Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u
· Sevveğa Lî
· Yervîhi
· Hasen Li-Aynihî
· Lehû Belâya
· Sebebu Vurûdi'l-Hadîs
· Sumâniyyât
· Cehâletu'l-Ayn
· Me’mûn
· Mutarrahu'l-Hadîs
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Ashabu's-Sunen

Son Okunanlar
· Cerh Ve Tadil Lafızları
· Kaviyyu'l-Hadîs
· Kassâs
· Kalb Fi'l-Metn
· Muttehem
· Karin
· Kale Lenâ Fulân
· Sad
· Uşarî
· Kibâr-ı Tâbi'înTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Cerh Ve Tadil Lafızları

Hadis âlimleri, Hz. Peygamber (s.a.s)'e ait rivayetleri sıhhat derecesini bilmek maksadıyla kısımlara ayırmışlar ve herbirine duruma göre değişik isimler vermişlerdir. Bunun gibi ravilerin mevsûkiyet derecesinin belirtmek üzere onların cerhedilmiş veya adaletli olduklarına delalet eden bazı tabirler kullanmışlardır. Bu tabirlere cerh ve ta'dil lafızları adı verilmiştir.

Cerh ve ta'dil lafızlarını ilk defa kısımlara ayıran İbn Ebî Hatim er-Râzi’dir. Meşhur eseri Kitâbu'1-Cerh ve't-Ta'dîl'in mukaddimesinde, zamanına gelinceye kadar muhaddisler arasında kullanılagelen cerh ve ta'dil lafızlarını herbirinin delâlet ettiği manalara göre derecelere ayırmıştır. 151Daha so a gelen bazı muhaddisler bu lafızların tasnifinde ona uymuşlardır. İbnu's-Salâh, bunlara ilaveler yapmıştır. el-Irâki, en-Nevevî, ez-Zehebî, İbn Haceri'1-Askalânî ve es-Suyûtî bu lafızların tesbitinde mühim hizmetler görmüşlerdir.

Cerh ve ta'dil lafızları iki kısımda incelenirler. Birincisi Cerh lafızları, ikincisi ise ta'dil lafızlarıdır. Herbiri kendi özel başlığı altında ayrıca ele alınmıştır.


12.02.2009 tarihinden beri 7153 defa okundu. Son takip: 23.05.2019 - 06:58


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Elkâb · Kalb · Hâlikun · Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû · Hasâ'is · Aslu's-Sened · Dâbıt · Ahâdîsu'l-Ahkâm · Ahberanâ Racul · Meğâzî · Rivâyetu'l-Akrân · Mevâlî · Muksirîn-i Sahabe · Ashabu's-Sunen · Tebe'u't-Tâbi'în · Seketû Anhu · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Mahalluhu's-Sıdk · Mutâba · Evvelu's-Sened · Yesrıku'l-Hadîs · Telfîku'l-Hadîs · Se-Nâ · Tardiye · İrsâl-i Hafî · Kale Lî Fulân · Mukaribu'l-Hadîs · Musâvât · Müselsel Bi'l-Kavl · Cevâmi'u'l-Kelim · Sahihi Müslim · Lehû Suhbe · Ekseru's-Sahâbe Hadisen · Ve Bihi · Lehû Ahâdîs Menâkîr · Sahih Li-Gayrihî · Subâ'î · Adlun · Ceyyid · Ahvâlu'r-Ruvât · Mesrûk · Kezzâbun · Ed'afu'l-Esânîd · Takyîdu'l-Kitâb · Kizb · La Tehillu'r-Rivâye Anhu · Vasatun · Vakf · Metin · Uşâriyyât
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Uluvv-u Nisbî · Mu’an'in · Rudde Hadîsuhû · Rubâ'iyyât · Ravâ Anhu · Vakf · Terâcum · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Vahin · Lâ Yu’rafu Lehu Aslun · Kıssa · Masnû · Vasıyye · Sîğatu't-Temrîz · Telkîb · Esânid · Zevâ’id · Aşere-i Mübeşşere Ashabı · Müselsel Bi'l-Kavl · Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale · Tazbîb · Azbat · Sâlihu'l-Hadis · Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu · Meçhulün · Lehû Mâ Yunker · Şeyhun Vasatun · Sigâr-ı Tabiin · Tabi'ûn · Sahîh Muttefak Aleyh · Yuzkeru · Yehimu Fî Hadîsihî · Mudrec · Suffe Ashabı · Sükût Tedlîsi · Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû · Lem A'rifhu

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber