Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· İlle Gâmıda
· Sadûkun Yehimu
· Ta'lîku'l-İcâze
· Subâ'iyyât
· Fe'ale Fulân
· İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen
· İttefekâ Aleyh
· Kalîlu't-Tahdîs
· Merdûd Âhad
· Murselu's-Sahâbî
· Tarahûhu
· Yebluğu Bihi

Son Okunanlar
· İtkan
· Fasık
· Sefeh
· Tahrîf
· Temrîz Sigası
· Mu’allak
· Me’mûn
· Kas
· Taktî
· Mustedrek
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Raviler » Aişe

Aişe

Aişe ravisine ait 39 sayfada 381 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39    ileri »

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Sahabelerden Bazılarının Faziletleri - Abdullah İbnu Zübeyr (ra)
Ravi : Aişe
Hadis : İslam`da doğan ilk çocuk Abdullah İbnu`z-Zübeyr (ra)`dir. Doğunca onu Resulullah (sav)`a getirdiler. Bir hurma alarak ağzında gevdi, sonra (sevdiği şeyi) çocuğun ağzına soktu. Karnına ilk giren şey Resulullah (sav)`ın tükrüğü oldu.
HadisNo : 4454

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Sahabelerden Bazılarının Faziletleri - Abdullah İbnu Zübeyr (ra)
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) Zübeyr`in evinde bir kandil görmüştü: "Ey Aişe" dedi. "Ben Esma`yı nifas olmuş (doğum yapmış) zannediyorum. Sakın çocuğa isim koymayın, ben isim koyacağım!" Sonra ona Abdullah ismini koydu ve elindeki bir hurma ile de tahnik yaptı.
HadisNo : 4455

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Hatice Bintu Huveylid (ra)
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav)`ın hanımlarından hiçbirine, Hz. Hatice (ra)`ye karşı duyduğum kıskançlığı hiç duymadım. Halbuki onu hiç görmüşlüğüm de yok. Ancak, (aleyhissalatu vesselam) onun yadını çok yapardı. Ne zaman bir koyun kesip parçalara ayırsa Hatice`nin dostlarına da gönderirdi. Bazan ona: "Sanki dünyada Hatice`den başka kadın yok!" derdim de bana: "(Onun gibisi var mıydı!) o şöyleydi, o böyleydi...! [Öbür kadınlar beni çocuktan mahrum ederken] benim çocuklarım ondan oldu" diye karşılık verirdi. [Hz. Aişe der ki: içimden "Bir daha Hatice hakkında kötü söz söylemeyeceğim" dedim.] Hz. Aişe devamla der ki: "Resulullah (sav), Hatice`den üç yıl sonra benimle evledi."
HadisNo : 4482

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Kadın Sahabilerin Faziletleri - Aişe (ra)
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) bana: "Ey Aişe! İşte Cebrail! Sana selam ediyor" dedi. Ben de: "Ve aleyhisselamu ve rahmetullahi ve berakatuhu!" dedim. Resulullah benim görmediğimi görürdü.
HadisNo : 4486

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Ehl-i Beyt`in Fazileti
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav), üzerinde siyah (yünden) nakışlı bir kumaş olduğu halde sabahleyin (evden) çıktı. O sırada Hasan geldi, onu örtünün altına soktu. Sonra Hüseyin geldi onu da soktu, sonra Fatıma geldi, onu da soktu. Sonra Ali geldi onu da örtünün altına soktu. Sonra da: "Ey Ehl-i Beyt Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor" (Ahzab 33) buyurdu.
HadisNo : 4496

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Sahabe Dışındaki Bazı Kimselerin Fazileti - Necaşi
Ravi : Aişe
Hadis : Necaşi (ra) öldüğü zaman biz onun kabrinin üzerinde uzun müddet bir nur görüldüğünü konuşurduk.
HadisNo : 4553

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Bazı Zamanların Fazileti - Arefe Günü
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah, hiçbir günde, arafe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azad etmez. Allah (mahlukata rahmetiyle) yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: "Bunlar ne istiyorlar?" der."
HadisNo : 4565

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Bazı Zamanların Fazileti - Nısf-u Şaban
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri, Nısf-u Şa`ban gecesinde dünya semasına iner ve Kelb Kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder." [Rezin bu rivayete "Ateşe müstehak olanlardan" ziyadesini kaydetmiştir]
HadisNo : 4567

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Mekkenin Fazileti
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ka`be`ye karşı bir ordu, saldırı tertipleyecek. Yerin bir çölüne geldikleri vakit en öndekileri de en sondakileri de (tamamiyle) yere batıracak!" Ben söze girip: "Ey Allah`ın Resulü, onların içerisinde çarşı-pazar (ehli) olanlar, onlardan olma(dığı halde katılan)lar da var. Nasıl olur da hepsi birden yere batırılıp (cezalandırılır)?" dedim. Aleyhissaletu vesselam: "Öndekileri de, arkadakileri de batırılır. Ancak, herbiri niyetlerine göre diriltilir" buyurdular.
HadisNo : 4581

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Mekkenin Fazileti
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Biliyor musun, senin kavmin Ka`be`yi yeniden inşa ederken Hz. İbrahim`in atmış bulunduğu temellere (tam riayet etmeyip) inşaatı kısa tuttu." Ben: "Ey Allah`ın Resulü" dedim, "inşaatı Hz. İbrahim`in temellerine oturtmayacak mısın?" dedim. "Kavmin küfre yakın olmasa mutlak yapardım!" buyurdu. İbnu Ömer (ra) dedi ki: "Hz. Aişe (ra)`nin, bunu Resulullah (sav)`ın işitmesine göre, ben Resulullah (sav)`ın, Hıcr`ı takip eden iki rüknün istilamını terketmesini Ka`be`nin inşaatının Hz, İbrahim (as)`in temelleri üzerine tamamlanmamış olmasıyla izah ederim."
HadisNo : 4590

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber