Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hafî İnkıta
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Tahammulu'l-İlm
· Telfîku'l-Hadîs
· Te'nîn
· Yervi'l-Menâkîr
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Bâtılun
· Buldâniyye
· Da'îfu’l-Metn
· Garîbi'l-Meşhûr

Son Okunanlar
· Cehaletu't-Ta'yîn
· Vahy-i Gayr-ı Metluv
· Adlun Hâfizun
· Tarahû Hadîsehû
· Mesânîd
· Mevlâ
· Âhır
· Uluvv Bi-Kıdemi's-Semâ
· İcâze Mechule
· İbdâl-i ÂlîTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Cehaletu't-Ta'yîn

Kimliği kestirilemeyen ravinin cehaleti manasına tamlamadır. Hadis Usûlü İlminde bazı isnatlarda görülen “ev” edatının ifade ettiği tereddütle ilgilidir.

Bazı raviler isnatlarında bazen ahberanâ fulânun ev fulânun gibi bir eda sîgası kullanırlar. Bu durumda ravi hadîsi isimlerini verdiği şeyhlerinden hangisinden aldığını kestirememiş demektir. Bunun sonucu her iki şeyhi hakkında kesinlikle hangisinden olduğunu tayin edememekten doğan bir cehalet söz konusu olmuştur ki buna cehâletu't-ta'yin adı verilmiştir.

Şu var ki, böyle bir durumda kestirilemeyen şeyhlerden her ikisi de sika ise ortaya çıkan ta'yin cehaletinin gerek isnada, gerekse metne herhangi bir zararı dokunmaz.


12.02.2009 tarihinden beri 5077 defa okundu. Son takip: 02.12.2023 - 06:19


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Ahrecehû · İcâzetu'l-Mu'ayyen Li'l-Muayyen Fî'l-Mu'ayyen · Deccâlun · Rivayeten · Cevâmi' · Tebliğ · Misle Hadisin Kablehu Metnuhû Kezâ Ve Kezâ · Mebde'u's-Sened · Hadîsi İlâhî · El-Hadîse Bi-Tûlihî · Kıssa · Mülakat · Ceyyidu'l-Hadîs · Ashâbu'l-Mı'eteyn · Cerh-i Gayrı Müfesser · Atraf · Sebebu Vurûdi'l-Hadîs · Hadîsi Kudsî · İhtilâfu'l-Hadis · Mütevatir-i Lafzî · Leyse Bi-Sika · Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi · Leyse Bi-Sahîh · Tesmiyetu'r-Ruvât · Mustalahu'l-Hadîs · Darb · Kale Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Ahkâm · Sünen İbni Mace · Ehlu'l-Eser · Tasliye · Yukalu · Edâ · Âdâbu Tâlibi'l-Hadîs · Eceztu Li-Men Yûledu Lı-Fulân · Leyse Bi-Şey · Cerh Mertebeleri · Ale'l-Ma'nâ Rivayet · El-Etbâ · Şurûtu’r-Rivâye · Elkâb · Sahîhun Înşa'allah · Du'ife · Bâtılun · Hasen-Sahih · Mubhem · Nisbe · Merdûd · Eceztuke İn Eredte · Yehimu Fî Hadîsihî
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Ashâb-ı Ahruf · Temrîz · Sünnet · Esbâbu'l-Cerh · Enne · Talebu'l-Hadîs · Tadbîb · Medhûl · Azbat · Ta'lîk Gayr-i Meczûm · Garibeyn · Semi'tu Fulânen · Fihris · Ta'âlik · Fısk Bi'l-Ma'siye · Lem A'rifhu · Lâ Yu’rafu Lehu Aslun · Eceztu Li-Men Yûledu Lı-Fulân · Mucâz Leh · Tedlîsu's-Sukût · Âdâbu'ş-Şeyh · Bedel-i Nazil · Enbe'enî · Huve Ruknu'l-Kizb · Musnid · Takyîdu'l-İlm · Elfâzu'ı-Cerh · Muttehem · Metrûku'l-Hadîs · Hâzihî Rivayeti · Muhtalak · Aziz-i Meşhur · Suveylih · İsnad Tedlisi · Erba'ûn · Murselu's-Sahâbî · Kesret-i Galat

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber