Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Buldâniyye
· Garîbi'l-Meşhûr
· Leyse Bi-Sahîh
· Te'nîn
· Enne Fulânen Kale
· Galat
· Haddesenâ İcazeten
· Merdûd Âhad
· Telfîku'l-Hadîs
· Uhdira

Son Okunanlar
· Bedel
· İztırab
· Meşayih
· Edâ Lafızları
· Muselsel
· Lâ Be’se Bihî
· Yuktebu Hadîsuhu
· Esnâ'u's-Sened
· Sudâsiyyât
· Asl
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » YİYECEKLER BÖLÜMÜ

YİYECEKLER BÖLÜMÜ


YİYECEKLER BÖLÜMÜ faslinda 12 sayfada 112 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12    ileri »

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Yeme Adabı
Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir avuç çürük hurma ile de olsa akşam yemeği yeyin. Zira akşam yemeğinin terki ihtiyarlık sebebidir."
HadisNo : 3896

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Yeme Adabı
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) hiçbir vakit herhangi bir yemeğe laf etmedi, iştah duyduğu bir yemekse yerdi, hoşuna gitmeyen bir yemekse terkederdi, (yemezdi).
HadisNo : 3897

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Yeme Adabı
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden birinizin (yemek) kabına sinek düşecek olursa, onu iyice batırın. Zira onun bir kanadında hastalık, diğerinde şifa vardır. O, içerisinde hastalık olan kanadıyla korunur."
HadisNo : 3898

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Yeme Adabı
Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav) cüzzamlı bir kimsenin elinden tuttu ve kendisiyle birlikte elini tabağa koydu, sonra da: "Allah`a güvenerek ve O`na tevekkül ederek ye!" buyurdu. (Rezin şunu ilave etti: "Bunu Ebu Bekr ve Ömer (ra) da yaptılar ve aynı şeyler söylediler.)
HadisNo : 3899

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Yeme Adabı
Ravi : Şerid İbnu Süveyd
Hadis : Sakif hey`eti arasında bir de cüzzamlı vardı. Resulullah (sav) ona bir haber göndererek: "Biz seninle bey`atımızı yaptık, sen hemen geri dön!" buyurdular.
HadisNo : 3900

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Yeme Adabı
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) kendisine, ilk çıkan turfanda meyve getirildi de, o zaman şöyle dua ederdi: "Allah`ım Medine`mizi bizim için mübarek kıl, meyvelerimizi, müdd`ümüzü, sa`mızı mübarek kıl, bereketlerini kat kat artır." Bu duadan sonra, getirilen meyveyi orada hazır bulunan çocukların en küçüğüne verirdi.
HadisNo : 3901

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Yeme Adabı
Ravi : Aişe
Hadis : Ashab bir koyun kesmişti. Bu sırada bir dilenci geldi. Etten bir miktar verdiler. Derken başka gelenler oldu, onlara da verdiler. Geriye yine de et kaldı. Resulullah (sav) sordu: "Koyundan geri ne kaldı?" "Sadece omuzu kaldı!" dediler. Aleyhissalatu vesselam ise: "Omuzu hariç geri tarafı kaldı!" buyurdular.
HadisNo : 3902

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Hayvanlardan Mübah Ve Mekruh Olanlar
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Halid İbnu Velid (ra)`ın bana bildirdiğine göre, Halid, Resulullah (sav) ile birlikte, Resulullah`ın zevceleri Meymune (ra)`nin yanına girerler. -Meymune hem onun ve hem de İbnu Abbas`ın teyzeleri idi- Meymune`nin yanında kızartılmış bir keler görürler. Bunu, Necid`den, kız kardeşi Hufeyde Bintul-Haris getirmişti. Meymune (ra) keleri Resulullah (sav)`ın önüne sürdü. Önüne bir yemek çıkarılıp da ondan bahsedilmeyip ve isminin de zikredilmediği durum nadirdi. [Resulullah (sav) kelere elini uzatmıştı ki,] orada hazır bulunan kadınlardan biri: "Resululah (sav)`a takdim ettiğiniz şeyden haber verin, ne olduğunu söyleyin!" dedi. Bunun üzerine: "O kelerdir!" dediler. Bunun üzerine Resulullah (uzatmış olduğu) elini derhal geri çekti. Halid (ra): "Bu haram mıdır, ey Allah`ın Resulü?" dedi. Resulullah: "Hayır, ancak o benim kavmimin diyarında bulunmuyor. Bu sebeple (Onu yemeye alışkın değilim), içimde tiksinme hissediyorum!" buyurdular. Halid (ra) der ki: "Ben keleri (önüme) çekip yedim. Resulullah bakıyor fakat beni yasaklamıyordu."
HadisNo : 3903

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Hayvanlardan Mübah Ve Mekruh Olanlar
Ravi : Ebu Said
Hadis : Bir bedevi Resulullah (sav)`a gelerek: "Ben keleri bol olan bir bölgede yaşıyorum. Keler atıcının yiyeceğinin ekseriyetini teşkil ediyor (bunun bir mahzuru var mı; ne buyurursunuz?" diye sordu. Ama Resulullah cevap vermedi. Biz: "Tekrar sor!" dedik. O tekrar sordu. Resulullah cevap vermedi. Adam üçüncü sefer sordu. Üçüncü de Resullah adama seslenip yanına çağırdı ve: "Ey bedevi! Allah, Beni İsrail`den bir boya lanet etti veya gadab etti. (Ceza olarak) onları yeryüzünde yürüyen hayvanları haline çevirdi. Bilemem, ola ki bu, o lanete meshe uğrayan kimselerdendir. Bu sebeple ondan ne yerim ne de yiyenleri men ederim!" dedi.
HadisNo : 3904

 
Fasil : YİYECEKLER BÖLÜMÜ
Konu : Hayvanlardan Mübah Ve Mekruh Olanlar
Ravi : Halid İbnu`l`Huveyris
Hadis : Bir adam bir tavşan avladı ve Abdullah İbnu Ömer (ra)`e gelip: "Ne dersiniz (bunun eti yenir mi?)" diye sordu. Abdullah: "Tavşan Resulullah (sav)`a da (böyle avlanıp) getirilmişti. Ben de o sırada yanında oturuyordum. Ondan ne yedi ne de onun yenmesini yasakladı, tavşanın hayız gördüğüne inanıyordu" dedi.
HadisNo : 3905

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber