Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Buldâniyye
· Mensûh
· Merdûd Âhad
· Uhdira
· Vasalehu
· Dayyiku'l-Mahrec
· Fîhi Ednâ Mekal
· Galat
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Hafî İnkıta
· İlâhî Hadis

Son Okunanlar
· Mucevved
· Muselsel
· Musannif
· Ravi
· Bâb
· Erba'ûn
· A'demu's-Sıhha
· Rakş
· Da'îf
· Sened
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ

KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ


KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ faslinda 4 sayfada 40 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4    ileri »

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : Abdullah İbnu Muğaffel
Hadis : Resulullah (sav)`ı devesinin üstünde Feth süresini okurken gördüm. Süreyi terci` üzere okuyordu."
HadisNo : 913

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav), Bismillahirrahmanirrahim, elhamdu lillahi rabbillalemin diye Fatiha süresini ayet ayet tertil üzere okurdu." (Rezin ilavesidir)
HadisNo : 914

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) bana: "Kur`an`ı bana oku!" dedi. Ben (hayretle): "Sana indirilmiş bulunan Kur`an`ı mı sana okuyayım?" diye sordum. Bana; "Evet, ben onu kendimden başkasından dinlemeyi seviyorum!" dedi. Ben de ona Nisa süresini okumaya başladım. Ne zaman ki, "Her ümmete her şahid getirdiğimiz ve ey Muhammed, seni de bunlara şahid getirdiğimiz vakit durumları nasıl olacak?" mealindeki ayete (41. ayet) geldim. "Dur!" dedi. Durdum ve dönüp Resulullah (sav)`a baktım. Bir de ne göreyim, iki gözünden de yaşlar akıyordu."
HadisNo : 915

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : Esma
Hadis : Seleften hiç kimse Kur`an-ı Kerim`in tilaveti sırasında bayılıp düşmezdi. Onlar ağlarlar ve ürperirlerdi. Sonra bedenleri ve kalpleri zikrullah için yumuşardı." [Rezin ilavesidir. (Bağavi TefsirTnden alınmıştır 7, 238).]
HadisNo : 916

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kim Vettini ve`zzeytuni süresini okuyup son ayeti olan: "Allah hakimlerin hakimi değil mi?" (8. ayet) ayetine gelince: "Evet, ben buna şehadet edenlerdenim" desin. Kim de La uksimu biyevmi`l-kıyame`yi okuyup son ayeti olan "(Bütün bunları yapan Allah) ölüleri tekrar diriltmeye kadir değil midir?" (Kıyamet 40) ayetini de okudu mu: "Rabbimizin izzetine andolsun evet!" desin. Kim de Mürselat süresini okuyup en sondaki, "Artık bundan sonra hangi söze inanacak onlar?" (50. ayet) ayetini de tamamladı mı: "Allahu Teala`ya inandık" desin." (Hadis, Ebu Davud`da tam olarak, Tirmizi`de, "Ben buna şehadet edenlerdenim"e kadar olan kısmı rivayet edilmiştir)
HadisNo : 917

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri geceleyin kalkınca Kur`an diline dolaşıp ne dediğini anlamamaya başlayınca hemen yatsın."
HadisNo : 918

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : Huzeyfe
Hadis : Ey Kurra cemaati, doğru yolda gidin. Siz çok öne geçmiş kimselersiniz. Eğer (doğru yoldan aynlarak, ifrat ve tefritle), sağa sola meyledecek olursanız (kötülükte çok öne geçmiş bulunarak) büyük bir dalalete düşmüş olacaksınız."
HadisNo : 919

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Kur`an`ı Hizb Ve Evrad Kılma
Ravi : Abdurrahman İbnu Abdi`l-Kari
Hadis : Ömer İbnu`l-Hattab (ra)`ın şöyle söylediğini işittim: "Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim geceleyin hizbini veya hizbinden bir kısmı okumadan uyursa bunu sabah namazı ile öğle namazı arasında tamamlasın. Bu takdirde, sanki gece (mutad vaktinde) okumuş gibi aynı sevaba nail olur."
HadisNo : 921

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Kıraat İhtilafının Cevazı Hakkında
Ravi : Ömer İbnu`l-Hattab
Hadis : Hişam İbnu Hakim İbni Hizam`ı, Furkan suresini farklı şekillerde okurken dinledim. Resulullah (sav) bana bu şekillerden hiçbiriyle okumamıştı. Namazın içinde adamın üzerine atılacak oldum. Kendimi zorla zabtedip namazı bitirmesini bekledim. Selamı verir vermez ridasından tutup kendime doğru çektim ve: "Sana bu süreyi (böyle okumayı) kim öğretti?" diye sordum. Hişam: "Onu bana Resulullah (sav) öğretti!" demez mi! (Tepem attı): "Yalan söylüyorsun, onu Resulullah (sav) bana da öğretti, ama senin okuduğuna hiç benzemiyor!" dedim. Adamı derdest edip doğru Resulullah (sav)`a götürdüm. "Ey Allah`ın Resulü," dedim, "bu adamı Furkan süresini, bana hiç okumadığın çok farklı şekillerde okuyor gördüm!" Resulullah, sükunetle: "Hele yakasını sal!" diye emretti ve ona dönerek: "Ey Hişam oku bakalım!" dedi. Hişam, kendisinden işittiğim şekilde, süreyi yeniden okudu. Resulullah (sav) bana yönelerek: "Evet, süre bu şekilde indirildi" buyurdu. Sonra bana: "Ey Ömer," dedi. "Sen de oku". Aynı sureyi ben de, bana öğretmiş olduğu şekilde okudum. Bunun üzerine Resulullah (sav) şu açıklamayı yaptı: "Evet sure bu şekilde (de) nazil oldu. Biliniz ki, bu Kur`an yedi harf (şekil) üzere indirilmiştir. Bunlardan hangisi kolayınıza gelirse onunla okuyun."
HadisNo : 922

 
Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Kıraatler Hakkında Çeşitli Hadisler
Ravi : Enes
Hadis : Hz. Peygamber (sav), Hz.Ebu Bekir, Hz. Ömer - ve öyle zannediyorum Osman da demişti (ra) - Fatiha süresinin dördüncü ayetinde geçen, ... kelimesini ... diye değil, elifli olarak ... diye okuyorlardı."
HadisNo : 923

« geri 1 2 3 4    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber