Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Ricâlu'l-Hadîs
· Atıf Tedlisi
· Cehâletu'l-Vasf
· Enbe'enâ Muzâkereten
· Gayru Mensûb
· İhâle
· İmâm
· Kalîlu'l-Hadîs
· Lehû Belâya
· Lem Yesıhh
· Me’mûn
· Mu’en’en

Son Okunanlar
· Cehaletu't-Ta'yîn
· İhticâc
· Hükmen Merfû
· Hadara
· El-Hadîse Bi-Tûlihî
· El-Etbâ
· Eceztuke Kitâbe's-Sunen
· Nebbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyh
· Eceztu Leke (Li Fulân) Mâ Sahha Ve Ma Yesihhu Min Mesmû'âtî
· De-Se-NâTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Cehaletu't-Ta'yîn

Kimliği kestirilemeyen ravinin cehaleti manasına tamlamadır. Hadis Usûlü İlminde bazı isnatlarda görülen “ev” edatının ifade ettiği tereddütle ilgilidir.

Bazı raviler isnatlarında bazen ahberanâ fulânun ev fulânun gibi bir eda sîgası kullanırlar. Bu durumda ravi hadîsi isimlerini verdiği şeyhlerinden hangisinden aldığını kestirememiş demektir. Bunun sonucu her iki şeyhi hakkında kesinlikle hangisinden olduğunu tayin edememekten doğan bir cehalet söz konusu olmuştur ki buna cehâletu't-ta'yin adı verilmiştir.

Şu var ki, böyle bir durumda kestirilemeyen şeyhlerden her ikisi de sika ise ortaya çıkan ta'yin cehaletinin gerek isnada, gerekse metne herhangi bir zararı dokunmaz.


12.02.2009 tarihinden beri 4490 defa okundu. Son takip: 21.09.2021 - 01:50


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Mutâba'at · Mutâba'at-ı Tâmme · Suveylih · Ashâb-ı Resûlillâh · Belağahû · Leyse Bi-Sika · Telkîb · Sahibu'r-Resul · Eş-Şeyhân · İleyhi’l-Munteha Fi'l-Vad' · Cem · Sahâbî · Meşayih · Sikât · Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u · İcâze · Gayru Sâbit · Mine's-Sunne Kezâ · Garîbun Min Haze'l-Vechi · Zabt-ı Kitab · Vâkıf · Mahfuz · Yesrıku'l-Hadîs · Eceztu Li-Men Yeşâ'u'l-İcâze · Rivâyetu'l-Akrân · Muttefekun Alâ Terkihî · İcâzetu’l-Mucâz · Ashâbu'l-Bıd'a · Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz · Min...İlâ · İleyhi'l-Munteha Fi'l-Kizb · İsnad Tedlisi · Cehâletu'l-Ayn · Aslu's-Sened · Ashâb · Mervî · Leyse Bi Me’mûn · Adlun · Muhkem · Mukabele · Tirmizî · Menâkib Ve Mesâlib · Mutarrahu'l-Hadîs · Ehlu'l-Eser · Ta'rifu Ve Tunkiru · Da'îfu’l-Metn · Takyîd · Belâğ · Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Sâdıka
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Derecâtu's-Sahîh · Eceztu Li'l-Mevcûdîn · Câ'e An Fulân Mevkûfen · Rumuz · Meşayih · Azbatu'n-Nâs · Mütevatir-i Ma'nevî · Lafzı Tevatür · Da'îf · Habberenâ · Munker · Nakl-i Hadîs · Tahammul · İcâze Âmme Mukayyede · Vahy-i Metluv · Muharric · Sadûkun Lâkınnehû Mubtedi' · Telakkub · Ulûmu'l-Hadîs · Kalb Fi's-Sened · Zabt-ı Kitab · Mesrûk · İstifada · Sudâsî · Men Mislu Fulân · Ta'dîl Gayru Sarîh · Muttefekun Alâ Terkihî · Fıkhu'r-Râvî · Ravâ Lehu · Tedlîs · İlmu Mustalahi'l-Hadîs · Kale Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Ashâbu'l-Mi'în · Mutekaribu’l-Hadîs · Darîr · Mülakat · Tirmizî

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber