Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Buldâniyye
· Mensûh
· Merdûd Âhad
· Vasalehu
· Dayyiku'l-Mahrec
· Fîhi Ednâ Mekal
· Galat
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Hafî İnkıta
· İlâhî Hadis
· İlm-i Hadîs

Son Okunanlar
· Şurûtu's-Sıhha
· Muştebih Maklûb
· Rıhle
· Uşarî
· Sâlih Li'l-İ'tibâr
· Mevsûl
· Sâlih Li'l-İhticâc
· Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u
· Fartu'l-Gafle
· Ahkâm Hadîsleri
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM » İmam Ve Emirin Vazifeleri

İmam Ve Emirin Vazifeleri

İmam Ve Emirin Vazifeleri konusunda 1 sayfada 6 kayitli hadis var

 
Fasil : HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : İmam Ve Emirin Vazifeleri
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hepiniz çobansınız ve hepiniz sürünüzden mes`ulsünüz. İmam çobandır ve sürüsünden mes`uldür. Erkek ailesinin çobanıdır ve sürüsünden mes`uldür. Kadın, kocasının evinde çobandır, o da sürüsünden mes`uldür. Hizmetçi, efendisinin malından sorumludur ve sürüsünden mes`uldür." İbnu Ömer der ki: "Bunları Resulullah (sav)`tan işitmiştim. Zannediyorum ki şöyle de demişti: "Kişi babasının malında çobandır, o da sürüsünden mes`uldür."
HadisNo : 1715

 
Fasil : HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : İmam Ve Emirin Vazifeleri
Ravi : İbnu Meryem el-Ezdi
Hadis : Hz. Muaviye (ra)`nin yanına girmiştim. Bana: "Ey Ebu fülan, seni hangi rüzgar attı?" diyerek (ziyaretimden memnuniyeti izhar etti). Ben de: "Resulullah (sav)`tan işitmiş olduğum şu hadisi, (size hatırlatmayı düşündüm)" dedim: "Allah kime Müslümanların işlerinden birşeyler tevdi eder, o da onların ihtiyaçlarına, isteklerine, darlıklarına perde olur (giderirse), kıyamet gününde Allah da onun ihtiyaç, istek ve darlıklarına perde olur (giderir)." Ravi der ki: "Bunun üzerine Hz. Muaviye (ra) insanların ihtiyaçlarıyla ilgilenmek üzere bir adam tayin etti."
HadisNo : 1716

 
Fasil : HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : İmam Ve Emirin Vazifeleri
Ravi : Abdullah İbnu Amr İbni`l-As
Hadis : Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Adil olanlar, kıyamet günü, Allah`ın yanında, nurdan minberler üzerine Rahmanın sağ cihetinde olmak üzere yerlerini alırlar. -Allah`ın her iki eli de sağdır- Onlar hükümlerinde, aileleri ile velayeti altında bulunanlar hakkında hep adaleti gözetenlerdir."
HadisNo : 1717

 
Fasil : HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : İmam Ve Emirin Vazifeleri
Ravi : Hasan el-Basri
Hadis : Hasan el-Basri Ma`kıl İbnu Yesar (ra)`dan naklediyor: "Resulullah (sav)`ı işittim, demişti ki: "Allah bir kimseyi başkaları üzerine çoban yapmış, o da idaresi altındakilere hile yapmış olarak ölmüş ise, Allah ona cennetini kesinlikle haram eder." (Müslim`in Hasan Basri`den kaydettiği diğer bir rivayet şöyledir: "Aiz İbnu Amr (ra), Resulullah (sav)`ın Ashab-ı Güzin`inden biri idi. Ubeydillah İbnu Ziyad`ın yanına girdi ve hemen ona: "Ey oğulcuğum, ben Resulullah (sav)`ın: "Çobanların en kötüsü hutame denen merhametsiz deve sürücüsüdür, sakın onlardan olma" dediğini işittim" dedi. Ubeydullah: "Otur, sen muhakkak ki Resulullah (sav)`ın ashabının kepeğindensin" deyince: "Onların kepeği var mıydı? Kepek onlardan sonra ve onların dışındakiler arasında zuhur etti" diye cevap verdi.")
HadisNo : 1718

 
Fasil : HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : İmam Ve Emirin Vazifeleri
Ravi : Adiyy İbnu Amire el-Kindi
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir işe me`mur tayin ettiğimiz kimse, bizden bir iğne veya ondan daha küçük bir şeyi gizlemiş olsa, bu bir hiyanettir (gulül), kıyamet günü onu getirecektir." Bunun üzerine, Ensar`dan bir zat kalkarak: "Ey Allah`ın Resulü! Vazifeyi benden geri al!" dedi. Hz. Peygamber (sav): "Sana ne oldu?" diye sordu: "Senin (az önce şunu şunu) söylediğini işittim ya!" deyince Hz. Peygamber (sav): "Ben onu şu anda tekrar ediyorum: "Kimi memur tayin edersek az veya çok ne varsa bize getirsin. Ondan kendisine ne verilirse alır, ne yasaklanırsa onu terkeder."
HadisNo : 1719

 
Fasil : HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : İmam Ve Emirin Vazifeleri
Ravi : Ebu Said
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kıyamet günü, insanların Allah`a en sevgili ve mekan olarak en yakın olanı, adil imamdır. Kıyamet günü, insanların Allah`a en menfuru O`ndan mekan olarak en uzak olanı da zalim sultandır."
HadisNo : 1720


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber