Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Yurvâ
· Mucîz
· İntikâd-ı Esânîd
· Yebluğu Bihi
· Yeda'u'l-Hadîse
· Esahh
· Esbâbu'l-Vaz’
· Fe'ale Fulân
· Gayru Mensûb
· Lehû Ahâdîs Menâkîr
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Me’mûn

Son Okunanlar
· Kalîlu't-Tahdîs
· Lahn
· Muharric
· Cerh Mertebeleri
· Ricâlu'l-Hadîs
· Atıf Tedlisi
· Mu'dal
· İle's-Sıdkı Ma Huve
· Ahberanâ Fulan Bi-Teblîği Fulân
· İcâze Li'l-Mechûl



Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Kalîlu't-Tahdîs

Az tahdîs eden, yani hadis rivayeti üzerinde az duran demektir. Kendisine müracaat edenlere hadis rivayet etmekten çekinen, çekindiği için de her işittiğin italebeye rivayet etmeyen bazı hadiscilere denilmiştir.

Hadis alimleri ve ravileri arasında işittiği her hadisi bir emanet sayarak talebeye aktarmayı görev bilenler olduğu gibi, aksine hareket ederek tahdisten kaçınanlar da olmuştur. İkinci gruptakilere kalîlu't-tahdîs tabir edilmiştir.


12.02.2009 tarihinden beri 3910 defa okundu. Son takip: 15.12.2019 - 12:53


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.



· İlmu'l-Hadîs Rivâyeten · Mutâba' Aleyh · Mâ A'lemu’ Bihî Be'sen · Darb · Zekera Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Ruknu'l-Kizb · Masnû · Leyse Bi-Sâbit · Muttehem Bi'l-Vad’ · İn Sahha'l-Haber · Mumlî · Muda'af · Hisân · İlelu'l-Hadîs · Eş-Şeyhân · Mubtedî · Sadûkun Yehimu · Mestûr · A'delu'n-Nâs · Kussâs · Lem Yesıhh · Haber-i Meşhur · Evha'l-Esânîd · İntikad · Rikak · Es-Sâbık Ve'l-Lâhık · Mustedrek · Mevzu · Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a · Salih · Kalb Fi'l-Metn · Lafzen Rivayet · Yerfau'l-Hadîse · El-Câmi'u's-Sahîh · Enbe'enâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Mudrecu'l-İsnad · Lâ Asle Lehu Bi-Haze'l-Lafz · Leyse Bi's-Sika · Sadûkun İn-şâ'allah · Sahîfe Semure · Enşedenâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi · Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Sadûkun Lehû Evhâm · Hafîtyu'l-İrsâl · Ma'lûl · Tarahû Hadîsehû · Âbâ Ve Ebnâ · Nâzil · Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû · Eceztu Leke Kitâbe'l-Fulânî
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi · Lakab · İkrâr · Ye'ti Bi'l-Acâ'ib · Eceztuke İn Eredte · Hakk · Haddesenâ Sâhibun Lenâ · Aziz-i Meşhur · Lem Yervihi İllâ Fulan An Fulân · Hâlu'r-Ruvât · Fihris · Matrûh · Telfîku'r-Rivâyâ · Mukaribu'l-Hadîs · Hadîsi Kudsî · Leyse Bi's-Sika · Meşayih · Enbe'enâ İcâzeten · Mudrec · Tekaddum-u Sem⒠· Hazâ Semâ'î · Mucâz Leh · Eceztu Leke (Li Fulân) Mâ Sahha Ve Ma Yesihhu Min Mesmû'âtî · Haddesenâ İcazeten · Leyse Bi-Sâbit · Mürsel-i Sahâbî · Kitâbetu’l-Hadîs · Ehlu'l-Bid'a · Tesmî · İlmu'l-Hadîs · Lâ Yuhteccu Bihî · Emîru'l-Mu’ınınîn · Semi'tu · Raffâ · Sünen Nese'î · Enşedenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Vada'a Hadisen

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber