Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hafî İnkıta
· Mensûh
· Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Tahammulu'l-İlm
· Telfîku'l-Hadîs
· Te'nîn
· Yervi'l-Menâkîr
· Buldâniyye
· Da'îfu’l-Metn
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Leyse Bi-Sahîh

Son Okunanlar
· Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû
· Şemâ'il
· Elfiyye
· Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a
· Ale'l-Ebvâb
· Erba'ûn
· Bid'at
· İsnad
· Azîz
· Darb
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » HACC VE UMRE BÖLÜMÜ

HACC VE UMRE BÖLÜMÜ


HACC VE UMRE BÖLÜMÜ faslinda 43 sayfada 421 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : Ebu Cübeyr
Hadis : İbnu Abbas (ra)`a a dedim ki: "Resulullah (sav)`ın, vacib kıldığı zaman, getirdiği telbiye hususunda Ashabım ihtilama doğrusu hayret ediyorum!" Bana şu cevabı verdi. "Bu meseleyi ben herkesten iyi biliyorum. Aslında Resalullah (sav) tek bir hacc yaptı. Bütün ihtilaflar bununla ilgili. Resulullah (sav) hacc maksadıyla (Medine`den) yola çıktı. Zülhuleyfe Mescidi`ne gelip iki rekatlık ihram namazını kılınca, haccı fiilen olduğu yerde başlattı. Namazı bitirince de hacc için telbiyede bulundu. İşte bu telbiyeyi bir kısım insanlar işitti. Bunu kendisinden ben de (işittim ve) hatırımda tuttum. Sonra hayvanına bindi. Devesi onu yerden kaldırınca tekrar telbiye getirdi. Bu ikinci telbiyeyi de işitenler oldu. (Her seferinde telbiyeleri) farklı kimselerin işitmesi, insanların dağınık ve hareket halinde olmalarındandır Böylece, devesi onu kaldırdığı zaman çektiği telbiyesini de yeni insanlar işitti, işte bunlar: "Resulullah (sav), devesi kaldırdığı zaman telbiye getirdi" dediler. Resulullah (sav) yoluna devam etti. Beyda tepesine çıkınca da telbiye getirdi. Bu telbiyeyi de işiten başkaları vardı. Bunlar: "Resulullah (sav) Beyda`ya çıkınca telbiye getirdi" dediler. Allah`a kasem olsun! Resulullah namazgahında haccı başlattı. Devesi kaldırdığı zaman telbiye getirdi, sonra Beyda tepesine çıkınca orada da telbiye getirdi." Said İbnu Cübeyr sözüne devamla dedi ki: İbnu Abbas`ın sözünü esas alanlar (Zülhuleyfe`deki) namazgahta iki rek`atlık ihram namazını kılar kılmaz telbiye getirdi."
HadisNo : 1263

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : Nafi`
Hadis : İbnu Ömer (ra) Harem bölgesinin en yakın yerine geldi mi telbiyeyi artık bırakırdı. Sonra Zu-Tuva nam mevkide geceyi geçirir, orada sabah namazını kılar, sonra yıkanırdı ve derdi ki: "Resulullah (sav) böyle yapmıştı."
HadisNo : 1264

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mukim olanlar veya umre yapanlar, Hacer-i Esved`i istilam edinceye kadar telbiyeyi bırakmazlar." (Hadis, Tirmizi`de şöyledir: "Resulullah (sav), umrede iken, Hacer-i Esved`e istilam yapınca telbiyeyi bırakırdı.")
HadisNo : 1265

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav)`ı telbiye çekerken -bir rivayette mülebbiyen değil, mülebbiden demiştir- işittim şöyle diyordu: "Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyk la şerike leke lebbeyk. İnne`l-hamde ve`n-ni`mete leke ve`l-mülk, la şerike leke." Bu kelimelere başka ilavede bulunmuyordu.
HadisNo : 1266

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Bir rivayette şu ziyade var: "Abdullah İbnu Ömer (ra) derdi ki: "(Babam) Ömer İbnu`l-Hattab (ra) bu kelimelerden ibaret olan Resulullah`ın telbiyesi ile telbiye getirir ve şunu söylerdi: "Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyk ve sa`deyk ve`l-hayru fi yedeyk. Lebbeyk, ve`r-rağbau ileyk ve`l-amel." (Ebu Davud`un diğer bir rivayetinde Hz. Cabir (ra)`den şu ziyade vardır: "Resulullah şöyle telbiye getirirdi..." dedikten sonra tıpkı İbnu Ömer`in hadisindeki gibi bir metin zikretti. Sonra Hz. Cabir`in şunu ilave ettiğini kaydetti: "insanlar telbiyeye "...Zü`l-Mearic" ve benzeri kelimeler ilave ettiler. Resulullah (sav) bunları işitti ancak hiçbir müdahelede bulunmadı." Zü`l-Mearic, Allah`ın isimlerinden biri olup "yükselme yerlerinin sahibi" "yüksek dereceler sahibi" manasına gelir.)
HadisNo : 1267

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav)`ın telbiyesinde "Lebbeyk ilahe`l-Hakk (Buyur! Hak olan İlah!)" tabiri de vardı.
HadisNo : 1268

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : Saib İbnu Hallad el-Ensari
Hadis : Resulullah (sav) şunu söylediler: "Cibril (a.s) bana gelip, ashabıma ve beraberimde olanlara telbiye -veya ihlal dedi- çekerken seslerini yükseltmelerini emretmemi emir buyurdu."
HadisNo : 1269

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : Telbiye Hakkında
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Müşrikler (haccederken şu şekilde telbiyede bulunurlardı): "Lebbeyke la şeri-ke leke". Resulullah (sav) da: "Yazık size, yeter, yeter" buyururdu. Müşrikler (telbiyelerinin devamında): "Yalnız bir şerik müstesna, o senin şerikindir, sen ona da, onun malik olduğu şeylere de maliksin" derlerdi. Onlar, bunu, Kabe`yi tavaf ederken söylerlerdi.
HadisNo : 1270

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İhramını İfsad Edenler Hakkında
Ravi :
Hadis : İmam Malik (ra) anlatıyor: "Bana ulaştı ki, Hz. Ömer, Hz. Ali ve Hz. Ebu Hüreyre (ra)`ye haccetmek üzere ihrama girmiş bulunan birisi hanımı ile cinsi temasta bulunursa ne gerekir diye sual sorulmuştu. Şu cevabı verdiler: "Bunlar (başladıkları) haccı tamamlarlar. Sonra müteakip sene yeniden hacc yaparlar ve (ceza olarak da) kurban (hedy) keserler." Hz. Ali (ra) şunu söylemiştir: "Müteakip yıl, bunlar hacc için ihrama girince, haccı tamamlayıncaya kadar birbirlerinden ayrılırlar."
HadisNo : 1271

 
Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İhramını İfsad Edenler Hakkında
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : İbnu Abbas (ra), Mina`da iken, ifaza tavafından önce, hanımına cinsi temasta bulunan bir kimse hakkında sorulmuştu, bir bedene kesmesini emretti." Bir rivayette şöyle demiştir: "İfazadan önce ehline temas eden kimse (ceza olarak) yeni bir umre yapar ve bir de kurban (hedy) keser."
HadisNo : 1272

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber