Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Buldâniyye
· Mensûh
· Merdûd Âhad
· Uhdira
· Vasalehu
· Dayyiku'l-Mahrec
· Fîhi Ednâ Mekal
· Galat
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Hafî İnkıta
· İlâhî Hadis

Son Okunanlar
· Vecedtu An Fulân
· La Yesbut
· Nese'î
· Mu'cem
· Min Belâyâhu
· İndenâ
· Mâ A'lemu’ Bihî Be'sen
· An
· Lem Yutâbâ Aleyhi
· Silsiletu’z-Zeheb
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » İMAN VE İSLAM HAKKINDA » İ`tikaf

İ`tikaf

İ`tikaf konusunda 1 sayfada 8 kayitli hadis var

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) vefat edinceye kadar Ramazanın son on gününde i`tikafa girer ve derdi ki: "Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın". Resulullah (sav)`dan sonra, zevceleri de i`tikafa girdiler.
HadisNo : 97

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : Ebu Said
Hadis : Biz Hz. Peygamber (sav)`le birlikte Ramazanın orta on gününde i`tikafa girdik, yirminci günün sabahı olanca eşyalarımızı (evlerimize) taşıdık. Resulullah (sav) (bir hutbe irad etti ve) sonra şunu söyledi: "İ`tikafa girmiş olanlar, i`tikaf mahallerine dönsünler. Zira bu gece bana Kadir gecesinin hangi gece olduğu gösterilmişti, sonra unutturuldu. Siz, son onda ve tek gecelerde arayın. Ayrıca bu gece kendimi su ve çamur içinde secde eder gördüm," Resulullah (sav) i`tikaf mahalline dönünce, o günün sonuna doğru hava bozdu. Mescid o sıralarda (üzeri dallarla örtülmüş) çardak şeklindeydi. Hz. Peygamber (sav)`in burnu ve burun yumuşağı üzerinde su ve çamur bulaşığını gördüm. Bu gece 21. gece idi.
HadisNo : 98

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Hz. Peygamber (sav) her Ramazanda on gün i`tikafa girerdi. Vefat ettiği yılda ise yirmi gün i`tikafa girdi."
HadisNo : 99

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : Enes ve Übey İbnu Ka`b
Hadis : Hz. Peygamber (sav) Ramazanın son on gününde i`tikafa girerlerdi. Fakat bir sene (seferde olduğu için) i`tikafa girmedi, müteakip yıl yirmi gün i`tikat yaptı.
HadisNo : 100

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : Aişe
Hadis : Hz. Peygamber (sav) mescitte i`tikafda olduğu sırada, kendisi de hayızken, Resulullah (sav)`ın saçlarını taramıştır. Bu hizmeti yaparken kendisi odasında ayrılmamış; Resulullah (sav) başını ona uzatmıştır. Hz. Peygamber (sav) i`tikafda iken, (büyük veya küçük abdest bozmak gibi) zaruri bir ihtiyaç olmadıkça odaya girmezdi. Ebu Davud`da şu ziyade var: Resulullah (sav) itikafda iken hastaya uğrar, oyalanmadan halini sorar geçerdi. Hz. Aişe buyurdu ki: "Aslında, mütekif için sünnet olanı, hasta ziyaretine gitmemesi, cenaze merasimine katılmaması, kadına temas etmemesi, kadının tenine tenini değdirmemesi, zaruri ihtiyaç dışında çıkmamasıdır. Oruçsuz itikaf yoktur. Keza cuma kılınan mescid dışında da itikaf yoktur.
HadisNo : 101

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : Aişe
Hadis : Hz. Peygamber (sav)`ın zevcelerinden biri, müstehaza (hayzlı olmadığı halde hastalık sebebiyle kanı akan kadının durumu) haliyle Resulullah (sav)`la birlikte itikafa girdi. Öyle ki, kadın, kanı ve elbisesinde sarı lekeyi de görüyor bu halde de namaz kılıyordu. Kanın şiddetli akması halinde (kirletmeyi önlemek için) altına leğen koyduğu oluyordu."
HadisNo : 102

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : Ali İbnu`l-Hüseyn
Hadis : Safiyye (ra) buyurdu ki: "Hz. Peygamber (sav) i`tikafta iken ziyaret maksadıyla geceleyin yanına uğradım. Bir müddet konuştuk. Sonra geri dönmek üzere kalktım. Uğurlamak üzere de o kalktı. Kapıya kadar gelmişti ki, Ensar`dan iki kişi oradan geçiyordu. Hz. Peygamber (sav)`i görünce hızlandılar. Resulullah (sav): "Ağır olun dedi, şu yanımdaki Huyey`in kızı Safiyye`dir." Onlar "Subhanallah, dediler bu da ne demek ey Allah`ın Resulü" Hz. Peygamber (sav): "Şeytan, insana, damarlardaki kan gibi nüfuz eder. Ben, onun kalplerinize bir kötülük atmasından korkarım" buyurdu."
HadisNo : 103

 
Fasil : İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu : İ`tikaf
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Babam Ömer (ra) cahiliye devrinde iken geceleyin i`tikafa girmek üzere nezretmişti (adamıştı). (Hatta Mescid-i Haram`da bir gün i`tikaf yapmayı adamıştı diye de rivayet edilir). Durumu Hz. Peygamber (sav)`den sordu. Resulullah (sav) "Nezrini yerine getir" buyurdu."
HadisNo : 104


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber