Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· De-Se-Nâ
· İmâm
· Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi
· Sahih Li-Aynihî
· İttefekâ Aleyh
· Kırâ'a Ale'ş-Şeyh
· Tabâkutu's-Sahâbe
· Hadîsi İlâhî
· Lâ A'rifuhu
· Lehû Ahâdîs Menâkîr
· Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara
· Ta'dîl Mertebeleri

Son Okunanlar
· Elkâbu'l-Muhaddısîn
· Maklûbu'l-Metn
· Mevlâhum
· Âdıd
· Vav
· Mutâba' Aleyh
· Hâl-i Ruvât
· Kara'tu Alâ Fulân
· Bâb
· Evvel
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Raviler » Zeyd İbnu Sabit

Zeyd İbnu Sabit

Zeyd İbnu Sabit ravisine ait 2 sayfada 15 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2    ileri »

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Kıraatler Hakkında Çeşitli Hadisler
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Resulullah (sav) Nisa süresinin 95. ayetinde geçen ... ibaresindeki ... kelimesini ... şeklinde yani re`yi üstün olarak okumuştur."
HadisNo : 926

 
Fasil : KUR`AN`IN TERTİBİ BÖLÜMÜ
Konu : Kur`an`ın Tertibi Ve Cem`i
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Hz. Ebu Bekir (ra), (irtidad edenlere karşı yapılan) Yemame Savaşı sırasında beni çağırttı. Gittim. Yanında Hz. Ömer (ra) oturuyordu. Ebu Bekir bana: "Bak! Ömer bana gelip: "Kurra`nın da katılmış bulunduğu Yemame savaşları şiddetlendi. Ben her yerde kurraları tüketeceğinden, onlarla birlikte Kur`an`nın da çokça zayi olacağından korkuyorum. Bu sebeple Kur`an`ın cemedilmesini emretmeni uygun görüyorum!" dedi. Ben kendisine: "Resulullah`ın yapmadığı bir şeyi nasıl yaparım?" diye cevap verdim. Ancak Ömer (ra): "Bunda hayır var!" diye ısrar etti. Ben her ne kadar bu meseleye yanaşmak istemedi isem de Ömer, taleb ve müracaatlarının peşini bırakmadı. Sonunda Allah, Ömer`de aklını yatırdığı şeye benim de aklımı yatırdı. Ben de meselenin gereğine aynen Ömer gibi inanmaya başladım." Zeyd devamla der ki: "Ebu Bekir (ra) bana yönelerek şunu söyledi: "Sen genç, akıllı bir kimsesin, hiç bir hususta sana karşı bir itimadsızlığımız yok. Üstelik sen Resulullah (sav)`ın vahiy katipliği yaptın, nazil olan vahiyleri yazdın. Şimdi Kur`an`ın peşine düş ve onu cemet!" Zeyd (ra) der ki: "Allah`a yemin olsun, Ebu Bekir bana dağlardan birini taşıma vazifesi verse bu teklif ettiği işten daha ağır gelmezdi. Kendisine itiraz ettim: "Siz, Resulullah (sav)`ın yapmadığı bir şeyi nasıl yaparsınız?" dedim. Ebu Bekir (ra) beni ikna için: "Vallahi bu, hayırlı bir iştir!" dedi, taleb ve müracaatlarının peşini bırakmadı, öyle ki, sonunda Allah, Hz. Ebu Bekr`in aklını yatırdığı gibi bu işe benim aklımı da yatırdı. Artık Kur`an`ın peşine düştüm. Onu kumaş parçaları, hurma yaprakları, düz taş parçaları ve ezberlemiş olanların hafızalarından toplamaya başladım. Tevbe süresinin son kısmını Huzeyme -veya Ebu Huzeyme el-Ensari`nin yanında buldum. Bu kısmı ondan başkasının yanında bulamamıştım. (Cem ettiğim) sahifeler Hz. Ebu Bekir (ra)`in yanında idi. Vefat edinceye kadar da orada kaldı. Sonra Hz. Ömer (ra)`e intikal etti. Allah ruhunu kabzedinceye kadar onun yanında kaldı. Sonra Resulullah`ın zevce-i pakleri Hafsa Bintu Ömer İbni`l-Hattab (ra)`a intikal etti ve onun yanında kaldı."
HadisNo : 944

 
Fasil : ZEBAİH (KESİMLER) BÖLÜMÜ
Konu : Kesme Aleti
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Bir kurt bir koyunu dişlemişti, derhal keskin bir taşla kestiler. Resulullah (sav) yenmesine ruhsat verdi.
HadisNo : 1961

 
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Secdeler Üzerine Fasıl - Tilavet Secdesi
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Resulullah (sav)`a Ve`n-necmi süresini okudum, bunda secde etmedi.
HadisNo : 2770

 
Fasil : UMRA VE RUKBA BÖLÜMÜ
Konu : Umra Ve Rukba Hakkında
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir şeyi umra kılarsa o şey artık mu`mer`e (umre kılınan şahsa) aittir, hayatta iken de ölmüş iken de. Malı rukba kılmayın. Kimde rukba kılarsa [bu mal miras] yolundadır."
HadisNo : 4220

 
Fasil : ORUÇ BÖLÜMÜ
Konu : Orucun Sünnetleri
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Resulullah (sav)`la birlikte sahur yemeği yedik, sonra namaza kalktık." Kendisine: "(Yemekle sahur) arasında ne kadar zaman geçti?" diye sorulmuştu, şu cevabı verdi: "Elli ayet (okuyacak) kadar!"
HadisNo : 3182

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : İstihaze Ve Nifa Hakkında
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Zeyd İbnu Sabit`in kızından nakledildiğine göre, kulağına, bir kısım kadınların gece yarısı, temizliklerini kontrol için, lamba getirtir oldukları haberi ulaşır. O, bu davranıştan dolayı kadınları ayıplar ve: "(Sahabe) kadınları böyle yapmazlardı" der.
HadisNo : 3864

 
Fasil : İLİM BÖLÜMÜ
Konu : Hadisin Yazılması
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Resulullah (sav) bana emretti, ben de onun için, Süryanice (yahudi) yazışını öğrendim. Şöyle demişti: "Allah`a yemin olsun , ben yazı işinde yahudiye emniyet edemiyorum!" (Zeyd) der ki: "Allah`a yemin olsun bir ayın yarısı geçmeden, o yazıyı öğrendim ve hazakat kazandım, Resululah`ın onlara olan mektuplarını yazıyor, onların gönderdiklerini de ona okuyordum."
HadisNo : 4135

 
Fasil : GAZVELER BÖLÜMÜ
Konu : Gazveler - Uhud
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Resulullah (sav) Uhud`a çıktığı zaman, (bir müddet sonra) O`nunla beraber çıkanlardan bir kısmı geri döndü. [Bunlar hakkında] Resulullah (sav)`ın ashabı ikiye ayrıldı. Bir grup: "Bunları öldürelim" diyordu. Öbür grup ise: "Hayır onları öldürmeyelim" diyordu. Bu ihtilaf üzerine şu ayet nazil oldu: "(Ey Müslümanlar!) Münafıklar hakkında iki fırka olmanız da niye? Allah onları yaptıklarından dolayı baş aşağı etmiştir, Allah`ın saptırdığını siz mi yola getirmek istiyorsunuz? Allah`ın saptırdığı kimseye sen hiç yol bulamayacaksın" (Nisa 88). Resulullah da şöyle buyurdu: "Burası Taybe`dir. Deccal`i sürer çıkarır, tıpkı körüğün, demirin pasını çıkardığı gibi."
HadisNo : 4246

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Yeryüzünde Faziletli Yerler
Ravi : Zeyd İbnu Sabit
Hadis : Biz bir gün Resulullah (sav)`ın yanında idik. Parçalar üzerinde Kur`an (ayetlerini) tanzim ediyorduk. Aleyhissalatu vesselam: "Şam`a ne mutlu!" buyurdular. Ben: "Bu mutluluk nereden geliyor ey Allah`ın Resulü?" diye sordum. "Çünkü," buyurdular. "[Rahman`ın] melekleri onun üzerine kanatlarını geriyorlar!"
HadisNo : 4629

« geri 1 2    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber