucâz denir.

Mucâzın çoğulu olan mucâzât bazen şeyhin, kendi şeyhinden icazetle rivayet ettiği hadisler için de kullanılabilir. Söz gelişi şeyh hadislerinin yazılı olduğu kitabın rivayeti için talibe icazet verirken eceztuke mucâzâtî dediğinde kendisi şeyhinden icazetle almış olduğu hadislerin rivayetine icazet verdiğini belirtmiş olur. (Bk. Eceztuke mucâzâtî).


13.02.2009 tarihinden beri 6090 defa okundu. Son takip: 03.05.2021 - 08:00


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Muttefekun Aleyh · Bid'at · Sulâsiyyât · Remiz · Ravâ Ba'duhum · Nese'î · İcâze Mu'allaka · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât · Lâ Asle Lehu · Rabbani Hadis · Tekaddum-u Sem⒠· Sîğatu't-Temrîz · Akrân · İksar-ı Hadis · Leyse Bi-Kaviyy · Ahberanâ Fulân Bi'l-Kırâ'ati Aleyhi · Tabâkutu's-Sahâbe · Sâhibu'l-Kitâb · Garîbun Metnen Ve İsnâden · Azbat · Istılâhât-ı Hadîsiye · Sadûkun · Da'îfun · Kibâr-ı Tâbi'în · Kara'tu Bi-Kitâbi Fulân · Tabaka · İ'lâl · Esma Ve Kunâ · Sad-Ha · Ehlu'l-Hevâ · Mine's-Sunne Kezâ · Muşeddid · Ricâluhu Sikât · Fîhi Halfun · Belağanâ Ani'n-Nebî · Munâvele Makrûne Bi'l-İcâze · Ta'dîl Gayru Sarîh · Merfû · Haddesenî Gayru Vâhid Min Ashâbinâ · Tedlîsu'l-Kat’ · Haddesenî Ba'du Ashâbinâ · Kunâ Mufrede · Menferede Bihî Müslim · Evha'l-Esânîd · Muda'af · Fuhşu'l-Ğalat · Âfetuhû Fulân · Haddesenâ Fulân Bi-Kırâ'atı Aleyhi · Sâkıt
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Ashabu's-Sunen · Râfi · Ma'kûs · Haber-i Aziz · İrsâl-i Zahir · Menşe' · Sevk · Leyse Bi-Zalik · Mâ Akrabe Hadîsehu · Hafîtyu'l-İrsâl · İkrâr · Âfetuhû Keza · Ahbârî · Ahberanâ Fulan Bi-Teblîği Fulân · Ahberanâ İcâzeten · Ahberanî Fulân Kitâbeten · Ahberanî Racul · Ahruf · Akva'l-Esânîd · Alâmetu'd-Darb · Ashâb-ı Kiram · Ashâbu's-Suffe · Hasenu'l-Hadîs · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Galat · İttihâmu'r-Râvî Bil-Kizb · Hasen Li-Aynihî · Eceztuke (Cemî'a) Mâ Ucîze Lî Rîvâyetuh · Aşere-i Mübeşşere Ashabı · Ashâbu'l-Bıd'a · Ashâbu'l-Mı'eteyn · Atıf Tedlisi · Bedel-i Nazil · Câ'e An Fulân Mevkûfen · Câmiu't-Tirmizî · Cemâ'at · Eceztu Külle Ahadin

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber