Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Sahâbiye
· Mustahrecât
· Sâhîb
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Uşarî
· Yehimu Fî Hadîsihî
· De-Se-Nâ
· Ed'afu'l-Esânîd
· Lehû Ahâdîs Menâkîr
· Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ
· Tevâtür-ü Lafzı
· Tukullime Fîhi

Son Okunanlar
· Mu'ennen
· Terceme
· Mahrecuhu Ma'rûf
· Ravâ Lehu
· Mustefîz
· Lâ A'rifu Lehu Nazîrun Fid-Dünyâ
· Vaddâ'un
· Rivâyetu'l-Ekâbir Ani'l-Esâğîr
· Meşkûk
· Ma'nen Rivayet
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » FEZAİL BÖLÜMÜ » Sahabe Dışındaki Bazı Kimselerin Fazileti - Zeyd İbnu Amr

Sahabe Dışındaki Bazı Kimselerin Fazileti - Zeyd İbnu Amr

Sahabe Dışındaki Bazı Kimselerin Fazileti - Zeyd İbnu Amr konusunda 1 sayfada 3 kayitli hadis var

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Sahabe Dışındaki Bazı Kimselerin Fazileti - Zeyd İbnu Amr
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav)`ı anlatarak der ki: "Aleyhissalatu vesselam, Zeyd İbnu Amr İbnu Nüfeyl`e Beldah`ın aşağı kısmında rastladı. Bu karşılaşma, Aleyhissalatu vesselam`a hünez vahiy gelmeye başlamazdan önce idi. Resulullah (sav)`a bir sofra ikram edildi, sofrada et de vardı. Aleyhissalatu vesselam sofradan yemekten kaçındı ve onu Zeyd`e sundu. O da yemekten kaçındı. Sonra Zeyd şunları söyledi: "Ben sizin putlarınıza kestiğiniz etten yemem. Ben sadece Allah`ın ismi zikredilerek kesilenden yerim." Zeyd, Kureyş`i kestikleri sebebiyle ayıplar ve şöyle derdi: "Koyunu Allah yarattı. Onun için gökten yağmur indirdi, yerden de bitki çıkardı. Ama siz onu Allah`ın ismini zikretmeden kesiyorsunuz." Böylece, Zeyd onların bu davranışlarının münker olduğunu ortaya koyuyordu."
HadisNo : 4554

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Sahabe Dışındaki Bazı Kimselerin Fazileti - Zeyd İbnu Amr
Ravi :
Hadis : Bir başka rivayette ise şöyle gelmiştir: "Zeyd İbnu Amr İbnu Nüfeyl hakiki dini sorup, ona tabi olmak üzere [Varaka İbnu Nevfel ile birlikte] Şam`a gitti. Orada bir yahudi alimine rastladı. Ona dinleri hakkında sordu ve: "Belki de dininize gireceğim, (bana onu tanıtın)!" dedi. Yahudi: "Sen, Allah`ın gadabından nasibini almadıkça bizim dine giremezsin!" diye cevap verdi. Zeyd: "Ben Allah`ın gadabından kaçarak buralara geldim, (gadap değil, rıza ve rahmet arıyorum), elimden geldiğince, Allah`ın gadabından herhangi bir pay almaya asla niyetim yok. Sen bana bir başkasını göster (de ona gideyim)!" der. Yahudi alim: "Ben haniflikten başka bir şeyi tanımıyorum!" cevabını verir. Zeyd: "Haniflik nedir?" der. Yahudi alim açıklar: "Hz. İbrahim aleyhisselam`ın dinidir. O, ne yahudi ne de hıristiyandı, Allah`tan başka bir şeye tapmıyordu." Zeyd onun yanından çıkınca hıristiyan alimlerden biriyle karşılaşır. Ona da aynı şeyleri söyler. O da: "Sen Allah`ın lanetinden nasibini almadıkça bizim dinimize giremezsin!" der. Zeyd ona da: "Ben zaten Allah`ın lanetinden kaçarak bu diyarlara geldim. Elimden geldiğince, ebediyyen Allah`ın lanetinden bir şey yüklenmeyeceğim. Sen bana bir başkasını gösterebilir misin?" der. O alim de: "Hayır ben haniflikten başka bir şey bilmem!" cevabım verir. Zeyd ona da: "Haniflik nedir?" diye sorar. Alim: "Hz. İbrahim aleyhisselam`ın dinidir. O ne yahudi ne de hıristiyandı, o sadece Allah`a tapardı" cevabını verir. Zeyd onların Hz. İbrahim hakkındaki sözlerini işitince, oradan ayrılır. Dışarı çıkınca ellerini kaldırıp: "Allahım, seni şahid kılıyorum: Ben İbrahim aleyhisselam`ın dini üzereyim!" der."
HadisNo : 4555

 
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Sahabe Dışındaki Bazı Kimselerin Fazileti - Zeyd İbnu Amr
Ravi : Esma Bintu Ebi Bekr
Hadis : Zeyd İbnu Amr İbnu Nüfeyl`in ayakta dikilip sırtını Ka`be`ye dayayarak şöyle söylediğini işittim: "Ey Kureyş topluluğu! Vallahi ben hariç hiçbiriniz Hz. İbrahim aleyhisselam`ın dini üzere değilsiniz!" Zeyd diri diri toprağa gömülecek kızları (kurtarıp) hayatını bağışlardı. Kızını öldürmek isteyen adama: "Onu öldürme, onun külfetini ben üzerime alıyorum" der ve kızı alırdı. Kız büyüyüp serpilince, babasına: "Dilersen sana teslim edeyim, dilersen külfetini ben çekeyim" der (bakımına devam eder)di
HadisNo : 4556


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber