Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Cehaletu't-Ta'yîn
· Hasâ'is
· Huddistu An Fulân
· Kalb Fi's-Sened
· Lem Yesıhh
· Mahrecuhu Ma'rûf
· Me’mûn
· Mercûh Aleyh
· Merfû'an
· Mutarrahu'l-Hadîs
· Tabâkutu's-Sahâbe
· Te'nîn

Son Okunanlar
· Garîbu'l-Hadîs
· Mustedrek
· İdâl
· İstidrak
· Gayru Me'huz Bih
· Kussâs
· İcâze Âmme Mutlaka
· Ravi
· Şuzûz
· ŞartTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Garîbu'l-Hadîs

Garib hadisle bir ilgisi olmayan, bu yüzden onunla karıştırılmaması gereken garîbu'l-hadîs tabiri, hadislerin herkes tarafından kolayca anlaşılamayan, ancak Arap dilinde derinleşmiş alimlerin anlayabilecekleri lafızları manasınadır. Konusunu hadislerin anlaşılması güç lafızlarının açıklanmasının teşkil ettiği ilme de garîbu'l-hadîs ilmi denir.

Misal vermek gerekirse,

“Allah Kitabı Kur'an-ı Kerim gökten yere uzanan bir nurdur” hadisindeki “habl” lafzı garib bir lafızdır. Aslında “ip” manasına gelen bu kelimeyle Hz. Peygamber (s.a.s) Kur'ân-ı Kerim'i mü’min gönülleri aydınlatan bir nur olarak nitelemişlerdir; zira araplar güneşin huzmeler şeklinde yeryüzünü aydınlatan ışığını ip veya ipliğe benzetirler. Nitekim, ayetinde de 297öyledir ve fecir aydınlığı beyaz ipliğe, gece karanlığı siyah ipliğe teşbih buyurulmuştur. 298

Hadislerin doğru ve etraflı bir şekilde anlaşılabilmesi her şeyden önce garîb lafızlarının iyice anlaşılmasına bağlıdır; Çünkü hadisten doğru hüküm çıkarılabilmesi için bütün lafızlarının iyce anlaşılması gerekir.

Hz. Peygamber (s.a.s) herkesin anlayabileceği şekilde fasih ve açık konuştuğu için hadislerde kapalılık yoktur. Anlaşılması güç lafızlar da pek fazla değildir. Bu itibarla sahabiler için hadisleri anlama güçlüğü söz konusu olmamıştır. Bununla birlikte sahabîler, anlayamadıkları Kur'ân-ı Kerim ayetlerini olduğu gibi Hz. Peygamber'in sözlerindeki anlayamadıkları lafızları da sorup öğrenmişlerdir. O'nun ebedi aleme göç etmesinden so a kısa zamanda fetihler ilerlemiş ve Arap asıllı olmayanlardan müslüman olanların sayısı hayli artmıştır. Bu yeni dini kabul edip onun Kur'an-ı Kerim ve hadislerden ibaret iki ana kaynağını iyice öğrenmek isteyenler bunların bazı lafızlarını etraflıca anlayamamak gibi bir durumla karşılaşmışlardır. Aslında diğer müslümanların gerek Kur'ân-ı Kerimi, gerekse hadisleri arap aslından olanlar derecesinde anlamaları zordur. Kaldı ki bu iki kaynağın iyice anlaşılabilmesi belli bir islamî kültür seviyesine ulaşmayı gerektirir. Yeni müslüman olmuş, değil, Arapçayı, dinini bile henüz layıkiyle öğrenememiş müslümanın böyle bir kültüre sahip olamıyacağı açıktır.

Öte yandan Hadis İlminde en düşük seviye olan rivayet derecesinde olanlardan başlamak üzere her derecedeki muhaddisler arasında hadislerin garib lafızlarını bilmek şart görülmüştür, durum böyle olunca hadislerin garîb lafızlarını açıklayan kitaplara şiddetle ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç Kur'an-ı Kerim'in garib lafızlarını açıklayan kitapların yanında garîbu'l-hadis kitaplannın tasnifine yol açmıştır. Tasnif edilen kitaplann bir kısmı garibu'l-Kur'anla birlikte garîbu'l-hadisi de ihtiva eder ki Kitâbu'l-garibeyn adlı eserler bu tür kitaplardır.

İlk garibu'l-hadis kitabını tasnif eden alim olarak, Ebu'l-Hasen en-Nadr b. Şumeyl bilinir. Bununla birlikte bazıları ilk garibu'l-hadis kitabını Ebu Ubeyde Ma’mer İbni'l-Musenna’nın tertiplediği görüşündedirler. Her ikisi de üçüncü hicrî asrın başlarında ölmüşlerdir. Buna göre denilebilir ki, garibu'l-hadis kitapları ikinci asrın sonlarına doğru yazılmaya başlanmıştır. Zamanla ilk yazılan kitaplar esas olmak üzere garîbu'l-hadis kitapları çoğalmıştır. Bunlardan en önemli birkaçı şunlardır:

1. Garîbu'l-Hadîs: Ebu Ubeyde el-Kasım b. Selâm el-Herevî 299

2. Garîbu'l-Hadîs: Abdullah b. Müslim b. Kuteybe

3. el-Fâ'ik fî Garîbi'l-Hadîs: Mahmud b. Umer ez-Zemahşeri

4. en-Nihâye fî Garîbi'l-Hadîs: İbnu'l-Esîri'l-Cezerî.300


13.02.2009 tarihinden beri 23167 defa okundu. Son takip: 25.10.2021 - 01:14


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Fihris · Mudelles Anh · Es-Sâbık Ve'l-Lâhık · Esbât · Sîğatu't-Temrîz · Elkâbu'l-Muhaddısîn · Ahbârî · Sünnet · Lâ A'rifuhu · Leyse Bi-Zalik · Ashâbu'l-Kutub · Hadîsuhû Munker · Munâvele Mücerrede Ani'l-İcâze · İhtilât · İlm · Mevâlî · Ahberanâ Fulan Bi-Teblîği Fulân · La Yesbut · Âdâbu Tâlibi'l-Hadîs · İcaze Li’l-Mıtayyen Bıl-Mechûl · Kaviyyu'l-Hadîs · İsmâ · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · Ta'lîl · Hasâ'is · Mukâtebe · Asleyn · Eceztu Li'l-Mevcûdîn · Vasatun · Muttehem Bi'l-Kezib · Takrîr · Âdâbu'ş-Şeyh · Hasen-Sahîh-Garîb · Hazâ Min Hadîsi · İlm-i Ahbâr · Haddesenâ Muzâkereten · Sadûkun Seyyi'u'l-Hıfz · Efrâd · Uluvv-u Nisbî · İn Sahha'l-Haber · Sahibu'l-Hadîs · Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû · Sâlihu'l-Hadis · El-Mezîd Fi Muttasıli’l-Esânîd · Mutâba · Adlun · Haddesenâ · Tusâ’î · İmâm · Ahâdîsu'l-Ahkâm
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Fısk Bi'l-Bid'a · Uluvv-u Nisbî · Ravâ Lehu · Muştebih · Tevârih Ve Vefeyât · Mensûh · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Temrîz · Lem Ekıf Aleyhi · Sahih Muhtelef Fîhi · Tunkiru Merre Ve Ta'rıfu Uhrâ · Kale Lenâ Fulân · Cevvedehû Fulan · Merfû'an · Medhûl · Mevdû'u'l-İsnâd · Kalb Fi'l-Metn · Adlu’r-Rivâye · Lâ Yusâvî Şey'en · Buhârî · Huddistu An Fulân · İntiâ'u's-Sened · Mahrecuhu Ma'rûf · Menba'ul-Kizb · Sahîhu’l-Hadîs · Tahsîn · Uluvv-u Ma'nevî · A'demu's-Sıhha · Menşe'u's-Sened · Ağrabe Bihî Fulân · Âfetuhû Keza · A'delu'n-Nâs · Âfet · Ahberanâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Âdâb · Ahâdîsu'l-Ahkâm · Ahberanâ Racul · Ahrecehû

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber