Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Buldâniyye
· Garîbi'l-Meşhûr
· Leyse Bi-Sahîh
· Te'nîn
· Enne Fulânen Kale
· Galat
· Haddesenâ İcazeten
· Merdûd Âhad
· Telfîku'l-Hadîs
· Uhdira

Son Okunanlar
· Ta'lîk
· Semi'tu Fulânen Yekûlu
· Mu’an'in
· Töhmet-i Kizb
· Es-Sahîfetu's-Sâdıka
· Mustahric
· Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû
· Şâfehenî
· Cehâlet-i Ayniyye
· Muda'af
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » DUA BÖLÜMÜ

DUA BÖLÜMÜ


DUA BÖLÜMÜ faslinda 15 sayfada 150 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15    ileri »

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Namaz Duaları
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) namaza (iftitah tekbiri ile) başlayınca şunu okurdu: "Subhaneke Allahümme ve bi-hamdike ve tebareke`smüke ve teala ceddüke ve la ilahe gayruke. (Allah`ım seni her çeşit noksan sıfatlardan takdis ederim, hamdim sanadır. Senin ismin mübarek, azametin yücedir, senden başka ilah da yoktur)."
HadisNo : 1800

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Haberiniz olsun, ben rükü ve secde halinde Kuran okumaktan men edildim. Öyleyse rüküda Rabb Teala`yı tazim edin, secdede ise dua etmeye gayret edin, (zira secdede iken yaptığınız dua) icabet edilmeye layıktır."
HadisNo : 1801

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav), secdelerinde şunları söylerdi: "Allahümmagfirli zenbi küllehu, dıkkahu ve cüllehu, evvelehu ve ahirehu, sırrahu ve alaniyyetehu (Allahım! Büyük-küçük birinci-sonuncu, gizli-açık, bütün günahlarımı mağfiret buyur)
HadisNo : 1802

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : Aişe
Hadis : Resullulah (sav) rükusunda ve secdelerinde şu duayı çokça okurdu: "Sübhanekallahumme Rabbena ve bi-hamdike, Allahümmağfirli (Allah`ım, seni takdis ve tenzih ederim. Rabbimiz! Takdisimiz hamdinledir. Ey Allahım, beni mağfiret et.)" Bu duayı okumakla Ku`ran`a yani Kur`an`nın: "Rabbini hamd ile tesbih et" (Nasr 3) ayetine uyuyordu. [Müslim, Ebu Davud ve Nesai`de gelen bir rivayette şöyle denir: "Resullullah (sav) rüku ve secdesinde şöyle derdi: "Subbühun kuddüsün Rabbü`l-melaiketi ve`r-Ruhi, (Münezzehsin, mukaddessin, meleklerin ve Ruh`un Rabbisin)" Muvatta, Tirmizi ve Ebu Davud`un bir rivayetinde şöyle denir: "Resulullah (sav)`ı yatakta kaybettim ve araştırdım, derken elim ayağının altına rastladı. Secdede idi ve: "Allahümme inni euzu birızake min sahtike ve euzu bi-muafatike min ukubetike ve euzu bike minke La uhsi senaen aleyke. Ente kema esneyte ala nefsike. (Allahım! Senin rızanı şefaatçi kılarak öfkenden sana sığınıyorum. Affını şefaatçi yaparak cezandan sana sığınıyorum. Senden de sana sığınıyorum. Sana layık olduğun senayı yapamam. Sen kendini sena ettiğin gibisin)" diyordu.]
HadisNo : 1803

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri rükü edince üç kere "Sübhane rabbiyel azim (Büyük Rabbim (her çeşit kusurdan) münezzehdir" desin. Bu, en az miktardır. Secde yapınca da üç kere "Sübhane Rabbiye`l a`la (Ulu Rabbim (her çeşit kusurdan) münezzehdir" desin. Bu da en az miktardır."
HadisNo : 1804

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav), rüku yaptığı zaman: "Allahümme leke reka`tu ve bike amentü ve leke eslemtü ve aleyke tevekkeltü ente Rabbiye, haşaa semi ve basari ve lahmi ve demi ve izami lillahi Rabbi`l`alemin, (Ey Allahım sana rüku yapıyorum, sana inandım, sana teslim oldum, sana tevekkül ettim. Sen Rabbimsin, kulağım, gözüm, etim, kanım ve kemiklerim Alemlerin Rabbi olan Allah önünde haşyette, tezellüldedir." [Bu rivayet Müslim`de gelen uzun bir rivayetin bir parçasıdır (Salatul-Müsafirin) 201, (771)]
HadisNo : 1805

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : İbnu Ebi Evfa
Hadis : Resulullah (sav) sırtını rükudan kaldırdığı zaman: "Semiallahu limen hamideh, Allahümme Rabbena leke`l-hamdü mil`es-semavati ve mil`el`arzi ve mil`e ma şi`te min şey`in ba`du. (Allah, kendisine hamd edeni işitir. Ey Allahım, ey Rabbimiz, semalar doluşu, arz doluşu ve bunlardan başka istediğin her şey doluşu hamdler sana olsun)" derdi.
HadisNo : 1806

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) iki secde arasında: "Allhümme`ğfir li ve`rhamni ve`cbürni, ve`hdini ve`rzukni. (Allahım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver)" derdi.
HadisNo : 1807

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : Ali
Hadis : Hz. Peygamber (sav) secde ettiği vakit şöyle dua okurdu: "Allah`ım sana secde ettim, sana inandım, sana teslim oldum. Yüzüm de, kendisini yaratıp şekillendiren, ona kulak, göz takan yaradanına secde etmiştir. Yaratanların en güzeli olan Allah ne yücedir" (Hacc 14). Resulullah (sav)`ın teşehhüdle selam arasında okuduğu en son duası: "Allahümmağfir li ma kaddemtü ve ma ahhartü ve mü esrertü ve ma a`lentü ve ma esreftü ve ma ente a`lemu bihi minni ente`l-mükaddim ve ente`l-muahhir. La ilahe illa ente. (Allahım, geçmiş ömrümde yaptıklarımı, gelecekte yapacaklarımı, gizli işlediklerimi, aleni yaptıklarımı, israflarımı, benim bilmediğim fakat senin bildiğin kusurlarımı affet. İlerleten sen, gerileten de sensin, senden başka ilah yoktur)".
HadisNo : 1808

 
Fasil : DUA BÖLÜMÜ
Konu : Rüku Ve Secdelerde Okunacak Dualar
Ravi : Abdullah İbnu Amr İbni`l-As
Hadis : Resulullah (sav)`a Hz. Ebu Bekir (ra) gelerek: "Bana namazda okuyacağım bir dua öğret" dedi. Resulullah (sav) ona şu duayı okumasını söyledi: "Allahümme inni zalemtü nefsi zulmen kesiran ve la yağfiru`z-zünube illa ente fa`ğfir li mağfireten min indike verhamni inneke ente`l-ğafuru`r-rahim. (Allahım ben nefsime çok zulmettim. Günahları ancak sen affedersin. Öyle ise beni, şanına layık bir mağfiretle bağışla, bana merhamet et. Sen affedici ve merhamet edicisin)"
HadisNo : 1809

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber