Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Taktî'u'l-Hadîs
· Enbe'enâ Muzâkereten
· İmâm
· Lem Yesıhh
· Ricâlu'l-Hadîs
· Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât
· Vecedtu An Fulân
· Yehimu Fî Hadîsihî
· Atıf Tedlisi
· Buldânu'r-Ruvât
· Cehâletu'l-Vasf
· Fihris

Son Okunanlar
· Fulân Yus'elu Anhu
· İlle Gâmıda
· Rivâyetu'l-Âbâ Anil-Ebnâ
· Cerh Ve Ta'dil Kaideleri
· Şuzûz
· Nebevî Hadis
· Şehâdet
· Leyse Bi'l-Metîn
· Taz'îf
· MahvTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Fulân Yus'elu Anhu

“Falan da nasıl diye sorulur mu?” anlamına gelir. Ta'dil lafızlarından biri olup ravilerin adalet ve zabt yönlerinde güvenilir ve yüksek derecelerde olduğunu ifade eder. Ta'dilin birinci mertebesinde yer alır.

Bir ravi hakkında fulân yus'elu anhu denilerek adalet hükmü verilmişse o ravi her bakımdan güvenilir demektir. Hadisleri makbuldür.

Bu ta'dil lafzıyla aynı manaya gelmek ve aynı mertebede olmak üzere fulânun lâ yus'elu anhu (falanca sorulmayacak biridir) ta'dil lafzı da kullanılır.


12.02.2009 tarihinden beri 4802 defa okundu. Son takip: 21.09.2021 - 03:07


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Lem Ecidhu Hâkezâ · Kara’tu Bi-Hatti Fulân · İfrâd · Lâ Yus'elu An Mislihî · Ta'anû Fîhi · Hasenu’l-İsnâd · Fuhşu'l-Ğalat · Zahirî İnkıta’ · Sarık · İbdâl-i Nazil · Ekseru's-Sahâbe Hadisen · İhtisâru'l-Hadîs · İcâze Li'l Mu'ayyen Fi'l-Mu'ayyen · Mudrecu'l-İsnad · Muştebih · Âdâbu'l-Muhaddis · Nakd-i Rical · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Ta'âlik · Kunâ Mufrede · Mutâba'at · Muhâlefetu's-Sikât · Kavî · Evâ'il · Gayru Me'huz Bih · Tecrîh · Merfû'an · Ta'n · Şuzûz · İbdâl · Ta'dîl · Sahibu'l-Bid'a · Î'tidâd · Cevvedehû Fulan · Darîr · İcaze Li’l-Mıtayyen Bıl-Mechûl · Nakale-i Hadîs · Fısk · İhrâc · Darb · Vuhdân · Huddistu An Fulân · Sadûkun Lâkınnehû Mubtedi' · Tesmiyetu'r-Ruvât · Esahhu'l-Esânîd · Ekâbir Ve Esâğir · Teğayyera Bi-Âhirih · Muhaddis · Merâsîlu's-Sahâbe · Lâ Asle Lehu Bi-Haze'l-Lafz
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Fısk · Hıfz · İ'lâmu'ş-Şeyh · İttefekâ Aleyh · Lem Ekıf Aleyhi · Leyse Bi-Zâke · Mevdu’u’l-Metn · Musnid · Mutkin · Şâfehenî Bi'l-İcâze · Şartu’l-Buhârî · Taktî'u'l-Hadîs · Takyîdu'l-İlm · Vasiyye Bi'l-Kitâb · Seketû Anhu · Evtânu'r-Ruvât Ve Buldânihim · Abâdile · Ahberanâ Muşâfeheten · Ceyyidu'l-Hadîs · İstidrak · Lehû Menâkîr · Maklûbu'l-İsnâd · Maklûbu'l-Metn · Mecâlis · Ta'dil Lafızları · Ta'dîl · Tefsir · A'delu'n-Nâs · Telfîk · Âdâbu't-Tâlib · Ademu's-Subût · Âfetuhû Keza · Ahâdîs · Ahbârî · Ahberanâ İcâzeten · Ahberanâ Racul · Ahberanî Fulân Mukâtebeten

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber