Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Buldâniyye
· Mensûh
· Merdûd Âhad
· Uhdira
· Vasalehu
· Dayyiku'l-Mahrec
· Fîhi Ednâ Mekal
· Galat
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Hafî İnkıta
· İlâhî Hadis

Son Okunanlar
· Silsiletu’z-Zeheb
· Mecruh
· Tabi’î
· Mu'cem
· Vehim
· Uşarî
· Buhârî
· Muhaddis
· Tarîk
· Âlî İsnad
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Raviler » Zeyd İbnu Eşlem

Zeyd İbnu Eşlem

Zeyd İbnu Eşlem ravisine ait 1 sayfada 8 kayitli rivayet hadis var

 
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Cihad Ve Mücahidlerin Faziletleri
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Ebu Ubeyde, Hz. Ömer (ra)`e yazarak Rum cemaatlerini ve bunlardan duyduğu endişeyi belirtti. Hz. Ömer (ra) kendisine şu cevabı verdi: "Emma ba`d: Bil ki, mü`min bir kula nerede bir şiddet inecek olsa Allah ondan sonra bir ferec (kurtuluş) verir. Zira bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamaz. Cenab-ı Hakk da Kur`an-ı Kerim`inde şöyle buyurmuştur: "Ey iman edenler, sabredin, düşmanlarınızdan daha sabırlı olun, cihada hazır bulunun, Allah`tan da korkun ki başarıya eresiniz." (Al-i İmran 200).
HadisNo : 1009

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Vakfeler Ve Hükümleri
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Beni Damureli bir adamdan, o da babası veya amcasmdan şunu nakletmiştir: "Resulullah (sav)`ı Arafat`ta bir minber üzerinde gördüm."
HadisNo : 1421

 
Fasil : HUDUD BÖLÜMÜ
Konu : İrtidad Ve Yol Kesme Haddi
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Dinini değiştirenin boynunu vurun."
HadisNo : 1585

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Hayızlı Ve Hayızlı İle İlgili Hükümler
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Bir adam, Resulullah (sav)`a sordu: "(Ey Allah`ın Resulü!) Hanımım hayızlı iken bana helal olan nedir?" Resulullah (sav): "Üzerine izarını bağlasın, yukarısına istediğinde serbestsin"
HadisNo : 3828

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Bazı Vesilelerle Yenen Yemekler
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Zeyd İbnu Eşlem, Beni Eşlem`den bir adamdan, o da sahabi olan babası (ra)`ndan naklediyor. "Resulullah (sav)`a akikadan sorulmuştu. Şu cevabı verdiler: "Ben ukuku (isyanı) sevmem!" Böyle demekle, sanki akika ismini kullanmaktan hoşlanmadığını ifade etmişti. Şunu ilave ettiler: "Kimin bir evladı olur da, ona bedel kurban kesmek isterse, bunu yapsın."
HadisNo : 3969

 
Fasil : FERAİZ BÖLÜMÜ
Konu : Feraizin Ahkamı Ve Varisler
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Hz. Ömer (ra), Resulullah (sav)`a kelale`(nin miras hissesin)den sormuştu. "Bu yaz nazil olan, Nisa suresinin sonundaki ayet, bu meselede sana yeterlidir" buyurdular. Hadisin ravisi der ki: "Ebu İshak`a sordum: "Kelale, ne çocuk ne de baba bırakmadan ölen kimse değil mi?" Bana: "Böyle zannettiler!" diye cevap verdi.
HadisNo : 4727

 
Fasil : MUDAREBE BÖLÜMÜ
Konu : Mudarebe Hakkında
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Babasından naklen anlattığına göre, "Ömer İbnu`l-Hattab`ın iki oğlu Abdullah ve Ubeydullah (ra), Irak`a giden bir orduya katılıp sefere çıktılar. Bu seferde, Basra emiri olan Ebu Musa el-Eş`ari (ra)`ye uğradılar. Ebu Musa onlarla merhabalaşıp, kolaylık diledikten sonra: "Size faydası dokunacak bir şey yapabilmeyi ne kadar isterdim!" dedi ve az sonra hatırladı: "Evet evet! Şurada Allah`ın malından mal var. Onu Emirü`l-mü`minin (Hz. Ömer)`e göndermek istiyorum. Ben onu size karz olarak vereyim. Siz onunla Irak mallarından satın alın, sonra da Medine`de satın. Sermayeyi emiru`l-mü`minin`e ödeyin, kar da sizin olsun!" dedi. Abdullah ve Ubeydullah: "Bunu yapmak isteriz" dediler ve yaptılar. Ebu Musa, Hz. Ömer (ra)`e onlardan malı almasını yazdı. Medine`ye geldikleri vakit malı sattılar, kar ettiler. Parayı Hz. Ömer`e verdikleri zaman: "Ebu Musa, her askere size yaptığı gibi borç veriyor mu?" diye sordu. Oğulları, "Hayır!" dediler. Bunun üzerine Hz. Ömer: "Emiru`l-mü`mininin iki oğlu olduğunuz için borç vermiş. (Olmaz böyle şey!) Sermayeyi de, karı da getirin!" diye gürledi. Abdullah sükut etti. Ubeydullah ise: "Ey Emiru`l-mü`minin, bu davranış sana yakışmaz! Eğer bu sermaye noksanlaşsa veya kaybolsa idi, biz tazmin edecektik" dedi. Fakat Hz. Ömer: "Karı da getirin!" diye ısrar etti. Abdullah yine sesini çıkarmadı. Ubeydullah (önceki söylediklerini tekrar ederek) karşılık verdi. Bunun üzerine Hz. Ömer`in meclis arkadaşlarından bir adam: "Ey Emiru`l-mü`minin! Bunu mudarebe saysan!" teklifinde bulundu. Hz. Ömer de: "Evet, onu mudarebe kıldım!" deyip, sermayeyi ve karın yarısını aldı. Abdullah`la Ubeydullah da diğer yarısını aldılar.
HadisNo : 4990

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Nikah Adabı
Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Biriniz bir kadınla evlenir veya bir hizmetçi (köle) satın alırsa, perçeminden tutup ona bereketle dua etsin. Bir deve satın alınca hörgücünün tepesinden tutup, şeytan-ı racime karşı Allah`a istiazede bulunsun."
HadisNo : 5640


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber